Постачання ППО, боєприпасів і навчання українських захисників: про що домовилися міністри оборони ЄС (ВІДЕО)

Снаряди 155-го калібру. Фото: ap.org

Головний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель планує відвідати Україну цієї осені, до завершення терміну своїх повноважень. На цей час Єврокомісія має відкрити Офіс оборонних інновацій у Києві. Про це Боррель повідомив за підсумками зустрічі міністрів оборони країн ЄС, яка відбулася 30 серпня у Брюсселі. Деталі наради розповів спеціальний кореспондент FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

Європейський Союз навчив 60 тис. українських солдатів та планує збільшити цю цифру до 75 тис. до кінця 2024 року.

Для цього в Україні хочуть відкрити Координаційний центр. Хоча поки що не обговорюється відправлення інструкторів з країн ЄС до України, представники деяких країн такої можливості не виключають. Ці питання було розглянуто на зустрічі міністрів оборони країн-членів ЄС.

“60 тисяч — стільки військових ми навчили у межах ЄС. Вони повернуться до України після навчань. А Німеччина до кінця цього року навчить 10 тисяч солдатів з України”, — повідомив секретар Міністерства оборони Німеччини Томас Гітшлер.

“Навчання дуже, дуже важливе. Ми всі розуміємо, що росіяни чинитимуть тиск перед другим Самітом світу, який Володимир Зеленський планує провести. Ми бачимо, що найближчим часом Росія чинитиме дуже сильний тиск, щоб зруйнувати українську інфраструктуру, тому українці повинні мати всі можливості, а це включає й особовий склад, і нам потрібно провести навчання. Тож якщо знадобиться, і якщо українці зможуть дати нам більше людей для навчання, то ми маємо бути готові значно розширити навчальну місію”, — наголосив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.

Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель вкотре закликав своїх колег зняти обмеження на використання будь-яких видів зброї територією Росії.

“Ми підтримуємо Україну, а Україна зазнає нападу з території Росії, і відповідно до міжнародного права, вона може реагувати, атакуючи місця, звідки її атакують. Тож немає нічого дивного в цьому. Поставте себе на місце українців. Вас бомблять росіяни з місць, які знаходяться поза досяжністю ваших можливостей. Вам хотілося б мати можливість боротися на рівних. Це війна, яка коштувала українцям багато життів. Тому ми маємо більше їх підтримувати”, — наголосив Жозеп Боррель.

У зустрічі з відеозв’язку також взяв участь міністр оборони України Рустем Умєров, який повідомив про поточну ситуацію на фронті та потреби української армії. 29 серпня Брюссель відвідав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який закликав союзників прискорити постачання озброєнь, особливо систем протиповітряної оборони (ППО). Відповідь на цей запит надійшла досить швидко.

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс незабаром анонсував передачу Україні так званого “пазл-Patriot” — одній системі ППО, зібраній з елементів, переданих різними країнами.

“Я не роблю жодних конкретних заяв про точну дату постачання. Це не тому, що я не хочу бути відкритим, а тому, що ми не хочемо інформувати Росію. Тому що, звісно, вони стежать за можливостями української ППО. Але загалом можу сказати: те, що ми обіцяли, ми виконуємо. Це буде доставлено найближчим часом”, — запевнив Рубен Брекельманс.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель розповів, що наразі європейська індустрія перебудовується, щоб задовольнити запити української армії.

Так, з обіцяного у березні 2023 року мільйона снарядів було поставлено майже 700 тисяч. Ці постачання здійснюються у межах спільної ініціативи ЄС. На національному рівні кожна країна самостійно вирішує, як допомагати Україні. Пакети допомоги від окремих країн також дуже значні.

“Дозвольте мені пояснити. Швеція вже поставила Україні оборонне обладнання на суму 4 мільярди [євро], і ми переконалися, що кожен із пакетів, які ми зобов’язалися надати, ми постачаємо”, — зазначив міністр оборони Швеції Поль Джонсон.

Новий політичний сезон у Брюсселі розпочинається з обговорення військових постачань для України та підтвердження зобов’язань союзників. Учасники зустрічі погодилися, що постачання військової амуніції до України необхідно прискорити.

Читайте також: У Брюсселі відбулася зустріч міністрів закордонних справ ЄС — ключові заяви щодо України (ВІДЕО)

Прямий ефір