Постачання обладнання для ВПК йдуть до Росії — які країни допомагають агресору: огляд (ВІДЕО)

Володимир Путін і Сі Цзіньпін. Фото: gettyimages.com

Китай постачає Російській Федерації летальне озброєння, заявив міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс. За його словами, докази мають у своєму розпорядженні британська та американська розвідки. Водночас газета The Washington Post повідомила, що 2022 року після початку повномасштабної війни Росії проти України Сі Цзіньпін відмовив Путіну в прямих поставках озброєння. Причиною, за інформацією видання, став дзвінок президента США. У телефонній розмові Джо Байден попередив Пекін про наслідки допомоги агресору, інформує FREEДОМ.

Допомога КНР Москві проти України — це стратегічний виклик не тільки Києву, а й іншим країнам Європи, впевнений заступник державного секретаря США. Високоточні верстати та інше обладнання для ВПК, товари подвійного призначення, комплектуючі для безпілотників і навіть розвіддані — все це в обхід західних санкцій постачає Росії Китай.

“Те, що ми бачили в поставках Китаю в Росію, — це не поодинокий випадок або пара фірм-ізгоїв. Це постійні всеосяжні зусилля, підтримувані керівництвом Китаю, покликані надати Росії всіляку підтримку, що дасть їй змогу відтворити елементи своїх збройних сил, ракети дальнього радіусу дії, БпЛА, далекобійну артилерію тощо”, — наголосив заступник держсекретаря США Курт Кемпбелл в інтерв’ю Politico.

При цьому Пекін, порівняно з іншими партнерами Росії, грає “всіру”. Китай не готовий ставити під удар свої торговельні та дипломатичні зв’язки із західним світом. Тоді як, наприклад, у КНДР не приховують пособництва Москві.

Пхеньян один із небагатьох визнав анексію Криму Росією 2014-го. А після 2022-го — і окупацію інших українських територій.

За інформацією Міноборони Південної Кореї, з осені 2023-го Пхеньян передав Москві понад 6,5 тис. контейнерів із боєприпасами. У них могли транспортувати приблизно 3 млн 152-міліметрових артилерійських снарядів або до пів мільйона 122-міліметрових реактивних снарядів для установок “Град”.

“Вісь авторитарних держав — Іран, Росія, Північна Корея, Китай — діє агресивно, загрожуючи нашим цінностям, інтересам за кордоном і всередині країни. І що ми робимо, щоб протистояти цій загрозі? Зміцнюємо нашу національну оборону і збільшуємо витрати до нового стандарту. І це ще не все. Інвестиції в безпеку України — це інвестиції і в нашу безпеку. Ми маємо зміцнити стримування. Вкрай важливо, щоб Путін зазнав невдачі”, — заявив британський прем’єр Ріші Сунак.

Ще один союзник Росії, Іран, постачає в РФ дефіцитні артилерійські снаряди, пише The Insider. Влітку 2023 року розслідувачі отримали інформацію про контракти на суму майже 2 млн дол. 

Тегеран зобов’язався передати Москві танкові й артилерійські боєприпаси та стволи до танків. Крім того, відомо про масштабні поставки дронів “Шахед” з Ірану до Москви і виробництво БпЛА за іранськими технологіями на території Росії.

“Згідно з досягнутими у 2022 році домовленостями, відомими зі злитих хакерами документів “Алабуги”, Іран протягом 2,5 року зобов’язався поставити 6 тис. комплектів для збірки “Шахедів”. Безпілотники російського виробництва змінилися: на них стали встановлювати антени “Комета-М” для боротьби з РЕБ, замінили бойову частину на ефективнішу, змінили колір корпусу на чорний для ускладнення виявлення вночі і навіть стали встановлювати LTE-модеми для відстеження руху безпілотників. Також у невеликих кількостях було поставлено розвідувальні безпілотники Mohajer-6, які, втім, не набули широкого поширення”, — йдеться в публікації видання The Insider.

Об’єднанням підсанкційних диктаторських режимів всерйоз стурбовані в НАТО. Генеральний секретар Єнс Столтенберг визнає, що Альянс змушений працювати за своїми географічними межами, щоб протистояти диктатурам.

“Те, що ми бачимо в Європі, в Україні, — це те, яке значення Азія має у війні, і це нагадує нам про те, що те, що відбувається в Європі, важливо для Азії. А те, що відбувається в Азії, важливе для Європи, і що Китай і Росія, авторитарні держави, Іран, Північна Корея, все більше і більше зближуються. Тому нам потрібно не розширювати НАТО на Азіатсько-Тихоокеанський регіон, Альянс залишиться Європою і Північною Америкою. Потрібно працювати з нашими партнерами в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні”, — акцентував Столтенберг.

Західні аналітики вже назвали партнерство Росії, Ірану, КНДР і Китаю “Віссю зла 2:0”, що формується. Колишній посол США в ООН Джон Болтон вважає, що до цих країн може приєднатися й Афганістан. 

Читайте також: Нейтральність Китаю є способом убезпечити себе від наслідків програшу РФ у війні проти України, — Плаксієнко-Бутирська

Раніше повідомлялося, що західні аналітики стурбовані поглибленням співпраці між Росією, Китаєм, Північною Кореєю та Іраном. Як заявив колишній спічрайтер Білого дому Девід Фрум, світ зіткнувся з “глобальним об’єднанням диктаторів”.

Прямий ефір