Постачання до РФ компонентів подвійного призначення, а не зброї, дають змогу Пекіну заперечувати пряму участь в озброєнні Росії, — фонд Карнегі

Росія і Китай. Ілюстрація: ukrinform.ua

Китай відправляє в Росію компоненти подвійного призначення, а не готову зброю, що дозволяє Пекіну підтримувати Москву, заперечуючи пряму участь в озброєнні РФ. Про це йдеться в доповіді фонду Карнегі, інформує FREEДОМ.

Згідно з документом, з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну китайський експорт до РФ зріс на понад 60%. КНР поставляє продукцію подвійного призначення, яку США, ЄС, Японія та Велика Британія відносять до “високопріоритетних” товарів для виробництва зброї в Росії.

Щомісячний обсяг такого експорту перевищує 300 млн доларів. Максимальний був у грудні 2023 року та перевищив 600 млн доларів. Попри те, що відтоді експорт знизився, Китай все ще залишається найбільшим постачальником для РФ.

У доповіді фонду Карнегі зазначається, що Росія з початку 2022 року втратила понад 10 тис. одиниць бойової техніки. Йдеться про танки, бронетехніку, артсистеми та безпілотники. І хоча Російській Федерації вдалося наростити випуск артилерії, її можливості з виробництва мікросхем обмежені.

Тут у підтримці Москви ключову роль зіграв китайський експорт. Залежність Росії від поставок високопріоритетних товарів зросла з 32% 2021 року до 89% 2023-го. Головне митне управління КНР продовжує повідомляти про двосторонні транзакції з РФ навіть у тих сферах, на які поширюються заходи західного експортного контролю. Згідно з доповіддю, це свідчить про те, що Пекін не звертає уваги на західні санкції.

Читайте також: Візит Путіна до Пекіна покаже, чи дослухався Сі до аргументів Європи щодо війни в Україні — думка експерта

Раніше надзвичайний і повноважний посол, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський висловив думку, що Китай не зацікавлений у створенні міжнародної групи, яка підтримуватиме Україну й вживатиме заходів, спрямованих на завершення розв’язаної Кремлем війни.

Прямий ефір