Головна місія пошукової групи “Плацдарм” — волонтерської організації, яка займається пошуком людських останків, знайти і повернути додому тих, кого вважають зниклими безвісти. Від початку повномасштабного вторгнення російської армії до України їм вдалося повернути рідним тисячі полеглих воїнів. Чергова місія групи відбулася в Миколаївській області, у селі, яке деокупували в листопаді 2022 року. Пошуковці повертають не тільки українських, а й російських загиблих, інформує FREEДОМ.
На початку повномасштабного вторгнення армії РФ до України запеклі бої не оминули село Благодатне Миколаївської області.
“Одна людина зникла безвісти у школі. Поки що жодних розборів самої школи не проводилося. Завдяки допомозі місцевих волонтерів вдалося почати розбір цієї ділянки. Людина вже другий рік безвісти зникла і завдяки спільній роботі можливо повернути ще одну душу додому, щоб рідні могли поховати людину. Хлопці, які гинуть за Україну, залишаються в якихось завалах, руїнах. Коли вже території звільнені, ми цього не повинні допускати”, — каже голова пошукової групи “Плацдарм” Олексій Юков.
Пошукова група “Плацдарм” — із Донецької області. А на Миколаївщину приїхала на прохання місцевого волонтера.
“Я з цього села. У школі навчався до 9-го класу. Село, без перебільшення, стало лінією фронту з того моменту, як росіяни не змогли взяти Миколаїв. Вони почали повертатися в область, захоплювати села. Усі сусідні населені пункти були в окупації — Новопетрівка, Киселівка, Васильки, Максимівка. І наше село стало першим, яке прийняло бій. Бували випадки, кому не пощастило: росіяни навіть із підвалу людей діставали. Знаходили в підвалах і українських військових, вони живцем їх спалювали, закидали гранатами. Село ми покидали пішки”, — розповідає волонтер Дмитро.
Повернувшись у село після деокупації, Дмитро возив гуманітарну допомогу місцевим, допомагав розбирати завали, відновлювати будинки. Також волонтер знаходив останки загиблих, які потім передавав військовим. Одного разу з ним зв’язалися родичі зниклого безвісти українського захисника. Востаннє він виходив на зв’язок саме з Благодатного.
“Цю локацію мені підказала дружина, ймовірно, загиблого. Вона казала, що до останнього ця школа не давала їй спокою. Вона дуже хотіла, щоб ми перевірили цю школу. Розбираючи завали, я до останнього хотів вірити, що він, можливо, в полоні, можливо, живий. Хотів просто заспокоїти його дружину, розібравши завали. Хотів би, щоб ми нічого не знайшли”, — розповів волонтер.
На розчищення однієї локації потрібно чимало часу. Кожен, навіть найменший фрагмент тіла, збирається і фіксується пошуковцями.
“Думаю, цього хлопця ми все-таки зможемо забрати. Уже чимало останків. Погано, що пряме влучання і вже чимало часу минуло. Дуже складно знайти. Останки збираємо, аби можна було повернути додому. Для близьких — це цілий всесвіт, ця людина. Дуже важливо, щоб батьки знали, що ми продовжуємо шукати. Якщо є можливість зайти в “сіру” зону або на звільнені території, то заходимо. Якби російська сторона дала нам змогу заходити на окуповану територію і забирати тіла, не стріляли б у нас, як вони це роблять, то ми б забрали і російських військових загиблих, і українських. Але, на жаль, поки що таких домовленостей немає”, — зазначає голова пошукової групи.
Олексій Юков займається пошуком загиблих і зниклих безвісти вже понад 20 років. З 2014 року його команда знайшла понад 2000 тіл. Більшість — за останні майже три роки повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну.
“Плацдарм” працює переважно в “сірій” зоні та за сотні метрів від позицій противника. Волонтери знаходять тіла закатованих і вбитих місцевих жителів. Українських військових і російських окупантів. Завдяки їм вдалося обміняти близько тисячі тіл загиблих військовослужбовців.
Головне завдання пошуковців — повернути всіх загиблих додому. Останки передають для ДНК-експертизи. Після ідентифікації, їх передають близьким для поховання.
Читайте також: Активісти в Харкові рятують зруйновану армією РФ пам’ятку архітектури — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, за результатами проведених репатріаційних заходів в Україну напередодні були повернуті тіла 757 її полеглих оборонців. Вдалося повернути 451 полеглого з Донецького напрямку; 71 — з Бахмутського; 51 — з Вугледарського; 13 — з Луганського; 137 — із Запорізького напрямку та 34 загиблих — із моргів на території РФ.