Безпілотники “Посейдон” — розвідники нового типу з високими показниками льотного часу, чудовим захистом проти засобів радіоелектронної боротьби противника та гарними камерами. Сили оборони України зараз застосовують їх на лінії фронту, зокрема й на одному з найскладніших напрямків — Бахмутському, повідомляє кореспондент телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
На розгортання антен та складання борту на самій точці виконання операції із запуску безпілотного літального апарату “Посейдон” в українських військовослужбовців іде в середньому пів години. Після йде процес калібрування, щоб борт безпомилково виконував різні команди в повітрі.
Вартість “Посейдона” становить близько 5 млн гривень. Важить він близько 20 кілограмів, дальність його польоту — 150 кілометрів. “Посейдон” оснащено основним електродвигуном із маршовим гвинтом для горизонтального руху, також він має ще 4 стаціонарні електродвигуни та 4 менші за розміром гвинти для вертикального зльоту та посадки.
“По-перше, він злітає як квадрокоптер, вертикально, і це дуже корисно. Також він може зависати, ненадовго, але така можливість є. Розмах крил — 3,5 метра, загальна довжина — 1,9 метра. Літає десь на 50 кілометрів від тебе. Загальна дальність польоту — до 200 кілометрів. І десь виходить 2 години польоту. Дуже хороша камера. Десь двадцятикратний зум денний. І вночі теж дуже хороша картинка — на 800 метрів. Вночі дуже приємно працювати з нею”, — розповів військовослужбовець 22-ї окремої механізованої бригади ЗСУ Ярослав.
Крейсерська швидкість польоту “Посейдона” — 75 кілометрів на годину. Максимальна вантажопідйомність — 3 кілограми. При цьому українські військові використовують “Посейдон” не для скидання, а для розвідки. Кажуть, він досить стійкий до дії радіоелектронної боротьби противника та чудово показує себе в роботі вночі.
“Якщо пропадає зв’язок із бортом, то він просто повертається додому за своїм маршрутом. Це дуже часто рятує борт під час роботи РЕБу: коли все глушиться, він повертається, летить назад”, — зазначив Ярослав.
Щоб навчитися керувати “Посейдоном”, військовослужбовці пройшли 1,5 місяця курсів в українському навчальному центрі. Вони одні з перших, хто освоїв теорію та практику польотів на цьому безпілотнику. Ярослав раніше працював в артилерії, але коли йому запропонували перекваліфікуватися, одразу погодився.
“Мені це близько. Я за професією айтішник. Тому мені це дуже подобається. Ми ведемо стрім у прямому ефірі, і це бачить наша артилерія, піхота, суміжні наші підрозділи. І в прямому ефірі вони ухвалюють рішення й коригують свої дії”, — розповів він.
Напарник Ярослава — Микола — вчитель інформатики. 43-річний чоловік уже рік в армії. До цього пробув 9 місяців в окупації в Миколаївській області. Каже, що побачив тоді ставлення росіян до українців, й це стало стимулом стати на захист рідної землі.
“Можна сказати, щомісячні обходи окупантів, паспортна перевірка тощо. Це дуже неприємно”, — розповів Микола.
Не кожен безпілотник може літати в негоду. “Посейдон” витримує максимально 4 міліметри опадів, а також досить сильні пориви вітру.
“Критичний вітер для нього — 12 метрів на секунду, 16 метрів на секунду пориви, які він може витримувати, ну, і стабілізувати себе в повітрі. За документацією може літати до 4 тисяч метрів. Але його робоча висота 1 200-1 500 вдень та 700-800 вночі”, — зазначив Микола.
Військовослужбовець згадує одне з успішних завдань, яке вдалося виконати за допомогою “Посейдона”.
Побачили тентову машину, яка везла окупантів. Потім, оперативно передавши координати її знаходження артилерії, спостерігали як українські військовослужбовці влучно вразили ціль. “Посейдон” же повернувся на базу для очікування наступного зльоту.
Читайте також: Наземний дрон для евакуації поранених воїнів розробили українські інженери (ВІДЕО)
Нагадаємо, на Бахмутському напрямку за минулу добу українські військові відбили три атаки окупантів на схід від Часового Яру, Богданівки та Кліщіївки Донецької області.