Порушення на виборах у Грузії: як реагує світ (ВІДЕО)

Прапор Грузії. Фото: hromadske.radio

Вашингтон закликає грузинську владу замислитися над тим, яких стосунків з євроатлантичною спільнотою вона прагне. У Держдепартаменті США попередили про наслідки, якщо Грузія не змінить антидемократичний курс. Деякі країни Європи та Північної Америки заявили про перегляд відносин із Грузією через масові порушення на парламентських виборах, інформує FREEДОМ.

Через тривалий демократичний відкат у Грузії Швеція припиняє пряму співпрацю з владою країни. Стокгольм залишає за собою лише фінансування проєктів громадських організацій. Міністр зовнішньої торгівлі та міжнародного співробітництва у сфері розвитку Швеції Бенжамін Дуза сказав, що країна готова переглянути своє рішення, якщо Грузія змінить політичний курс. Але поки при владі перебуває проросійська партія “Грузинська мрія”, це малоймовірно.

“Йдеться, серед іншого, про співпрацю між податковими органами, що ми вважаємо недоречним за нинішніх обставин… Якщо далі з’ясується, що Грузія серйозно сприймає свій рух до ЄС та цінує відносини з Євросоюзом, двері Швеції відчинені”, — сказав Дуза в коментарі виданню Dagens Nyheter.

Після звіту міжнародних спостерігачів про масові порушення на виборах у Грузії Оттава заявила про перегляд відносин із Тбілісі. У канадському зовнішньополітичному відомстві наголосили на необхідності проведення ретельного розслідування випадків фальсифікації, підкупу та залякування виборців. Чесні та незалежні вибори є основою демократичного суспільства, і їхній підрив ставить під сумнів легітимність політичної системи.

“Канада стурбована широко поширеними актами залякування виборців, скупкою голосів та іншими порушеннями в день виборів, про які повідомили Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ та інші неупереджені спостерігачі. Це має бути розслідувано й усунуто… У координації з нашими партнерами по G7 та в Європі, а також у світлі проведення й результатів цих виборів Канада перегляне свої відносини з керівництвом Грузії”, — ідеться в заяві на сайті Міністерства закордонних справ Канади.

“Інші країни, особливо США, країни Євросоюзу, поки ніхто не визнав. І у них у всіх буде зараз вимога, щоб провести розслідування, як усе це сталося і як вийшло, що на деяких дільницях 133% населення голосувало та понад 100% віддали свої голоси “Грузинській мрії”, — сказав старший науковий співробітник Фонду стратегічних і міжнародних досліджень Грузії Шота Утіашвілі.

У Вашингтоні попередили про наслідки, якщо уряд Грузії не змінить політичного курсу. Представник Держдепартаменту США Метью Міллер нагадав, що інтеграція в ЄС та НАТО закріплена в Конституції країни, а подібні фальсифікації на виборах не мають нічого спільного з демократичними цінностями.

“Уряд Грузії може повернутися на демократичну євроатлантичну траєкторію, дотримуючись верховенства закону, усуваючи недоліки виборчого процесу, відкликаючи та скасовуючи антидемократичне законодавство, а також докладаючи значних зусиль для виконання рекомендацій щодо реформування системи вступу до ЄС. Цього року ми послідовно закликали уряд Грузії відмовитися від своїх антидемократичних дій та повернутися на євроатлантичний шлях. Ми не виключаємо подальших наслідків, якщо напрямок діяльності грузинського уряду не зміниться”, — сказав Міллер.

Після неодноразових закликів США, НАТО та ЄС провести розслідування порушень на виборах у Грузії, Центральна виборча комісія оголосила про перерахунок бюлетенів на п’яти дільницях у кожному виборчому окрузі. За даними Центрвиборчкому, окружні комісії за допомогою жеребкування визначили дільниці, де перераховуватимуть бюлетені.

Утім, у Євросоюзі вже сумніваються, що Грузія повернеться на проєвропейський курс, заявив президент Литви Гітанас Науседа. 

Читайте також: Як “Грузинська мрія” сфальсифікувала свою перемогу, розповів Утіашвілі

Нагадаємо, у Грузії завершили підрахунок голосів на парламентських виборах. За даними ЦВК держави, провладна партія “Грузинська мрія” набрала 53,9% голосів. Чотири опозиційні партії у сумі отримали 37,7% голосів. Опозиція та низка політологів називають “Грузинську мрію” проросійською, а її засновника, мільярдера Бідзіну Іванішвілі, підозрюють у масштабній корупції та тісних ділових зв’язках з Росією. 

Прямий ефір