Порівняно з Росією, Європа має значно більший запас міцності та можливостей, — Коваленко про військовий потенціал

Знищена російська техніка. Фото: Facebook/93 ОМБР

Європі буде дуже складно змагатися зі США з їхнім військово-промисловим комплексом (ВПК), а також з наявними у Штатів запасами озброєнь. Але на відміну від Росії, у країн Європи набагато більше можливостей. Про це сьогодні, 13 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

Він уточнив, що зі США це буде дуже складне змагання, але у Європи є на це ресурс.

“У Європі є як технічна, так і технологічна компонента, яка може значною мірою збільшувати обсяги свого виробництва. Це відбуватиметься не швидко, не миттєво. Це поступальний, навіть якоюсь мірою може здатися, що це повільний процес, але на відміну від Росії, в якої виробництво зведено практично до мінімальної номенклатури будь-чого, а здебільшого це відновлення старого доробку, який дістався у спадок, та його модернізація, то, звісно, якщо порівняти з Росією, Європа має значно більший запас міцності та можливостей, і високотехнологічних процесів. Їх можна доводити до відповідного рівня. Але зі США їм поки що не вдасться змагатися”, — сказав Коваленко.

Щодо боєприпасів, то, за даними оглядача, своє внутрішнє виробництво у Росії — це 1 млн 700 тис. одиниць на рік.

“Вони намагаються його наростити і мають перспективу нарощування, але не настільки швидку, як, наприклад, у країн Заходу. Вони купують снаряди в Ірану, боєприпаси — у Північної Кореї. Завдяки цьому вони виходять на рівень 10 тис. пострілів на добу. Тобто ситуативно вони розв’язують цю проблематику. Можливо, у майбутньому, коли Іран відмовиться продавати снаряди Росії, Північна Корея вже не зможе їй продавати, тоді виникне ситуація паритету. Але поки що про це рано говорити, і це виключно за кількістю”, — розповів він.

Зовсім інше питання — якість.

“Ті ж самі північнокорейські снаряди значно гірші за якістю, і російські гірші, ніж зразки західного типу 155-го калібру, 105-го калібру боєприпаси. Це більш високоточні, далекобійні, надійні снаряди. Наприклад, снаряди Excalibur, BONUS, SMArt — взагалі високотехнологічний боєприпас, точність якого просто вражальна. І там, де потрібно застосувати, наприклад, 30-40, навіть 50 боєприпасів 152-го калібру радянського зразка, уламково-фугасних тощо, там достатньо 2-3 Excalibur, деколи навіть і одного, завдяки високоточному влучанню по цілі. Тому за якістю в цьому випадку західні зразки набагато випереджають як російські, так і виробництва тих країн, які зараз підтримують Росію”, — пояснив Коваленко.

Також на складах у Росії залишився великий запас радянської техніки з часів СРСР. Росіяни її продовжують відновлювати, модернізувати. Якщо говорити про танковий потенціал, то, як зазначив оглядач, не всі із заявлених “десятків тисяч” узагалі ремонтнопридатні.

“Значна частина танків — ремонтнопридатність нульова. Такий стан. Стосується це і безлічі інших зразків техніки. Плюс своє виробництво. У них є внутрішнє виробництво, наприклад, середньоброньована техніка, ББМ з нуля вони виробляють. Танки з нуля вони виробляють хіба що Т-90, і в невеликій кількості Т-72, але все в дуже обмеженій кількості. І вона не дасть змоги повноцінно відновлювати і компенсувати втрати. Тому в якийсь момент російський ВПК вийде на такий рівень, коли він зможе компенсувати втрати не в плюс і навіть не в нуль, а в мінус. Тобто він не встигатиме за реальними втратами в зоні бойових дій. І саме в цей момент можна буде говорити про те, що це переломний момент — коли Росія не зможе сама себе забезпечувати технікою у війні проти України”, — резюмував Олександр Коваленко.

Читайте також: Російська “оборонка” досягла стелі — розбір експерта

Нагадаємо, як заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов, після закінчення холодної війни багато хто на Заході вирішив, що настав мир, і Фукуяма проголосив кінець історії, що тепер воювати нема з ким, треба скорочувати збройні сили і військові заводи, утилізувати військове майно, старі снаряди. Тепер на Заході бачать, що це було помилкове рішення — загрози нікуди не поділися. Тому країнами-членами НАТО буде ухвалено якісь стратегічні рішення для подальшої роботи, зокрема щодо посилення ВПК.

Прямий ефір