Володимир Путін під час виступу на Східному економічному форумі погрожував обмежити вивіз зерна з України. Причина нібито в тому, що воно не потрапляє до найбідніших країн. Насправді експорт зерна з України морем дозволив знизити ціни на продовольство у світі, а господар Кремля згадав про зерно, втрачаючи інші важелі тиску. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився інвестиційний банкір Сергій Фурса.
“Ціни справді значно просіли, пішли на довоєнний рівень після того, як угода запрацювала. Пішла спекулятивна складова, ринки розслабилися, і одне це вже допомагає, зокрема, найбіднішим країнам… Навіть постачаючи зерно до Європейського союзу, Україна впливає на продовольчу безпеку, зокрема, країн Африки. Воно так працює. Цей світ є глобальним, і тут все пов’язано”, — пояснює експерт.
За словами Фурси, українські аграрії в серпні вже отримали 400 млн дол. від експорту своєї продукції, очікуваний рівень 800 млн — мільярд дол. Україні зернова ініціатива дуже вигідна, Путіна це, звичайно, не влаштовує. Крім того, невдачі на інших напрямках залишають йому небагато варіантів для шантажу.
“Ймовірно, поразки на фронті, невдачі з санкціями, нові санкції, які вводяться і невдалий газовий шантаж змушують його згадати про щось старе, забуте — про зерновий шантаж. Тим більше, що ця угода була вкрай невигідною для самого Путіна”, — зазначає інвестиційний банкір.
Водночас, за його словами, до кінця незрозуміло, кого саме таким чином намагається шантажувати Путін. Не виключає навіть, що Китай.
“Він може шантажувати Китай, тому що саме Китай був, швидше за все, тим фактором, який змусив Путіна сісти за стіл переговорів і підписати цю угоду. Кого він зараз шантажує, важко сказати, але точно шантажує”, — упевнений Фурса.
Коментуючи газовий шантаж Путіна, експерт зазначає, що Росії не вдасться перенаправити ті обсяги газу, які вона постачала до Європи, в інших напрямках.
“Тотальна більшість трубопроводів сконцентрована у напрямку Європи. Тільки один — “Сила Сибіру” — йде до Китаю. І то китайці купують дуже дешево цей газ. Газ це така субстанція, яка залежить від наявності інфраструктури”, — коментує Фурса.
На його думку, і газовий шантаж, і заяви Путіна про те, що Росія нічого не втрачає, спрямовані частково на внутрішню аудиторію, але є й елементи зовнішнього шантажу.
“По-перше, немає перемог. Усі сили кинуті на війну, яку війною не називають, а перемоги немає. Більше того, є постійні жести доброї волі… Але є елементи і зовнішнього шантажу, бо Путін цієї зими намагатиметься розхитувати європейські уряди. Санкції дуже болючі для Росії, тому вона намагатиметься зробити все, щоб санкції скасувати”, — наголосив Сергій Фурса.
Читайте також: Як далеко може зайти Росія в газовому шантажі — прогноз від експерта