Британія посилила санкційну політику щодо російських олігархів. Нові обмеження дозволяють конфіскувати яхти та літаки. Російські олігархи фінансують війну РФ проти України. За оцінкою співробітників незалежного російського порталу журналістських розслідувань “Проєкт”, без участі великого російського бізнесу режим не зміг би вести повномасштабні бойові дії, повідомляє FREEДОМ.
Британія вилучає у російських олігархів яхти, літаки та інші транспортні засоби. Перші претенденти на арешт майна — Віктор Вексельберг, Аркадій Ротенберг, Геннадій Тимченко та голова банку ВТБ Андрій Костін. Поповнився також санкційний список російських чиновників і пропагандистів. Нещодавно Лондон запровадив обмеження щодо росіян, причетних до незаконної депортації українських дітей. Серед них міністр освіти РФ Сергій Кравцов, міністерка культури Ольга Любімова та уповноважена з прав дитини у Московській області Ксенія Мішонова.
“У жахливій програмі насильницької депортації дітей та наповненій ненавистю пропаганді, яку вивергають його поплічники, ми бачимо справжній намір Путіна — стерти Україну з карти світу. Сьогоднішні санкції закликають до відповіді тих, хто підтримує путінський режим, зокрема тих, хто хотів би, щоб Україна була знищена, її національна ідентичність розчинилася, а її майбутнє було стерто”, — заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Британія ввела санкції проти 130 олігархів із сукупним власним капіталом понад 145 млрд фунтів стерлінгів. Понад 80 найбагатших російських громадян, які входили до довоєнного рейтингу журналу Forbes, відкрито фінансують війну Росії проти України. Про це свідчать результати розслідування “Проєкту”. Висновки журналістів базуються на аналізі держконтрактів, укладених між російськими оборонними заводами та підприємствами, що належать олігархам. За даними видання, загальна сума лише відкритих контрактів представників великого російського бізнесу з Міноборони з 2014-го по 2023 роки становить не менше ніж 220 млрд рублів. Більшість угод засекречено. Тому, як кажуть розслідувачі, реальна сума значно більша.
“Ми підрахували, що таких людей 81, але завдяки нашим читачам ми додали до цього списку ще одну людину. Ця додана людина є власником компанії, яка продає комп’ютерне обладнання. Вона торгує комп’ютерною та іншою оргтехнікою вже на окупованих територіях. Її компанія сприяла вилученню та крадіжкам дітей”, — повідомила авторка-розслідувачка видання “Проєкт” Катерина Резнікова в інтерв’ю LRT RADIO.
Підприємства, що належать російським олігархам, виготовляють компоненти, необхідні для снарядів, танків та літаків, надають послуги зв’язку та страхування. Наприклад, компанія “ВСМПО-Ависма” мільярдера Михайла Шелкова виробляє сполуки титану, які постачає російській армії для виготовлення бронетехніки та літаків. А дуже впливовий бізнесмен із найближчого оточення Путіна Юрій Ковальчук уклав страхові контракти з армією на суму 47 млрд рублів.
“На третьому місці — Борис Ротенберг, теж дуже близький до Путіна. Його компанія займалася будівництвом об’єктів, транспортуванням та встановленням обладнання. Серед них була високочастотна апаратура, яка також використовується у військовій промисловості. Майже всі ці російські олігархи — 80 із 82 — так чи інакше перебувають під санкціями”, — зазначила Катерина Резнікова в інтерв’ю LRT RADIO.
З 80 підсанкційних олігархів проти 34 діють лише українські обмеження. А 14 потрапили під санкції у всіх країнах-союзницях Києва.
“Так, ще можуть виробляти зброю, можуть нелегальним способом закуповувати чіпи та все інше, запчастини для ракет. Тому санкції спрацьовують, але з певним запізненням — це раз. По-друге, вони спрацьовують не так руйнівно, як ми б усі цього хотіли”, — коментує доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков.
Путін розуміє цінність олігархів для свого режиму. Він охоче приймає їхню підтримку — і фінансову, і політичну. Нагороджує за лояльність державними орденами та медалями. Експерти впевнені: без капіталу найбагатших людей Росії її військово-промисловий комплекс виявився б нездатним виробляти озброєння у достатній для ведення широкомасштабних бойових дій кількості.
Читайте також: Як структури олігархів РФ спонсорують війну — розбір FREEДОМ (ВІДЕО)