Понад 65 країн обговорювали на Мальті українську формулу миру: першу участь Вірменії та відсутність Китаю прокоментував експерт

Ілюстрація: dw.com

Третя зустріч зовнішньополітичних радників та радників із національної безпеки щодо формули миру президента України Володимира Зеленського виявилася дуже представницькою. На Мальті зустрілися учасники понад 65 держав. Зокрема, вперше брала участь Вірменія. А ось Китай, який був присутній на попередній зустрічі в Джідді (Саудівська Аравія), цього разу не був представлений. Ставлення Вірменії та Китаю до зустрічі на Мальті — зрозуміле і було очікуваним. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог-міжнародник, директор Центру громадських досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.

Він зазначив: участь Вірменії у зустрічі на Мальті — у логіці останніх кроків Єревана, який “семимильними кроками йде з-під впливу Росії”.

“Оскільки Україна визначає порядок денний, то для Вірменії це не лише демонстративний крок для того, щоб показати, що вона не з Росією вже, принаймні показати наміри. Але це і присутність у міжнародному мейнстримові. І провідні країни, і глобальний Південь уже з українською формулою миру. Українська формула миру — чому вона важлива? Тому що показує шлях до повернення до світового порядку, правил, стандартів, статуту ООН, у чому й Вірменія зацікавлена, з одного боку. З іншого боку, це не лише встановлення миру конкретно в Україні, а й взагалі у глобальному плані”, — прокоментував Левусь.

Він зазначив, що участь Єревана у зустрічі важлива для Києва, хоча б тому, що після 2014 року голосування Вірменії в ООН “були дуже своєрідними щодо України”.

Щодо Китаю, політолог вважає, що не варто драматизувати відсутність його представників на Мальті. Він пояснив, що Китай сприймає себе як одну зі сторін сили, яка веде свою гру. Його участь у попередній зустрічі була, швидше, промацуванням ґрунту, а можливо, спробою нав’язати своє бачення.

“Я думаю, що це приблизно історія про те, що Китай не хоче показувати, що залежить від чужого порядку денного. Тим більше коли він агресію Росії проти України сприймає не як агресію, а як те, що Росія нібито у своєму праві наводити порядки на сході Європи”, — зазначив Дмитро Левусь.

Читайте також: Світова більшість об’єднується навколо української формули миру, — президент Зеленський підбив підсумки 612-го дня війни

Раніше повідомлялося, що у суботу, 28 жовтня, на Мальті розпочалася зустріч зовнішньополітичних радників та радників з національної безпеки за формулою миру президента України Володимира Зеленського. Ця зустріч за українською формулою миру стала вже третьою. 26 червня у Копенгагені (Данія) відбулася перша зустріч щодо формули миру України. А 5-6 серпня у місті Джідда (Саудівська Аравія) відбулася друга зустріч.

Прямий ефір