Євросоюз хоче спрямувати заморожені російські активи на відновлення України. Механізм конфіскації та передачі коштів вже розробляють європейські урядовці. У той же час за РФ залишиться право частково повернути активи, у разі укладання мирної угоди, інформує FREEДОМ.
Після повномасштабного вторгнення Росії до України західні партнери заморозили близько 350 млрд дол. російських активів. Ці фінанси зокрема мають піти на відновлення України, про що заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“Ми заблокували 300 млрд євро резервів російського Центробанку та заморозили 19 млрд євро російських олігархів. У найближчій перспективі ЄС та його партнери могли б взяти на себе керування цими коштами та їхнє інвестування. Вилучені кошти спрямовуватимуться до України, аби компенсувати збитки, завдані країні. Щоб зробити це можливим, працюватимемо з нашими партнерами над міжнародною угодою. І разом ми зможемо знайти законні шляхи для цього”, — наголосила голова Єврокомісії.
Україна готова створити окремий фонд, де буде сконцентровано конфісковані активи. Вони підуть на компенсації постраждалим від війни та відновлення руйнувань, які стали результатом російських обстрілів, заявили в Міністерстві юстиції України.
Очільник відомства Денис Малюська зустрівся з колегами з країн G7 (“Великої сімки”) та заручився їхньою підтримкою у цьому питанні.
“Наступним кроком буде зустріч країн, які підтримали нашу ініціативу щодо створення компенсаційного механізму та зняття імунітету з російських золотовалютних резервів для того, щоби перейти до підготовки тексту міжнародного договору”, — розповів міністр юстиції України.
Усім країнам, які заморозили російські гроші, Україна пропонує укласти міжнародний договір, який дозволяє використати золотовалютні резерви Росії. Країни-партнери зможуть його підписати та запустити процедуру конфіскації. Крім того, кожна держава має внести додаткові зміни до свого законодавства.
“300 млрд дол. резервів російського Центрального банку, які зберігаються у банках G7, вже заморожено. І в кожній з цих країн мають бути зроблені юридичні кроки, щоби дозволити урядам брати ці гроші та вкладати у фонд відновлення України або вкладати у фонд, який дозволив би українському уряду використати ці кошти для оплати солдатам, або платити працівникам охорони здоров’я, вчителям, державним службовцям”, — вважає експосол США в Україні Вільям Тейлор.
Проте кожен долар, який буде конфісковано, пояснюють фахівці, має бути юридично обґрунтованим.
“Буде чіткий документ, що у зв’язку з ракетною атакою, було завдано такої шкоди, ось обґрунтування, чому така цифра, і коли всі ці документи будуть передані до судових інстанцій ЄС, буде простіше, бо компенсація відбуватиметься за рахунок заморожених грошей”, — говорить кандидат економічних наук Іван Вус.
Росія скоїла щодо України понад 60 тис. злочинів, заявили в Офісі генерального прокурора.
РФ витратила на війну, за підрахунками видання “Форбс”, понад 80 млрд дол. — майже чверть свого річного бюджету. І це без урахування видатків на оборону, вже закладених до бюджету.
Пуск лише однієї ракети, наприклад “Калібр”, обходиться російським платникам податків у 6,5 млн дол. І кожне влучання такої ракети до житлового будинку чи лікарні — злочин проти України. За нього доведеться платити. І крім фінансової компенсації Офіс генпрокурора вимагає створення спеціального трибуналу.
“Ми, українці, розуміємо, що злочин агресії як основний злочин, основний воєнний злочин, скоєний Російською Федерацією, має бути покараним на міжнародному рівні. А нагода зробити це — створити спеціальний трибунал зі злочинів агресії. І ми також знаємо, що всі збитки, заподіяні російською агресією, мають бути відшкодовані активами агресора”, — резюмував генеральний прокурор України Андрій Костін.
Той факт, що європейські чиновники підтримали пропозицію Києва щодо передачі активів, це насамперед заслуга української армії. Перемоги на полі бою наближають перемоги і на дипломатичному фронті, наголошують експерти.
Як повідомлялося раніше, найбільше злочинів з боку російської армії в Україні зареєстровано на територіях, які були в російській окупації або перебувають на лінії зіткненні.