У Грузії затримали понад 400 учасників протестів. За словами заступника міністра внутрішніх справ Грузії Олександра Дарахвелідзе, понад 30 осіб перебувають під слідством у межах кримінальних проваджень, ще 372 — за адміністративними статтями. Про жорстоке поводження з протестувальниками силовиків чиновник не розповів, натомість повідомив про постраждалих поліцейських і звинуватив у насильстві учасників акцій протесту. Об’єктом пильної уваги грузинської влади стала навіть різдвяна ялинка, інформує FREEДОМ.
У ніч на 9 грудня працівники комунальних служб Тбілісі зняли з новорічної ялинки фотографії журналістів та активістів, які постраждали під час силового розгону акцій протесту. Фото викинули у смітник. Мер Тбілісі Каха Каладзе заявив, що новорічну ялинку буде приведено у “відповідний вигляд”.
Ялинку на проспекті Руставелі біля парламенту Грузії почали монтувати 8 грудня. Верхню частину встигли “одягнути” в штучні гілки, а нижню — оформили протестувальники. На каркас вони помістили прапори Грузії, ЄС, України та США, а також фотографії постраждалих під час силових розгонів акцій протесту.
Активісти оголосили про формування загону самооборони. Увечері 7 грудня недалеко від грузинського парламенту невідомі в балаклавах напали на знімальну групу опозиційного телеканалу TV Pirveli. У цей час журналіст і оператор знімали, як люди в чорному одязі та балаклавах били учасників акції протесту.
Того ж вечора невідомі напали на членів прозахідної “Коаліції за зміни” Кобу Хабазі та Дуту Петрідіса.
“Зараз “Грузинська мрія” застосовує ту саму тактику, що й режим Януковича в Україні під час подій Майдану. Тут той самий сценарій, який, можливо, був написаний у Кремлі, ФСБ або інших спецслужб Російської Федерації — країни окупанта. І це зараз робиться на території Грузії. Влада хоче залякати населення, однак вона і сама налякана тими демонстраціями, які відбуваються в різних містах, не тільки в Тбілісі”, — сказав політолог Ніка Читадзе.
8 грудня прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що парламент ухвалить закон, який забороняє протестувальникам носити маски, що закривають обличчя. Ймовірно, офіційна заборона поширюватиметься на окуляри, респіратори та протигази.
“На жаль, понад 80% затриманих на протестах зазнали фізичних ушкоджень через зловживання владою з боку так званих поліції та спецпризначенців. Жодного поліцейського або представника спецпризначенців не було покарано”, — наголосив Читадзе.
Масові акції протесту в Грузії почалися після заяви прем’єра Кобахідзе про відмову від переговорів про вступ до Євросоюзу до 2028 року. Президентка країни Саломе Зурабішвілі приєдналася до протестувальників і оголосила парламент нелегітимним.
Дії грузинської влади засудила низка європейських країн. Зокрема, Україна ввела санкції щодо засновника партії “Грузинська мрія” Бідзіни Іванішвілі та грузинських чиновників, серед яких і прем’єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе.
Порушення прав людини в Грузії засудили держави Балтії. Естонія і Латвія слідом за Литвою заборонили в’їзд на свою територію низці грузинських чиновників. А в США на додаток до оголошеного перегляду двостороннього співробітництва з Грузією, розглядають введення додаткових санкцій.
Читайте також: “Грузинська мрія” — вже не партія, а бандформування, яке здійснює державний терор, — Читадзе