Понад 1800 українців сьогодні перебувають у місцях несвободи на території РФ, — правозахисник

Ілюстративне фото: dw.com

Російська Федерація продовжує порушувати права людини, особливо гостро це відчувають на собі цивільні полонені, яких РФ незаконно утримує на своїй території. Про це сьогодні, 3 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

“Щодо цивільних осіб, РФ зобов’язана дотримуватися їхніх прав, які регламентовані четвертою статтею Женевської конвенції. Але найважливіше — не може бути позбавлення волі та перебування в місцях несвободи. Водночас, як показує практика, у РФ це повсюдно. Є інформація про те, що понад 1800 українців сьогодні перебувають у місцях несвободи на території РФ. При цьому проти них немає відкритих кримінальних справ. Хоча вони можуть з’явитися. Як правило, це протидія “СВО” або якийсь зв’язок з організаціями, забороненими в Росії, — розповів правозахисник.

Він зазначив, що на момент, коли вони потрапляють до катівні, немає ні процедури затримання, ні судового рішення, ні судового чи іншого незалежного контролю за умовами їхнього перебування.

“Вони перебувають у так званому замороженому стані. Тобто, навіть невідомо, де вони перебувають, у яких місцях несвободи. І встановити контакт із ними через адвоката неможливо. Якби були хоча б кримінальні справи, тоді можна під’єднати адвоката й отримувати інформацію про те, де перебуває людина, в яких умовах, який її стан здоров’я, які потреби, які предмети першої необхідності можуть бути передані. Але кримінальні справи не відкриваються, тому дуже складно відстежити, де і в якому стані людина перебуває”, — констатував гість ефіру.

Правозахисник також розповів, хто нині стає жертвами окупаційного режиму.

“Найчастіше затримуються ті громадяни України, які становлять “загрозу” — представники правоохоронних органів, прикордонної служби, ті, хто має статус учасників бойових дій в Україні, і хто має патріотичну позицію або належав до організацій, які були орієнтовані на українську національну ідею. Ще одна категорія — ті, хто не проходить так звані фільтраційні процедури. І третя категорія — ті, хто на місцевому рівні виконують якісь адміністративні функції і відмовляються працювати на окупаційну владу. Багатьох із них, до речі, затримали за доносами”, — розповів правозахисник.

Він зазначив, що найгірше полягає в тому, що в цих місцях несвободи немає жодного контролю за тим, як утримують там затриманих.

“Немає жодного незалежного контролю за тим, щоб можна було гарантувати дотримання прав людей, які потрапляють і перебувають у цих місцях несвободи. Які, до слова, найчастіше є незаконними. У Донецьку — це фактично концтабір, в’язниця, де займаються тортурами. І сьогодні вона не є офіційним місцем несвободи в РФ. Точно таке саме місце несвободи побудували в Голій Пристані, куди вивозять і де утримуються українські військовополонені. На третій рік війни ми маємо визнати — Росія не дотримується принципів міжнародного гуманітарного права”, — резюмував Олександр Павліченко.

Читайте також: РФ використовує полонених цивільних для розгойдування внутрішньополітичної ситуації в Україні, — Лисянський

Прямий ефір