У Грузії сьогодні, 30 листопада, тривають акції проти припинення євроінтеграції країни. У центрі Тбілісі знову зібралися люди. Два дні поспіль у грузинській столиці були серйозні сутички. Демонстранти намагалися встановити барикади перед парламентом. Але поліцейський спецназ відтіснив протестувальників, використавши проти них водомети та сльозогінний газ, повідомляє FREEДОМ.
За дві ночі в Тбілісі затримали 150 демонстрантів. Понад 100 людей постраждали, серед них — понад 20 співробітників ЗМІ. Ще один мітинг зібрався біля будівлі Суспільного мовника. Учасники акції вимагають надати їм ефірний час, а також висвітлювати факти насильства на мітингах. Також протест зібрався біля Тбіліського державного університету. Студенти прийшли до будівлі вишу з фотографіями постраждалих від силового розгону акцій.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі звернулася до народу. Вона запевнила, що у відставку не піде, назвавши нинішній парламент нелегітимним. Лідерка країни повідомила, що на своїй посаді чекатиме нових виборів під міжнародним контролем.
“Разом ми керуємо політичним процесом, яким керуєте ви ззовні — на вулиці, в різних сферах діяльності суспільства. Разом ми виконаємо роботу, уявимо майбутнє, якого незабаром досягнемо завдяки новим виборам. Легітимного парламенту немає, а нелегітимний парламент не може обрати нового президента, тому не може бути інавгурації. Мій мандат діє, поки законно не оберуть парламент, який законно обере когось замість мене”, — заявила Зурабішвілі.
Своєю чергою, грузинські чиновники подають у відставку. Зокрема:
- понад 500 працівників Будинку юстиції підписали заяву про незгоду з рішенням призупинити євроінтеграцію країни;
- звільнився співробітник Генштабу Міністерства оборони Грузії. У своїй заяві він наголосив, що партія влади “Грузинська мрія” своїми діями зрадила Конституцію;
- у відставку подав і посол Грузії в Нідерландах. Він зазначив, що більшу частину своєї кар’єри в дипломатичній службі Грузії присвятив роботі з питань євроінтеграції;
- хвиля звільнень пройшла на проурядовому телеканалі Rustavi-2.
Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що уряд Грузії має почути голос своїх громадян, які виступають проти згортання євроінтеграції. За словами глави німецького МЗС, статус кандидата на вступ до ЄС — це історична можливість для Грузії.
“Десятки тисяч людей у Грузії винесли серце Європи на вулиці Тбілісі і підняли прапор ЄС під водомети. Статус кандидата на вступ до ЄС — це історична можливість. Від уряду залежить, чи почує він голос своєї країни”, — написала Бербок у соцмережі Х.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп відреагував на жорстокий розгін протестувальників у Тбілісі. Він зазначив, що Нідерланди засуджують насильство і підтримують грузинський народ.
“Ми вражені жорстоким розгоном демонстрантів і журналістів у Грузії, де багато громадян виступають за свої європейські прагнення. Нідерланди засуджують це неприйнятне насильство. Грузинський народ заслуговує нашої повної підтримки”, — написав він у соцмережі Х.
Читайте також: Путін хоче пред’явити Грузію Трампу як свій ресурс — думка Маргвелашвілі
Нагадаємо, 26 жовтня відбулися вибори до парламенту Грузії. Під час голосування фіксували масові порушення виборчого процесу. За даними Центральної виборчої комісії, партія влади “Грузинська мрія” отримала 54% голосів.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати. У країні досі тривають масові протести.
Також Європейський парламент не визнав результати парламентських виборів у Грузії та закликав провести нове голосування.
Наприкінці листопада причиною нової хвилі протестів грузинського народу стала заява партії влади “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу та відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.
Читайте також: Саакашвілі зараз — головний козир народу Грузії та опозиції, — Шашкін