Ракети проти світла: енергосистема України пережила найбільші атаки в історії. Російські війська випустили по енергетичних об’єктах понад 1000 ракет та снарядів. Попри це, система зберігає цілісність і продовжує працювати, передає FREEДОМ.
Вже 2 місяці російська армія масово атакує українську енергосистему. Ці обстріли — спроба змусити Україну переговорів на невигідних умовах, простіше кажучи, — капітулювати. Але ні українці, ні українська влада цього робити не мають наміру. Тим часом українські “воїни світу” працюють без зупинки, щоб якнайшвидше повернути до будинків електроенергію.
Журналісти стали свідками, як в одному з дворів Києва енергетики ліквідують наслідки обстрілу української інфраструктури, здійсненого 23 листопада. Через перепади напруги деякі ділянки кабелів перегоріли — їх необхідно замінити. Співробітники енергокомпанії зазначають: після початку масованих обстрілів інфраструктури жителі столиці стали більше цінувати їхню роботу. Тепер жоден день не минає без слів вдячності.
“Люди, щоправда, останнім часом нам часто приносять і чай, і каву, і якісь кекси. Тут ми працювали, підійшов чоловік,говорить: “У мене кафе за рогом. Підійдіть, скажіть, що від Михалича, і вам безкоштовно зроблять каву”. За останній місяць це вже раз на п’ятий-шостий”, — розповів майстер кабельних ліній Вадим Буглак.
Кияни в енергетиків вірять.
“Лампи блимають, не можуть горіти, як треба. Холодильник вимикається. Хоча він і старенький, але допомагає у господарстві. Тому наші рятувальники нам допомагають, і ми сподіваємося, що ми зможемо якнайшвидше отримати належне електропостачання. Вони нам прогнозують, що все, що від них залежить, вони зроблять”, — говорить мешканка Києва Ірина.
Через дефіцит потужності в енергосистемі в Україні діють віялові та екстрені відключення. Вони дозволяють знизити навантаження на електромережі та збалансувати роботу енергетичної системи в цілому.
“У зв’язку з частковим руйнуванням інфраструктури ми не маємо на сьогодні можливості забезпечити потреби всіх клієнтів: як мешканців міст і населених пунктів, так і промислових підприємств. Тому в країні розроблено графіки тимчасових відключень, які діють у кожній області зі своєю логікою. Окрім ракетних обстрілів та обстрілів за допомогою дронів, відбувається постійний обстріл артилерійський, особливо в зонах, де йдуть постійні бойові дії”, — коментує ситуацію генеральний директор ДТЕК Мережі Олександр Фоменко.
Херсон та правобережну частину області звільнили 11 листопада. Після цього російська армія регулярно обстрілює місто із лівого берега Дніпра. Цілується по житлових кварталах та цивільній інфраструктурі: намагається знову знеструмити місто. Але енергетикам вдається оперативно ліквідувати наслідки ударів. Жителі вдячні, якщо потрібно, готові терпіти:
- “Світло є. Все нормально. Все працює. Буває після обстрілів вирубують”, — каже житель Херсона Сергій;
- “Нормальна ситуація, електроенергія є в нас уже. Все добре, порівняно з тим, що було: ні світла, ні води. Нормальна ситуація, я вважаю, молодці! — хвалить херсонець Костянтин;
- “Перебоїв із електроенергією немає. Воду дали, потихеньку опалення дають, тож нормалізується життя”, — розповів ще один місцевий житель Руслан.
Українські енергетики намагаються вирвати з пітьми й звільнені від російських окупантів території Харківської області. Деякі міста та села тут знеструмлені вже 9 місяців.
“Скільки бачить око, немає світла, все зруйновано, усе порвано: 30 км — туди, 30 — туди. Нема напруги, все треба відновлювати, все треба робити”, — розповів водій автопідйомника Микола Церковний.
Працюючи в прифронтових і деокупованих українських регіонах, енергетики щохвилини ризикують життям: земля усіяна російськими боєприпасами, що не розірвалися.
“Щойно хлопці витягали дріт і знайшли міну. Міна в народі називається “пелюстка”. Як вона називається по-справжньому, я не знаю. Лежить і чекає, коли хтось наступе, але ми не наступатимемо на них. Нехай сапери займаються своєю справою”, — продовжує Церковний.
У самому Харкові ситуація краща. Мешканці обласного центру, як і всіх інших українських міст, живуть у режимі тимчасових відключень.
“Я живу у самій бойовій точці, на Північній Салтівці — там, де перший удар припав. Насправді, у нас відключали 2 рази міцно світло. Один раз 12, вдруге 14 годин, а зараз скаржитися нема чого, тобто відключають дуже коротко”, — запевняє мешканець Харкова Олег.
Електростанції, трансформаторні підстанції, магістральні лінії, трансформатори у житлових дворах, кабелі, дроти та, нарешті, споживачі — енергосистема схожа на схему доріг країни. Є хайвеї, їхні відгалуження, сільські дороги та стежки. Якщо на центральних трасах ремонт — рух утруднюється і на менших дорогах. Таким чином, дефіцит потужності в одному регіоні може бути викликаний обстрілом іншого. В умовах тимчасових відключень живуть як в Одесі й Сумах, так і у Львові — жителі ставляться з розумінням:
- “Нехай відключають, бо це війна. Ми розуміємо. Буває часто вимикають, буває — ні”, — розповіла мешканка Львова Ганна;
- Спочатку, коли тільки стала наша критична інфраструктура потерпати від ракетних атак із боку Росії, був хаос. Не було світла по 8-9 годин, і так — майже 2 тижні поспіль. Цього тижня я дуже приємно вражена, бо графік відповідав дійсності. Я готова бути без світла, аби ми перемогли та вистояли у цій боротьбі”, — запевнила львів’янка Марта;
- “Зараз здебільшого — за графіком, тобто 4 години, максимум 5 [відключають]. Ставимося з розумінням, тому що розуміємо, що діється, і що могло бути набагато гірше”, — каже мешканка Львова Ольга.
Запобігти енергетичному колапсу Україні допомагають партнери. США, Латвія, Іспанія, Польща, Німеччина, Британія, Бельгія, Фінляндія, Словаччина, Люксембург, Швеція — це далеко не повний перелік країн, які вже надають генератори та техніку для ремонту електросистеми або зроблять це найближчим часом.
Читайте також: РФ має ракет ще на 5-6 масованих атак, а далі: ядерний шантаж або переговори на умовах України, — експерт