Російські силовики шукали у Херсоні “неугодних” українців за списками, складеними на початку окупації. Нерідко ці списки складали кілька разів, у них були помилки. Тому затримували, відповідно, людей часто випадкових. Про це сьогодні, 20 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив місцевий активіст Володимир Молчанов.
“Від початку війни російські окупанти прийшли, маючи на руках якісь списки, складені, мабуть, не без участі окремих українських чиновників, можливо, тих, яких вже звинуватили у пособництві ворогові, зокрема, чиновників з обласного відділення Служби безпеки України (СБУ). Багато помилок було у цих списках. Наприклад, у них були імена людей, які померли. Або тих, хто змінив політичну орієнтацію. Але хай там як, вони працювали над цими списками та складали нові”, — розповів Молчанов.
Із затриманими українцями працювали співробітники кількох структур — людей катували. Є випадки, коли навіть доводили до суїциду. В інших, за його словами, херсонців відпускали додому після кількох днів утримання.
“Причому працювали одночасно кілька структур, конкуруючи між собою. І, крім того, в одних і тих самих структурах дуже часто відбувалася ротація кадрів і попередники не залишали наступникам жодних відомостей про результати своєї роботи. Тому нерідко ці списки складали по кілька разів. Хапали, відповідно, людей часто випадкових чи не випадкових, проте намагалися їх звинуватити в чомусь абсолютно безглуздому і дикому, не чіпаючи тих, до яких вони могли бути причетні”, — зазначив активіст.
Це, за його словами, стосується активістів, різних політиків, навіть господарських діячів.
“Але попри всю цю безсистемність і весь традиційний російський бардак, людей затримували й катували. Кількість людей, яких затримали окупанти у Херсоні, — близько 1000. Більшість із них рано чи пізно після сильних чи слабших тортур відпустили на волю”, — зазначив Молчанов.
Він наголосив, що деякі люди, не витримавши знущань, які над ними там учинили, наклали на себе руки.
“Відомо, що заподіяв собі смерть полковник поліції відставний, донедавна керівник обласної поліції безпеки. Його протримали чотири дні, випустили, і він застрелився зі свого пістолета, який вони не знайшли. Або вони замучили іншого полковника, схопивши його. Він, схоже, реально займався партизанською діяльністю. Його втопили живцем”, — повідомив активіст.
За словами Молчанова, доля ще близько 200 херсонців досі не відома.
“Близько 200 — це та кількість людей, які зникли, які, можливо, перебувають у російських катівнях. Нині їх вивезли. Можливо, на жаль, вони мертві. Таке теж треба брати до уваги”, — уточнив він.
Крім того, російські окупанти випустили всіх кримінальних ув’язнених, яких Україна не евакуювала у перші дні війни.
За словами Молчанова, частина персоналу пенітенціарних установ потім зрадила державу і почала співпрацювати з Росією. Інша частина персоналу не зрадила Україну та вела партизанську війну.
“До речі, треба вже сказати, що значна частина тих партизанів, які вели збройну боротьбу проти російських окупантів на правобережжі, це були якраз працівники пенітенціарної системи, які, зокрема, і воювали проти частини свого начальства”, — сказав активіст.
Читайте також: “Найнеприємніше — електрофорез до втрати свідомості”: що відкрилося у російських катівнях на Херсонщині (ВІДЕО)