Росія продовжує злочинну практику депортації українських дітей. Понад півтора мільйона українських дітей зараз перебувають під контролем Росії на окупованих територіях, а отже — під загрозою насильницького переміщення. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
Вона зазначила, що Біла книга — це рамковий документ, у якому зокрема відображено:
- скільки дітей було депортовано Росією, починаючи з 2014 року;
- якими способами здійснювалася депортація;
- як розвивалася ця політика;
- як збільшувалися масштаби депортації.
“Також у документі вказується, чому так сталося. І причиною називається, зокрема, дуже амбівалентна реакція міжнародної спільноти до початку повномасштабного вторгнення. Також у цьому документі описано механізми, як ми, Україна, і наші партнери можемо покращити міжнародне право, щоб допомагати не тільки українським дітям, а й також іншим дітям, які страждають від подібних проблем. Тому що росіяни, зокрема “вагнерівці”, викрадали дітей не тільки в Україні, а й також на Африканському континенті. Тому ця проблема знайома дуже багатьом країнам”, — повідомила Рашевська.
Наприкінці Білої книги наводяться рекомендації для Російської Федерації та її партнерів.
“Звісно, ніхто не наївний і романтичний, що Російська Федерація все це виконуватиме. Але ці рекомендації можна буде використовувати міжнародним організаціям для того, щоб розробляти вже обов’язкові для Росії документи. І також рекомендації для міжнародної спільноти, як вона може допомагати Україні повертати дітей, ідентифікувати цих дітей, допомагати в їхній реабілітації та реінтеграції”, — уточнила експертка.
Наразі до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей приєдналися 40 країн.
“Ми розуміємо, що Російська Федерація, на жаль, не буде співпрацювати з цими державами, тому що вона вважає, що це західна ініціатива. Це неправда, тому що до коаліції входять і країни так званого глобального Півдня. Учасники коаліції можуть допомогти Україні ідентифікувати депортованих дітей, тому що в них є або досвід, або технічні засоби, фінанси, людські ресурси. Вони також можуть допомагати з поліпшенням міжнародного права, підтримувати Україну на міжнародних майданчиках, наприклад, у Генеральній асамблеї ООН. Чим більше країн у цій коаліції, тим більший вплив на політику Російської Федерації, і тим більше це допомагає українським дітям”, — підкреслила Рашевська.
Вона нагадала, що понад півтора мільйона українських дітей зараз перебувають під контролем Росії на окупованих територіях. Ці діти під постійною загрозою депортації або ж примусового переміщення.
“Тому проблема не закінчилася. Росія депортуватиме українських дітей, щойно для цього складатимуться умови. Тому ми маємо бути готові. І, до речі, у Білій книзі є рекомендації, як запобігти депортації — що українських дітей, що дітей із зон інших збройних конфліктів”, — резюмувала Катерина Рашевська.
Читайте також: Понад 40 країн приєдналися до Міжнародної коаліції з повернення українських дітей, — Єрмак
Як повідомлялося раніше, 27 серпня в Україні презентували Білу книгу про захист дітей від примусового переміщення та депортації. Це перший документ, напрацьований Міжнародною експертною групою Bring Kids Back UA. Він містить докази примусового переміщення маленьких українців на територію РФ, розкриває систематичний характер депортації та має стати основою подальших дій міжнародної спільноти. Над Білою книгою працювало понад 15 експертів та організацій у галузі міжнародного права.
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.