Помста за Курську область чи звичайний терор: масований удар РФ по Україні обговорили експерти

Рятувальники ліквідують наслідки удару РФ по Україні 26 серпня 2024 року. Фото: @dsns_telegram

Росія випустила по Україні понад 100 ракет і майже 100 безпілотних літальних апаратів. Унаслідок обстрілу України постраждали 15 областей. Є загиблі та поранені.

Атака була націлена на цивільну українську інфраструктуру, включно з Київською гідроелектростанцією.

Один із наймасованіших ударів по Україні

Російські війська випустили вранці 26 серпня по території України 127 ракет і 109 ударних дронів, із них 102 ракети і 99 БпЛА збито, повідомив командувач Повітряних сил Збройних сил України Микола Олещук.

За його словами, збито по одній ракеті Х-47М2 “Кинджал”, “Іскандер-М”/KN-23 і Х-22, 99 крилатих ракет Х-101, “Калібр”, керованих авіаційних ракет Х-59/69, а також 99 ударних БпЛА “Shahed-131/136”.

“Крім того, кілька одиниць БПЛА локаційно втрачено на території України, ще два перетнули державний кордон із Республікою Білорусь”, — зазначив Олещук.

Унаслідок масованого ракетного удару загинули семеро людей, ще 47 постраждали. Серед постраждалих — четверо дітей. Загалом ліквідовано 22 пожежі.

Українців попередили, що тепер можливі перебої зі світлом та аварійні відключення електроенергії. Введено графіки аварійних відключень як для звичайних споживачів, так і для об’єктів промисловості.

У Київській області постраждали чотири людини, серед яких одна дитина. Руйнування зафіксовано в усіх семи районах області, зафіксовано пошкодження енергетичних об’єктів, понад 40 будинків, 5 автомобілів, складських приміщень, гаражів, парканів.

Столицю України Росія намагалася атакувати 15 ударними дронами. Також російська армія запустила в бік Києва ракети — вони заходили групами з кількох напрямків. Однак обійшлося без руйнувань і постраждалих.

“Якщо говорити про крилаті ракети, то вони заходили на Київ групами з різних напрямків, зокрема за допомогою складних маневрів, дуже щільними групами. Під час цієї атаки крилатими ракетами ворог також запустив по столиці балістичні ракети, зокрема й аеробалістичну ракету “Кинджал”. Силами і засобами протиповітряної оборони було знищено приблизно півтора десятка ракет”, — повідомив спікер Київської міської адміністрації (КМДА) Михайло Шаманов.

Пошкоджено два енергооб’єкти. Російські окупанти вдарили по Київській гідроелектростанції у Вишгороді.

Відео з наслідками опублікували в соціальних мережах. Інформацію про удар прокоментував керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко.

“Щодо греблі Київської ГЕС — загроз немає. Зруйнувати її ракетами неможливо. Порівнювати з Херсонщиною (знищення росіянами Каховської ГЕС, — ред.) не варто — там був підрив зсередини. Росіяни інформаційно використовують цю тему для нагнітання паніки, не більше”, — наголосив Коваленко.

Три людини постраждали внаслідок російської атаки на Івано-Франківську область. Там зафіксовано влучання в об’єкт інфраструктури.

У Сумському регіоні під ударом опинилася залізнична інфраструктура — поранено помічника машиніста.

У Житомирській області загинула жінка, постраждали ще троє людей. Пошкоджено житлові будинки та об’єкти критичної інфраструктури. У регіоні ввели аварійні відключення електрики.

Також виникли перебої з електропостачанням у Львівській області — там російська армія атакувала кілька об’єктів критичної інфраструктури.

Один чоловік загинув і ще одного вдалося врятувати з-під завалів у Дніпровському районі Дніпропетровської області. Через влучання по дачному кооперативу там пошкоджено близько двох десятків будинків, ще два — зруйновано.

Три людини поранені в Миколаївській області. Внаслідок падіння боєприпасів та їхніх уламків виникли пожежі в Первомайському та Миколаївському районах.

Через обстріл виникла пожежа на об’єкті енергетичної інфраструктури в Запорізькій області.

У Луцьку Волинської області пошкоджено об’єкт інфраструктури.

В Одеській області поранено чотирьох людей, серед них 10-річна дитина. Повідомляється, що внаслідок падіння уламків ракет також пошкоджено приватні будинки та велику кількість автотранспорту. Також в Одеському районі спостерігаються збої в енергопостачанні.

Голови обласних військових адміністрацій отримали завдання розгорнути в регіонах за необхідності пункти незламності.

Київ закликає світ реагувати

Президент України Володимир Зеленський наголосив: як і більшість попередніх російських ударів, цей такий самий підлий, націлений на українську критичну, цивільну інфраструктуру від Харківської області та Києва до Одеси та західних областей.

“На жаль, є загиблі. Мої співчуття всім рідним і близьким. Є десятки поранених — усім необхідна допомога. Багато пошкоджень в енергетиці. Але всюди, де є відключення електрики, вже тривають відновлювальні роботи. Наші ремонтні бригади працюватимуть цілодобово. Електрику — повернемо. У всіх містах і громадах, які цього потребують, мають зараз відкритися пункти незламності”, — поінформував президент.

На тлі чергового руйнівного удару Зеленський наголосив, що дуже важливо, щоб партнери України реалізували домовленості щодо систем протиповітряної оборони (ППО) та ракети до них.

“А також ми нарешті маємо прийти до спільного збивання російських ракет і дронів. Сьогодні були в них мішені на Волині, Львівщині, Франківщині. Вінницька область, Хмельницька, наша Тернопільська область. У різних наших регіонах України ми могли б зробити набагато більше для захисту життя, якби авіація наших європейських сусідів працювала разом із нашими F-16 і разом із нашою ППО. Якщо така єдність, вочевидь, ефективно спрацювала на Близькому Сході, це має працювати і в Європі. Скрізь життя має однакову цінність”, — зазначив глава Української держави.

Увечері за підсумками переговорів із Головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським президент зазначив, що Україна готує відповідь Росії.

“Сьогодні розпочав цей день з окремої тривалої розмови з головкомом Сирським: і щодо відбиття цього ракетного удару — детально, і щодо нашої відповіді Росії — ми готуємо, і щодо застосування F-16, і щодо операції в Курській області — продовжуємо наші дії в певних районах саме так, як Україні потрібно”, — заявив Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба після масованої ракетної атаки РФ закликав партнерів дозволити Україні наносити далекобійні удари по всім законним військовим цілям на території Росії та ухвалити рішення щодо використання ППО для збиття ракет і дронів поблизу їхнього повітряного простору.

“По-перше, дозволити далекобійні удари України по всіх законних військових цілях на території Росії. По-друге, погодитися використовувати можливості ППО партнерів для збивання ракет і безпілотників поблизу їхнього повітряного простору”, — заявив міністр.

Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, назвав цей удар безумовним геноцидом, і закликав світову громадськість посилити військову допомогу для України.

“Якщо хтось ще готовий розмовляти з колективним суб’єктом “Путіним”, значить, такі атаки є прийнятними в міжнародному праві і можуть залишатися безкарними. І значить РФ буде періодично вдаватися до такого роду “зовнішньої політики”. І навпаки, якщо ви хочете отримати гарантоване правове поле, потрібно, по-перше, більше протиракетних засобів для України, щоб підняти показник по збитих російських ракетах до заборонного рівня і тим самим остаточно звести нанівець потенціал російської стратегічної авіації. А по-друге, доопрацювати обмежувальні санкції, щоб Росія не змогла виробляти балістичні, гіперзвукові та крилаті ракети”, — написав Михайло Подоляк у соцмережі Х.

Україна та країни-члени Ради безпеки ООН ініціювали засідання Організації Об’єднаних Націй у зв’язку з черговою масованою атакою Росії по енергетичних і цивільних українських об’єктах. Воно має відбутися 28 серпня.

“Усе сказане російськими терористами стане не тільки частиною офіційного протоколу засідання, а й предметом розгляду майбутніх трибуналів над військовими злочинцями на чолі з кремлівським диктатором”, — повідомив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

Думки експертів

Росія продовжує атакувати мирну інфраструктуру України — у Кремля з’явився новий план чи мета все та ж — терор? Сили оборони мають успіхи на Курщині — Росія, не маючи можливості дати відсіч, вирішила відплатити, як уміє? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
  • Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант;
  • Іван Ступак, військовий аналітик, колишній співробітник СБУ.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Путін не відійшов від своєї головної мети — знищити Україну

— Думаю, що нічого для Путіна не змінилося. Кремлівські керівники цілком відверто говорять про те, що України не повинно існувати, тобто вони не відмовляються від своїх ідей. Зараз вони намагаються зруйнувати якомога більше інфраструктури, українського оборонно-промислового комплексу.

Тому що ми бачимо, що, наприклад, наші безпілотні системи завдають відчутних ударів. Ракета-дрон “Паляниця” — один із таких прикладів. Головна мета — знищення України. А взагалі створення страждань для мирних громадян — для цього знищується інфраструктура.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Росія використовує одну й ту саму тактику обстрілів України вже понад рік

— F-16 уже встали на бойове чергування і, відповідно, використовуються як ключовий момент у системі протиповітряної оборони. Ба більше, є вже успішний приклад знищення безпілотників. Росія використовує комбінований характер, так званий зоряний характер атаки.

Спочатку йде атака безпілотниками, причому з різних траєкторій і різних місць пуску з метою перевантажити українську систему ППО. А потім уже завдається удар безпосередньо крилатими та балістичними ракетами. Ця тактика використовується Російською Федерацією вже рік.

У Сил оборони України є адекватна відповідь. Давайте подивимося на статистику знищення і аеродинамічних, і аеробалістичних цілей. Можливості української ППО, особливо після останнього успішного саміту НАТО і засідання групи “Рамштайн”, свідчать про посилення систем ППО, причому як малого-середнього, так і великого радіусу дій.

ІГОР РОМАНЕНКО: Путіну не подобається, коли підривають його образ “царя-батюшки”

— Судячи з усього, ці удари є відповіддю Путіна на візит ЗСУ на Курський напрямок, оскільки введення бойових дій має не тільки військове, а насамперед військово-політичне значення, і дуже чутливе для Путіна.

Підірвано фактично його авторитет як “царя-батюшки-управлінця”, який турбується про свій народ, і не допустить того, щоб на його територію заходили.

У зв’язку з силою, яка була проявлена ЗСУ на Курському напрямку, росіяни організували масований ракетно-дроновий удар по Україні. Також удар завдавався для того, щоб придушити морально-психологічний стан українців, особливо пов’язаний з його піднесенням на тлі подій у Курській області.

ІВАН СТУПАК: Росіянам піднесуть новини про обстріли Києва як акт відплати

— Росія давно не била так масовано по Україні. Я бачу ситуацію з двох сторін.

Це можливий брак ресурсів і робота російської розвідки. Росіяни запускають по Україні 400 “Шахедів” на місяць стабільно. Можливо, були проблеми з ракетами — виготовлення, логістика, — якщо це північнокорейські ракети. Другий складник — це цілі.

Куди бити? Уявіть собі, привозять на склад 20 ракет. А російська розвідка каже, зачекайте, усіх наших агентів посадила до в’язниць СБУ і ми просто поняття не маємо, куди бити, дайте нам трошки часу. Можливо, дві проблеми в комплексі спрацювали.

Такий масовий обстріл востаннє був близько 5-6 місяців тому. Давненько ми вже такого не бачили. Видно, що росіяни готувалися — намагалися бити якісно.

Найімовірніше, пропаганда РФ покаже це як акт помсти — нібито Київ атакували як відплату за Курську область.

Читайте також: “Новий метод відплати агресору”: експерти розповіли про український гібрид ракети та безпілотника “Паляниця”

Прямий ефір