Польська стіна на кордоні з Білоруссю стала зразком для інших країн Європи — репортаж (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Унаслідок російської війни проти України європейські держави озброюються прискореними темпами й посилюють свою оборону. Польща ще торік побудувала довгий паркан на кордоні з Білоруссю. У поточному місяці на ньому остаточно встановили всі системи контролю. У Варшаві кажуть, що саме ця стіна зараз допомагає полякам почуватися захищеними, та ще й Україну підтримувати, повідомляє FREEДОМ.

Стіни будівлі прикордонного пункту пропуску Кузня поблизу Білорусі обвішані малюнками. Так польські діти дякують прикордонникам за захист. Місцеві жителі добре пам’ятають, як два роки тому по той бік кордону зібралися тисячі вихідців з Африки та країн Близького Сходу. За сприяння білоруських прикордонників протягом кількох тижнів вони щодня штурмом намагалися прорватися до Польщі.

“У нас летіло каміння, гілки, що палали, цегла. Усе, що було під рукою і що білоруські спецслужби давали мігрантам, щоб нас атакувати”, — розповів майор Підляського прикордонного загону Польщі Януш Шока.

У Польщі не сумнівалися в тому, що кризу штучно розпалив Кремль. Москва вже тоді посилювала напругу на західних кордонах і намагалася дестабілізувати Євросоюз. І саме тоді росіяни почали стягувати війська до кордону з Україною. Міграційною кризою намагалися відвернути увагу Заходу від власних дій.

“Ми маємо справу з російським впливом, адже нелегальні мігранти потрапляють до Білорусі саме за посередництвом Москви”, — заявив заступник міністра внутрішніх справ та адміністрації Польщі Бартош Гродецький.

Прикордонний перехід у Кузниці Польща закрила в перший же день після загострення ситуації. Наразі білорусько-польський кордон майже весь перекрито, за винятком двох залізничних колій, через які прямують товари до Європи. Пункт пропуску укріплений бетонними блоками, протитанковими їжаками й колючим дротом.

Протяжність польсько-білоруського кордону становить понад 400 км, 186 із них проходять суходолом. Поляки на власному досвіді дізналися, яку загрозу становить агресивний сусід і відгородилися від нього. Нині польський кордон один із найзахищеніших у Європі.

Майже 200 км протяжність і 5 метрів висота, ще близько 1,5 метрів бетону в глибину — такий вигляд має польська стіна на кордоні з Білоруссю. На ній встановили 2,5 тисячі камер спостереження та датчики руху.

“Коли хтось намагається перетнути кордон, ми отримуємо сигнал тривоги і, згідно з процедурою, починаємо оперативні дії”, — пояснив майор Підляського прикордонного загону Польщі.

Величезну стіну на кордоні Польща побудувала за пів року. На неї витратили понад 300 млн євро. Аналогічний бар’єр на кордоні з Росією встановила Литва. Триває будівництво і на кордоні Фінляндії.

“Спостерігаючи, як країни Європи зводять свої стіни, ми бачимо, що наша стала зразком, інструментом захисту, який починають використовувати як стандарт інші”, — зазначив Гродецький.

Утім, навіть попри наявність такого бар’єра, прикордонникам доводиться посилено патрулювати кордон, адже потік мігрантів, хоч і зменшився, але не вичерпався. Від початку року зафіксували понад 13 тисяч спроб нелегального перетину кордону.

“Міграційна криза не вщухає, ми постійно маємо справу з цією проблемою. Більшість нелегалів агресивно налаштовані й небезпечні. Усі хочуть потрапити далі в Західну Європу”, — повідомив старший хорунжий пресслужби Підляського прикордонного загону Польщі Міхал Гура.

У польському МВС кажуть, щоб зупинити військовий напад, такого укріплення на кордоні недостатньо. Однак, стіна допомагає почуватися безпечніше. Також поляки укріплюють зараз і кордон із Калінінградською областю РФ — будують 200-кілометрову стіну з електронною системою моніторингу.

Читайте також: Матеріально-технічна допомога Україні від партнерів — це перемога з двох сторін, — Івченко

Нагадаємо, під час перемовин у Парижі 12 червня лідери Франції, Німеччини та Польщі обговорили підтримку України в політичній, гуманітарній, фінансовій та військовій сферах.

Прямий ефір