Польща прагне мати найсильніші сухопутні війська в Європі через два роки. Міністр національної оборони держави Маріуш Блащак заявив: це необхідно, щоби “відлякати агресора і показати, що не варто нападати на Польщу”. Крім того, у Варшаві заявили про намір розмістити на своїй території ядерну зброю НАТО — у відповідь на шантаж Кремля, який розміщує тактичну ядерну зброю в Білорусі, інформує FREEДОМ.
Значну частину російського арсеналу вже нібито завезли в Білорусь, про що раніше заявив самопроголошений президент країни Олександр Лукашенко. Заступник міністра національної оборони Польщі Марцін Очепа вважає, що, хоча сценарій використання Москвою зброї масового ураження залишається малоймовірним, повністю виключати його не можна.
“У зв’язку з наміром Росії розмістити в Білорусі тактичну ядерну зброю, ми все частіше звертаємося до всього НАТО із закликом взяти участь у програмі Nuclear Sharing. Звичайно, насамперед це рішення за американцями, але ми не хочемо сидіти склавши руки, поки Путін нагнітає обстановку всілякими погрозами. Ми заявляємо про наше прагнення до швидких дій щодо цього. Остаточне рішення залежатиме від наших американських і натовських партнерів”, — заявив польський прем’єр Матеуш Моравецький.
Вашингтон бажання Польщі розмістити на своїй території ядерну зброю коментувати поки що відмовився. Розгортання ядерних систем не є предметом публічного обговорення, впевнені в Білому домі.
“Джон Кірбі з Ради національної безпеки відмовився відповідати на моє запитання, чи ведуть США перемовини з польським урядом щодо приєднання Польщі до ядерного обміну. Кірбі повторив, що Сполучені Штати не бачили жодних ознак того, що Путін має намір застосувати ядерну зброю в Україні або на континенті”, — написав у Twitter кореспондент “Польського радіо” в Білому домі Марек Валкускі.
Програма НАТО з міжнародного обміну Nuclear Sharing — частина політики ядерного стримування. Вона передбачає, що ядерну зброю можуть отримати ті країни Північноатлантичного альянсу, які не мають власних боєголовок, наприклад, Бельгія, Німеччина, Туреччина, Нідерланди та Італія.
“У межах самого Альянсу зброю передають Сполучені Штати Америки, однак це має бути консенсус інших членів блоку, оскільки через їхню територію ця зброя може перевозитися різними видами транспорту. Також зброя може бути переміщена з однієї держави НАТО в іншу, наприклад, з території Німеччини на територію Польщі. Тому варто очікувати колективного рішення”, — каже експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Білорусь становить для Польщі не тільки безпосередню ядерну, а й гібридну загрозу. 2 липня нелегальні мігранти великими групами знову штурмували білорусько-польський кордон. Це продовження міграційної кризи, створеної режимом Лукашенка на кордонах європейських сусідів — Польської Республіки, вважають експерти.
“Спостерігається, що гібридна війна на польсько-білоруському кордоні вступила в нову стадію. Поява групи “Вагнер” є додатковим фактором загрози, оскільки мігранти не в змозі самостійно перетнути бар’єри на кордоні з Білоруссю, але за підтримки можуть домогтися успіху. А тут, зокрема, можна назвати й транспорт, і різне спорядження, і тактику тощо”, — вважає Желіховський.
2022 року мігранти з Білорусі здійснили 15 700 спроб нелегально потрапити до Польщі. І тільки за перші 4 місяці 2023-го — 8 тис., повідомляють у польській прикордонній службі.
У відповідь на ескалацію ситуації Варшава направила додаткові сили для охорони кордону з Білоруссю — приблизно 500 польських поліцейських із превентивних підрозділів і підрозділів контртероризму.
Читайте також: Польща показує взірець, як потрібно реагувати на дії Кремля, і допомагає Україні протистояти агресору, — Левченко
Нагадаємо, внаслідок російської війни проти України європейські держави озброюються пришвидшеними темпами й посилюють свою оборону. Польща ще торік побудувала довгий паркан на кордоні з Білоруссю. У Варшаві кажуть, що саме ця стіна зараз допомагає полякам почуватися захищеними, та ще й Україну підтримувати.