Поточне головування Угорщини в Раді Європейського Союзу обходить порядок денний України стороною, а з головуванням Польщі ситуація зміниться. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
“Давайте згадаємо про те, що поточне головування Угорщини в Європейському Союзі обходить якось українську тематику стороною. Якщо подивитися на порядок денний, якого Угорщина дотримується, і, зокрема, оцінити перпендикулярну політику Віктора Орбана, яка йде в розріз з офіційною позицією Європейського Союзу, то в даній ситуації, безумовно, представлення Польщі в наступній половині наступного року буде для України важливим з багатьох причин”, — сказав він.
Експерт додав, що йдеться про розвиток різних миротворчих ініціатив, які зараз активно розглядаються в інформаційному просторі.
“З іншого боку, абсолютно очевидно, що для України це буде дуже важливий період, початок переговорного процесу. Ми сподіваємося, що будуть відкриті і фундаментальні кластери, і кластери по внутрішньому ринку. У цьому випадку в повному масштабі й обсязі піде переговорний процес щодо вступу України до ЄС. Це дуже важливий фактор. Дуже важливо, безумовно, що в даному контексті Польща буде саме головувати, тобто країна-союзник України, країна, яка має з Україною і спільний кордон, і спільні інтереси, і є одним з активних ініціаторів підтримки України”, — зазначив Пашков.
Він нагадав, що президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск домовилися про взаємні візити на початку наступного року. На думку експерта, будуть, очевидно, готуватися якісь важливі рішення, які оптимізують атмосферу двосторонніх відносин й сприятимуть, зокрема, просуванню України в Європейський Союз.
“Але тут йтиметься, очевидно, і про деякі хронічні проблеми, пов’язані з українсько-польськими відносинами, з одного боку. А з іншого боку, цілком очевидно, ми повинні ще враховувати цей факт, що в Польщі фактично почалася вже виборча кампанія. Вибори президента орієнтовно плануються в травні наступного року. І це буде теж якимось внутрішнім фактором, який ми теж маємо враховувати. Тобто тут дуже багато збігається різних ліній і тенденцій, пов’язаних із головуванням Польщі. І я думаю, що в даному контексті для нас це принесе досить серйозні плоди й просування вперед”, — переконаний Пашков.
Читайте також: Польща на старті головування в ЄС: фокус на Україні та безпеці Європи (ВІДЕО)
Раніше представниця Польщі при ЄС Агнєшка Бартол заявила, що польське головування в Раді Європейського Союзу просуватиме ідею про те, що будь-які мирні переговори не можуть проводитися без України.