Польща готується до головування в Раді Європейського Союзу з 1 січня 2025 року. Головний пріоритет Варшави — зміцнення безпеки Європи й підтримка України. Польща готова брати участь в обговореннях мирного врегулювання, включно з пропозицією Франції про миротворчу місію в Україні. Однак повністю підтримує позицію України — жодного слова про Україну без України, передає FREEДOM.
Повномасштабна війна Росії проти України, прихід Дональда Трампа до Білого дому і новий склад Єврокомісії — ось реалії, у яких Польща розпочне головування в Раді ЄС з 1 січня 2025 року, зазначила посол Польщі в ЄС Агнєшка Бартол.
Польський прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що безпека в Європі — пріоритет його країни в період головування в ЄС. Тому Варшава готова брати активну участь у дискусіях про можливі формати завершення війни Росії проти України.
“Я справді хочу, щоб Польща була країною, яка не тільки буде присутня, а й задасть тон цим рішенням, що мають принести нам безпеку і захистити польські інтереси. Також на початку головування в ЄС ми приймемо прем’єр-міністра Великої Британії, я поїду в Осло до прем’єр-міністра Норвегії. Мета цих візитів — серйозний підхід до політичної відповідальності“, — сказав Туск.
Прогрес України на шляху до євроінтеграції та пріоритети головування в Раді ЄС обговорили президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. Сторони домовилися і про низку взаємних візитів для координації спільних дій. Головним принципом Києва в переговорах залишається — жодного слова про Україну без України.
“Ми сьогодні в процесі обговорення різних питань. Ми повинні працювати більше, більше зустрічатися, наші команди будуть також працювати, це важливо. Поки що рано про щось говорити. Позиції України — вони зрозумілі. Це дуже важливо, щоб партнери знали від нас наші позиції, а не від когось третього. Без України справедливий мир, будь-які домовленості неможливі. Це партнери чують, і я дуже радий, що вони це сприймають“, — наголосив у коментарі агентству Associated Press Володимир Зеленський.
Паралельно західні партнери опрацьовують сценарії забезпечення миру в Європі. Так, один із варіантів — відправлення в Україну міжнародної миротворчої місії. За інформацією видання Rzecpospolita, ця тема стане ключовою під час візиту президента Франції Еммануеля Макрона до Варшави.
“Суть французької пропозиції — миротворча місія, яка гарантувала б, що Кремль не порушить можливе припинення вогню і встановлену демаркаційну лінію в майбутньому… Елі Тененбаум, експерт Французького інституту міжнародних відносин, пояснює, що місія може складатися з п’яти бригад (близько 40 тисяч солдатів). Польща могла б узяти на себе командування однієї з них“, — ідеться в публікації Rzecpospolita.
Наразі публічно не сформульована позиція нової адміністрації Дональда Трампа щодо завершення війни РФ проти України та встановлення справедливого миру в Європі. Кремль фактично втягнув у війну інші країни — Китай, Іран і Північну Корею, що змінило розклад сил на світовій арені.
“Якщо ви не хочете проблем із Китаєм, я думаю, вам потрібно бути дійсно жорстким щодо Росії… Якщо ви справді тверді й не даєте їм того, чого вони хочуть, більш імовірно, що у вас не буде більше воєн“, — заявила верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.
Тим часом не полишає спроб потрапити в переговорний трек Будапешт. Глава угорської дипломатії Петер Сійярто днями заявив, що країна продовжить свою так звану “миротворчу місію”. А прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вкотре обговорив війну Росії проти України з Путіним.
Читайте також: Сигнал Польщі на чолі Ради ЄС: будь-які мирні переговори не можуть проводитися без України