Якщо політика режиму самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка щодо Польщі триватиме, Варшава жорсткіше підійде до зміцнення своїх кордонів. Таку думку сьогодні, 14 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Так він прокоментував інформацію, що Польща може закрити залізничне сполучення з Білоруссю, якщо та дозволить собі “занадто багато”.
“Варто, перш за все, зазначити, що польсько-білоруські відносини, чого вже говорити про польсько-російські, перебувають чи не на найнижчому рівні за всю сучасну історію. І тут є багато подій, які відбулися тільки за останні місяці. Прикладом, чого варте в контексті антизахідної політики режиму Олександра Лукашенка є те, що було взимку цьогоріч засуджено активіста польської меншини та журналіста Анджея Почобута до восьми років таборів”, — сказав Желіховський.
Інший приклад — у лютому в костелі Діви Марії Розарія в Гродненській області Білорусі було зафарбовано фреску “Чудо на Віслі”. У центрі зображення була фігура отця Ігнатія Скорлупки, який юридично загинув у Варшавській битві — вирішальній битві радянсько-польської війни 19-21-х років, коли армію Тухачевського було розбито, і Польщі вдалося відстояти свою незалежність, розповів експерт.
“До слова, цими днями відзначається 103-тя річниця тих вирішальних подій. І поведінку режиму можна пояснити у зв’язку з кампанією зі знищення слідів польськості та польської спадщини, яка є в Білорусі. Якщо ж ця політика режиму Лукашенка продовжуватиметься, а також якщо відбуватимуться подальші спроби дестабілізації на польсько-білоруському кордоні, зокрема, в контексті міграційної кризи та інших подібних провокацій, то не виключаю, що Варшава все-таки ще жорсткіше підійде до питання укріплення своїх кордонів, і тоді, можливо, буде закриття різних пунктів пропуску через кордон тощо”, — каже він.
Тобто, уточнив політолог, це фактично буде повна ізоляція з боку Польщі і, можливо, приєднаються до цього процесу Литва і Латвія, від західного світу.
“І тому зараз дуже багато триває дискусій з цього приводу. І фактично можна сказати, що це повністю нівелює ті невеликі спроби з боку польського уряду налагодити якусь комунікацію з білорусами. Фактично Лукашенко виконує все те, що йому каже робити його сюзерен Володимир Путін. І таким чином це йде на шкоду насамперед білоруському народові, тому що комунікації між поляками і білорусами були досить-таки високими. І тут багато на це причин також і історичних. Але ми повинні розуміти, що Польща захищає свої національні інтереси, захищає також безпеку Європейського Союзу і Північноатлантичного альянсу. Тому не виключаю, що Варшава може піти на такі вкрай непопулярні заходи, зокрема, повне закриття кордонів із Республікою Білорусь”, — висловився Желіховський.
Експерт пояснив, що всі ці події, пов’язані з Польщею, Литвою і в контексті міграційної кризи, і різного роду військові навчання біля кордонів НАТО і ЄС — великий елемент гібридної війни і відволікання від України.
“Це ще почалося з 2021 року, ще перед відкритим вторгненням Росії. А зараз це також є тією ж самою тактикою Кремля. Тому, найімовірніше, вона і продовжуватиметься. Але у Варшаві все-таки діють виважено. І тут можна розцінювати, що вони ще не поспішають на різного роду непопулярні методи, щоб не підігрівати і не підспівувати, скажімо так, якимось чином російсько-білоруській пропаганді і не стимулювати їх до подальшої агресії, мовляв, ось дивіться, ми ж мали рацію, що вони хочуть нас ізолювати, потім нас окупувати. І тому подібні наративи. Я не виключаю, що саме так. Але ми маємо також розуміти, що це нескінченно тривати не може. І цілком можливо, що Варшава може закрити кордони. Вона також буде далі посилювати свої північні та східні кордони”, — сказав він.
За його словами, майже щодня з Польщі надходить все нова і нова інформація про розміщення нових сил, зміцнення різних загороджувальних бар’єрів на кордонах, особливо в тих місцях, які найбільш слабкі, в цьому випадку це річки, болота тощо.
“Те, що ще не встигли зробити від 2021 року. І тому, я думаю, що в цьому ключі все-таки буде рухатися, також буде рухатися в цьому ключі й повністю західний світ. Тому що тут ми маємо розуміти, що ми не можемо відкидати і реальних якихось таких провокацій, які могли б дестабілізувати регіон, особливо на відрізку Сувалкського перешийка. І також, дійсно, тут є одна з головних цілей, щоб ці країни (Польща, Литва, Латвія) не могли повною мірою допомагати Україні, особливо на цьому етапі, коли дуже вирішальний період війни в контексті особливо контрнаступальної операції. І тут це все також сплановано режимами, щоб послабити допомогу Україні і не дати Україні досягти своєї головної мети, а саме перемоги в цій війні”, — резюмував Станіслав Желіховський.
Читайте також: Більше чекаємо на провокацію, ніж інтервенцію, — литовський політолог про загрозу з Білорусі
Нагадаємо, на думку директора із розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерія Рябих, поширення в Польщі листівок із рекламою терористичної приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” є інструментом промацування Російською Федерацією можливих реакцій НАТО, беручи до уваги сам бюрократичний процес ухвалення рішень у цій організації. А також можливість саме гібридними методами вплинути і на суспільство західних країн, що межують і з Білоруссю, і з РФ, і домогтися якихось своїх вигод.