Від 1 січня буде перший етап санкційної політики щодо російських алмазів. Йдеться про непромислові природні та синтетичні алмази, а від березня до вересня — усі алмази та діаманти, які приходять із третіх держав. Це досить непростий процес. Про це сьогодні, 29 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт з міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.
Так він прокоментував інформацію, що, за даними ЗМІ, зокрема агентства “Франс Прес”, Європейська комісія погодила заборону на алмази з Росії. Одностайне схвалення цього рішення 27 країнами ЄС очікується найближчими днями. Заборона може запрацювати вже від 1 січня 2024 року. Це рішення обговорювалося майже рік.
Експерт пояснив, чому цей процес був дуже складним у політичному аспекті саме в Європі.
“Основна держава — Бельгія, там 4 найбільші біржі з купівлі каміння в Антверпені, і місто, що обробляє, Брюгге. 84% усього світового каміння, яке приходить до Бельгії на біржі та оброблення, — каміння з Індії, Бразилії, ПАР, Канади, Австралії. Російські камені не мали дуже великого відсотка, їх більше продають на інших біржах — азійських, дубайських. Але друга у світі компанія з видобутку алмазів — російська “Алроса”. Перша De Beers — 40% ринку, третя британсько-австралійська компанія Rio Tinto. На “Алросу” вже накладено санкції британські та американські після повномасштабного вторгнення, але тепер ідеться про великі обсяги каміння тощо”, — розповів Добряк.
Зараз, уточнив експерт, до питання підійшли про те, щоб заборонити цей імпорт.
“Так, був невеликий відсоток для Європи надходження каміння, але “якутприма” — російські алмази і діаманти — дуже високоякісні і дуже мали попит у ювелірних виробах і брендах Бельгії та інших країн ЄС, і тому їх купували. Зараз же ми бачимо, що політична складова превалювала над комерційною складовою, і ми побачимо досить серйозний рух з приводу обмеження надходження російських алмазів на європейський ринок. Це досить пристойна кількість грошей, які йшли на фінансування виробництва зброї і на війну проти України”, — каже Добряк.
Він вважає, що це питання повністю буде закрито до вересня наступного року, тому що це — поетапний процес.
Читайте також: Втрата прибутку в “Алроса” і скорочення надходжень до держбюджету РФ: наслідки санкцій проти російських алмазів в огляді експертів
Нагадаємо, як розповів російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц, не можна сказати, що Російська Федерація гігант-монополіст на ринку алмазів, є й інші видобувні країни, але вона — великий гравець. Тому санкційний крок у бік російських алмазів — це серйозний крок. Важливо, що в санкціях прозвучало поняття “російські криваві алмази” — це морально-політичний удар для країни-агресора.