РФ за допомогою “Грузинської мрії” роками готувала конституційний переворот у Грузії. Сподівалася, що світ визнає вибори, які були повністю сфальсифіковані. Нелегітимна влада оголосила про зміну геополітичного курсу. Це все призвело до масових протестів на вулицях Грузії. Однак щоб стабілізувати ситуацію, одних протестів недостатньо. Про це сьогодні, 5 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів віцепрезидент неурядової організації “Атлантична рада Грузії”, експосол Грузії в США Бату Кутелія.
“Це політична криза, яка утворилася через те, що протягом останніх років повільно, але Російська Федерація за допомогою “Грузинської мрії” та російського олігарха Іванішвілі готували конституційний переворот у Грузії та привласнення держави. Вони хотіли це оформити 26 жовтня цього року шляхом фальсифікації виборів. І вони загалом це зробили й сподівалися на те, що решта світу буде легітимізувати ці фальсифіковані вибори. Цього не сталося. І додатково до цього влада вже оголосила зміну геополітичного, зовнішньополітичного курсу й відмову від Євросоюзу. Усе це збудило величезний протест у Грузії”, — сказав він.
Кутелія зазначив, що протести у Грузії спрямовані на те, щоб не дати можливість авторитарному режиму Іванішвілі та його уряду захопити державу та перетворити Грузію на подобу Білорусі або провінцію РФ.
“Уряд в особі людей, які захопили владу в Грузії шляхом конституційного перевороту, застосовують надмірно жорстку силу, щоб якось приструнити цей процес. Але цього не сталося. Навпаки, кожне насильство з боку поліції або якихось організованих груп, більш консолідує народ і кількість людей на вулицях зростає моментально”, — пояснив дипломат.
Також він розповів про шляхи виходу з політичної кризи.
“Головне питання полягає в тому, в якому напрямку все це буде просуватися. Якщо це просуватиметься тим шляхом, щоб нормалізувати кризу, тоді для цього потрібні нові вибори. Це є головна вимога протестувальників — нові вибори, легітимний уряд, який відображатиме волю народу. З іншого боку, щоб це сталося, крім процесів на вулицях, необхідно, щоб світова спільнота застосувала якісь жорсткі заходи, наприклад, санкції проти Іванішвілі та його соратників”, — вважає Кутелія.
Читайте також: Грузія продовжує протест — реакція світу (ВІДЕО)
Нагадаємо, у Грузії вже майже тиждень тривають протести після заяви прем’єр-міністра про те, що Тбілісі до 2029 року ставить на паузу питання відкриття переговорів щодо вступу країни до ЄС.
Раніше повідомлялося, що Конституційний суд Грузії не прийняв до розгляду позови президентки країни Саломе Зурабішвілі та 30 депутатів від опозиції про скасування результатів парламентських виборів, які відбулися 26 жовтня.
Також нагадаємо, 26 жовтня відбулися вибори до парламенту Грузії. Під час голосування фіксували масові порушення виборчого процесу. За даними Центральної виборчої комісії, партія влади “Грузинська мрія” отримала 54% голосів.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати. У країні почалися масові протести.
Також Європейський парламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії та закликав провести нове голосування.
Наприкінці листопада в Грузії почалася нова хвиля протестів. Причиною стала заява партії влади “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу та відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року. У Грузії шосту добу тривають масові мітинги. На вулиці вийшли десятки тисяч людей, які вимагають повернення країни до курсу євроінтеграції. Поліція застосовує проти мітингувальників сльозогінний газ, водомети та димові гранати.
Читайте також: ЄС підтримує євроінтеграційне прагнення народу Грузії — кроки та заяви (ВІДЕО)