Поки що не видно позиції США з активного просування пошуку консенсусу щодо вступу України до НАТО, — Климпуш-Цинцадзе

Прапори США та НАТО. Фото: gbv.wilsoncenter.org

США займають лідируючі позиції в НАТО. І розмова президента США Джо Байдена з генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом важлива в контексті підготовки до Вільнюського саміту. Йтиметься, зокрема, і про Україну. На цьому сьогодні, 13 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ акцентувала народна депутатка України, голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе.

“Не дивлячись на рівноправність країн-членів Альянсу всередині НАТО, деякі країни займають лідируючі позиції, тому що і оплачують велику кількість бюджету Альянсу, лідирують у сфері надання тієї ж військової допомоги Україні наразі і за іншими параметрами. Тому, безумовно, США — саме та країна, яка є лідером Альянсу. І розмова між генеральним секретарем цієї організації та президентом найсильнішої країни в Альянсі — це важливий елемент того, як розвиватимуться події, насамперед, на Вільнюському саміті”, — сказала вона.

За словами політикині, для Північноатлантичного альянсу принципово важливо зараз домогтися того, щоб зняти блок на входження 32-го члена в Альянс, це — Швеція. Також для них важливо підняти обороноздатність Альянсу, і для цього зараз багато чого робиться. Але і йтиметься про Україну.

“І, на жаль, наразі ми не бачимо тієї позиції США, яка була б спрямована на активне просування пошуку консенсусу всередині Альянсу для того, щоб уже у Вільнюсі дати нам чітке розуміння, у який спосіб Україна після закінчення війни увійде до Альянсу. І я впевнена, що генсек Альянсу теж порушуватиме це питання з президентом Сполучених Штатів. Ми чули неодноразово досить чіткі заяви генерального секретаря, що він представляє організацію, яка складається з членів, що тільки з мандатом усіх членів Альянсу він може підіймати планку очікувань. Але він робив це в будь-якому разі, тому сподіваюся, що питання підтримки України і чіткого розуміння того сигналу, який мав би пролунати у Вільнюсі, теж обговорюватиметься на цій зустрічі. Чи можемо очікувати якихось проривів? Я не впевнена, в цьому конкретному сенсі. Але, з моєї точки зору, вода камінь точить, і ця зустріч якраз до скарбнички спільних зусиль тих країн і тих лідерів, які вважають, що сигнал для України зараз має пролунати досить чіткий”, — висловилася Климпуш-Цинцадзе.

Також нардепка пояснила, що принципово важливою є проактивна позиція людини, яка очолює НАТО.

“Генеральний секретар Альянсу — це людина, яка виконує спільну волю всіх країн-членів Альянсу. І тому він обмежений цим мандатом, який дадуть йому країни-члени Альянсу. Але водночас, від особистості, від проактивності, від власних переконань цієї людини і від її діяльності дуже багато залежить, наскільки ті чи інші процеси розвиватимуться. Тому так, принципово важливо, щоб людина, яка очолить Альянс у майбутньому, займала проактивну позицію чітко щодо України, чітко розуміла, яку загрозу несе Альянсу та загалом вільному світові Російська Федерація, щоб вона мала чіткі переконання стосовно того, що вселенське зло має бути покаране. І мені здається, що саме такі якості дають додатковий імпульс розвитку Альянсу, додатково можуть формувати порядок денний Альянсу, оскільки генсек володіє можливостями ставити ті чи інші питання на порядок денний Альянсу або ініціювати їхній розгляд, або лобіювати їхнє просування”, — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Читайте також: Україна — у центрі уваги переговорів Байдена і Сунака: деталі з Вашингтона (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, понад 2 млрд дол. виділяють США на новий довгостроковий пакет військової допомоги Україні. До нього увійдуть, зокрема, засоби протиповітряної оборони. Від початку повномасштабної агресії Росії країни Заходу надали Україні військову допомогу на мільярди доларів. Київ отримав від союзників різне озброєння: від патронів, гранатометів, стрілецької зброї до танків, протитанкових керованих ракетних комплексів і тактичних безпілотних літальних систем. Наразі обговорюється надання далекобійних ракет ATACMS і літаків F-16.

Прямий ефір