Попри домовленості, досягнуті в Саудівській Аравії, Росія продовжує завдавати ударів по енергооб’єктах в Україні. І це доводить, що Москва від самого початку не збиралася виконувати взяті на себе зобов’язання. Про це сьогодні, 29 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.
“Росія використовує стіл переговорів виключно для маскування реальних дій зі знищення інфраструктури, зокрема енергетичної. Вона і зараз завдає цих ударів. Візьмемо Полтаву (удар 27 березня, — ред.). Це прямі удари по енергооб’єктах. Росія не соромиться це робити. І Росія продовжить завдавати удари, тому що вона вважає, що покарань ніяких не буде”, — сказав Подоляк.
Україна проводить юридичну фіксацію даних воєнних злочинів російської армії. Але сучасні засоби спостереження дозволяють західним партнерам, зокрема й американським, самим спостерігати за тим, що відбувається.
“Сьогодні, використовуючи засоби аерокосмічної розвідки, ви можете в реальному часі відслідковувати всі удари, які завдає Росія, бачити всю кількість дронів, ракет, які перебувають у повітряному просторі України, куди вони потрапляють і так далі. У питанні моніторингу немає особливих складнощів, тут не потрібен якийсь окремий регламент”, — зазначив радник глави ОПУ.
Але якщо не буде чітких інструментів покарання для Росії за порушення домовленостей, то Москва лише збільшуватиме свої удари по енергооб’єктах. Це ж стосується домовленостей про припинення вогню в Чорному морі, зокрема завдання ударів по портовій інфраструктурі.
“Сьогодні Росія загнана в східну частину акваторії Чорного моря. Вона боїться використовувати свої військові судна для походів акваторією, для виходу з бухт, тому що акваторію контролюють українські надводні та підводні дрони. Росія використовує військові судна тільки для ударів по Одесі, Миколаєву, по цивільній інфраструктурі, по портовій інфраструктурі. І пропозиція Росії [на переговорах] полягає в тому, щоб Україні заборонили використовувати дрони, повернули їй право на огляд українських цивільних суден, які возять зерно або ще якусь продукцію і так далі. Безглуздість цієї пропозиції занадто очевидна”, — наголосив Подоляк.
Він додав, що припинення вогню в Чорному морі має бути двостороннім.
“Це взаємні неудари по портовій інфраструктурі. Очаків, Одеса, Миколаїв. Точно так само Україна не буде руйнувати інфраструктуру в Туапсе або Новоросійську. Це єдине, що потрібно робити в акваторії Чорного моря, тому що іншої присутності Росії тут не існує. А стежити, хто випускає ракети, хто завдає ударів — це все легко моніториться”, — продовжив спікер.
Подоляк акцентував, що таким чином на сьогодні:
- по-перше, Росія не зацікавлена в припиненні вогню, імітаційно бере участь у переговорах і продовжує завдавати ударів геноцидного характеру по цивільній інфраструктурі, включно з енергетикою України;
- по-друге, Україна дотримується домовленостей зі США, документує злочини, які скоює Росія вже за фактом порушення формату припинення вогню, ці документи передаються партнерам;
- по-третє, у США є великий обсяг технічних та аерокосмічних інструментів моніторингу для контролю “режиму тиші”;
- по-четверте, будь-які домовленості щодо перемир’я не працюватимуть, якщо Росія буде впевнена, що жодного покарання за порушення не буде.
“Поки що, на жаль, форматів покарання ще немає. Я сподіваюся, що вони будуть, і тоді ми побачимо зовсім іншу картину. Поки Росія вважає, що вона може завдавати безкарних ударів, вона їх продовжуватиме завдавати”, — резюмував Михайло Подоляк.
Читайте також: Навіщо росіянам припинення вогню в Чорному морі — подробиці (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, 27 березня Росія обстріляла Херсон. Внаслідок атаки було пошкоджено енергетичну інфраструктуру міста.