За оцінками Міжнародного валютного фонду (МВФ), наступного року Україні потрібно від 3 до 4 млрд євро щомісяця у вигляді міжнародної допомоги, аби підтримувати роботу державних служб, інформує FREEДОМ.
Єврокомісія офіційно запропонувала надати Україні наступного року 18 млрд євро макрофінансової допомоги. При цьому, за інформацією Bloomberg із посиланням на джерела, Угорщина заблокувала цей план ЄС. Для узгодження такої суми потрібна одностайна підтримка 27 урядів.
“Дуже важлива ініціатива, яка підтримає економічну стабільність нашої держави та зміцнить фундамент майбутньої перемоги. Кошти допоможуть покрити значну частину дефіциту бюджету, який становитиме 38 млрд дол.”, — зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Затвердивши у першому читанні держбюджет на 2023 рік, за оцінками Кабміну та МВФ, дефіцит бюджету становить від 3 до 4 млрд євро на місяць. У Єврокомісії вважають, що 1,5 млрд євро на місяць стабільної та регулярної фінансової допомоги допоможуть покрити значну частину короткострокових потреб України у фінансуванні наступного року.
“Ми фінансуватимемо підтримку України на основі кредитів, і новизна цього інструменту, порівняно з попередніми операціями макрофінансової підтримки, полягає в тому, що гарантія на запозичення буде надана запасом союзного бюджету, а можливість використання гарантії запасу буде обмежена або буде обмежена географічно Україною, а також у часі, щоб дійсно гарантувати також державам-членам, що це була конкретна макрофінансова допомога, призначена лише для України та лише для фінансування українських потреб наступного року”, — зазначив Йоганнес Ган, європейський комісар з питань бюджету та адміністрації.
Інструмент “Макрофінансова допомога+” (MFA+) пропонує високу гнучкість та дуже сприятливі умови для України з огляду на поточну ситуацію.
“Ми представляємо індивідуальний пакет, який відбиває гострі потреби України, починаючи від виплати зарплат та пенсій та закінчуючи ремонтом енергетичної, водної та іншої інфраструктури, а також соціальної інфраструктури, такої як медичні установи та житло. Тобто все те, що Росія руйнувала”, — пояснив виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.
Єдина країна Євросоюзу, яка не підтримала плану Єврокомісії, Угорщина. 7 листопада міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що його уряд не підтримає план ЄС довгострокової фінансової підтримки України.
“У цьому випадку, найімовірніше, Угорщина блокує поки що ухвалення рішення про макрофінансову підтримку України, вона намагається вибити поступки для себе. Це торги — цинічні, я б сказав, у чомусь навіть підлі торги, але такий нинішній угорський уряд, тому шукатимуть компромісний варіант”, — вважає голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Як зазначає Йоганнес Ган, до кінця року ЄС таки вдасться знайти позитивне рішення.
Кошти макрофінансової допомоги для України планують надати у вигляді довгострокових кредитів на дуже вигідних умовах. У них буде десятирічний пільговий період із максимальним терміном погашення до 35 років, починаючи з 2033 року, зазначає Валдіс Домбровскіс.
На знак солідарності, Євросоюз також пропонує покрити витрати України на сплату відсоткових ставок шляхом додаткових цільових платежів держав-членів до бюджету ЄС.
Читайте також: Україна на шляху до ЄС — як цивілізований світ допомагає Києву боротися з наслідками російської агресії