Покровськ під прицілом військ РФ — аналіз ситуації на найгарячішій ділянці фронту в Донецькій області

Ілюстративне фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Збройні сили України відновили раніше втрачені позиції під Покровськом. Про це йдеться у звіті Американського інституту вивчення війни (ISW). Цей напрямок весь серпень був одним із найгарячіших на лінії фронту в Донецькій області. Там щодня відбуваються десятки бойових зіткнень.

У британській розвідці, зі свого боку, зазначають, що Росія в найближчий місяць збереже широкий тиск на всю лінію фронту, але відчуватиме брак особового складу і техніки.

Що відбувається на Покровському напрямку?

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що Силам оборони за тиждень вдалося зупинити російський наступ у районі Покровська.

“За останні шість днів противник не просунувся ні на метр на Покровському напрямку. Іншими словами, наша стратегія працює”, — сказав він в інтерв’ю виданню CNN.

Це стало можливим, зокрема завдяки Курській операції ЗСУ.

“Ми позбавили їх можливості маневрувати і перекидати підкріплення з інших напрямків… і це ослаблення виразно відчувалося в інших районах. Ми відзначаємо, що кількість артилерійських обстрілів, а також інтенсивність наступу знизилися”, — сказав він.

Водночас розвідка Міноборони Великої Британії до 1 вересня висунула свої припущення. Російські сухопутні війська за останні сім днів прискорили своє просування до міста, вважають у британській розвідці.

“Це, ймовірно, ускладнить для Збройних сил України швидке поповнення запасів і маневрування ресурсами в кількох ключових опорних пунктах між Часовим Яром і Вугледаром”, — вважають британські фахівці.

Покровськ є ключовим логістичним вузлом для Донецької області і, якщо його захопити, він, найімовірніше, подовжить і відверне наявні українські лінії постачання.

“Це, ймовірно, ускладнить для Збройних сил України швидке поповнення запасів і маневрування ресурсами в кількох ключових опорних пунктах між Часовим Яром і Вугледаром”, — вважають британські фахівці.

Росія, ймовірно, не зможе використати повною мірою свої тактичні успіхи в ширших оперативних досягненнях через брак, вважають у британській розвідці.

Середньодобові втрати РФ (убитими і пораненими) в Україні зросли в серпні 2024 року до 1187 осіб на день. Від початку повномасштабного вторгнення Росія, ймовірно, втратила понад 610 тис. осіб, вважають у Міноборони Великої Британії.

Аналітики Американського інституту вивчення війни припускають, що російські окупанти не продовжили рух на Покровськ, а формують південний фланг.

Голова Покровської міської військової адміністрації Сергій Добряк заявив, що Україна побудувала близько п’яти ліній оборони в Покровському районі й українські сили продовжують укріплювати наявні оборонні позиції.

“За кожним містом Донецької області закріплена бойова бригада, вона робить план оборони міста або агломерації і дає завдання, що робити цивільним. Нашими зусиллями за допомогою комунальників, шахтарів, за допомогою добровольчого формування територіальної громади побудовано те, що було потрібно. Ми отримали завдання на внутрішньоквартальні укріплення не по всьому місту, а за певними напрямками”, — сказав Добряк у коментарі “Радіо Свобода”.

У районі Покровської громади відбувається евакуація населення, адже по мирних жителях щодня стріляють війська РФ. У самому місті, за даними обласної адміністрації, залишається ще близько 26 тис. осіб, зокрема 1076 дітей.

Думки експертів

Що відбувається на Покровському напрямку? Чи можна назвати дії РФ у цьому районі проривом? Що буде, якщо армія РФ все ж захопить Покровськ? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Сергій Цехоцький, офіцер 59-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ ім. Якова Гандзюка.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Не варто піддаватися паніці — лінія фронту не “сипалася”

— На Покровський напрямок перекинуто одну з найбільш боєздатних бригад Національної гвардії України. Йдеться про бригаду “Кара-Даг”, яка має бойовий досвід. І, відповідно, введення цього підрозділу вже стабілізувало ситуацію на цьому напрямку.

Усі версії про можливість просування військ РФ у Дніпропетровську область викликають масу запитань.

Але говорімо про те, що Покровськ — це 100-тисячне місто. Для прикладу, бої за Часів Яр, який менший за Покровськ, тривають уже близько шести місяців. Аналогічний приклад – Красногорівка – 8 місяців бойових дій, близько 30% території населеного пункту досі контролюється Силами оборони України.

Говорити про те, що лінія фронту “посипалася”, або ж буде просування окупанта в Дніпропетровську область — зарано. Окупантам щонайменше треба подолати відстань 8 кілометрів до самого Покровська. Якщо цю відстань буде подолано, то вуличні бої, як бої високої інтенсивності, коштуватимуть окупантам вельми серйозних втрат.

Згадаймо втрати окупанта під час боїв за Бахмут. Це близько 60 тисяч особового складу. Чи готова російська сторона? Так, теоретично готова. Але постане питання — Покровськ, Мирноград, Соледар та інші великі промислові міста — під час їх взяття в такий самий спосіб втрати особового складу будуть несумісні з можливістю Російської Федерації поповнювати особовий склад для подальшого руху на Дніпропетровську область.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Російським військам не хочеться заходити в Покровськ, вони хочуть його оточити і обстрілювати

— Можна припустити, що росіяни не захочуть безпосередньо заходити в Покровськ, тому що вуличні бої — це витрата часу, сил і засобів. І будь-яке місто саме по собі можна розглянути як фортецю, як фортифікацію. І це ворог прекрасно розуміє.

Тому через Селидове, Мирноград він намагається оточити Покровськ і підійти на відстань прицільного пострілу зі ствольної артилерії.

Я думаю, що вони зможуть підійти впритул і до Покровська. Але на підході до міста укріплення побудовані, вони досить добре забезпечені всім необхідним.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: У Росії багато ресурсів, але за таких темпів наступу вони виснажені

— Фактор часу є таким самим фактором бойових дій, як і фактор особового складу озброєння та бойової техніки. У такому випадку ми затримуємо просування противника на Покровському напрямку, не допускаємо прориву, завдаючи ворогу поразки і відбиваючи позиції, які окупантам вдалося захопити. Це контратакувальні дії українських Сил оборони, які дають нам змогу досить успішно утримувати війська РФ.

Це вже традиційна тактика — ворог намагається знайти якесь слабке місце в українській обороні, щоб здійснити, нарешті, як він думає, якийсь оперативний прорив. Сил в окупантів, здається, багато, але потрібно розуміти, що війська, які протягом такого тривалого періоду ведуть наступальні дії практично безперервно, точно так само виснажені й знесилені.

І ми відзначаємо збільшення кількості так званих тактичних пауз, коли противник змушений перегрупувати ті підрозділи, які в нього є в наявності, для того, щоб знову кинути їх у бій.

Плюс – українські контратаки. У результаті досить енергійних, можливо, не дуже популярних дій, все-таки кількісний склад Збройних сил України збільшується. І ми перекидаємо на Покровський напрямок додаткові ресурси, які теж вступають у бій. І цей фактор не можна не враховувати. Тобто такі бойові дії триватимуть. І, скажімо так, результат цих дій неоднозначний для противника. Він може не пробитися до Покровська.

Не отримавши належного результату на цей час у районі Покровського напрямку, вони намагаються переспрямувати свої дії на південніший, у такому випадку Курахівський напрямок. Саме з цим пов’язана, зокрема, така активізація бойових дій останнім часом.

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: РФ зараз змушена зупинити своє просування вперед у районі Покровська

— Цього разу росіяни не розрахували свої зусилля і ресурси. Тому наразі фактично просування в напрямку Покровська зупинено. Так, близько 10 км відділяє передові російські штурмові підрозділи від нашого міста.

Але навряд чи в найближчій перспективі, перспективі кількох днів ми побачимо масштабне просування російських окупантів уперед.

З чим це пов’язано? Противник буквально змушений зараз посилювати свої фланги. Ризик того, що українська армія може контратакувати і вдарити буквально у фланги, тим самим відсікаючи передові штурмові підрозділи російських окупантів, цілком реалістичний. Тому противник зараз змушений зупинити своє просування вперед і формувати низку заходів, спрямованих на посилення флангів.

Противник для себе визначив саме Покровський напрямок як ключовий. І саме на цьому напрямку противник не шкодує сил, засобів і ресурсів, зазнає величезних втрат, проте намагається просуватися вперед.

СЕРГІЙ ЦЕХОЦЬКИЙ: Ситуація під Покровськом — контрольована

— Попереду осінь, дощі. І, в принципі, якщо навіть окупанти залишаться на позиціях, які вже захопили, їм буде дуже непросто. Чому? Насамперед через землю, у нельотну погоду дуже складно пересуватися і техніці, і просто пішки по полю. Тому поки тепло, вони мали бажання швидкими темпами прорватися до Покровська і його захопити. Але були зупинені.

І це вже всі визнають, ми це підтверджуємо ціною неймовірних зусиль, ціною мужності, героїзму. Сьогодні ситуація залишається складною, але вона абсолютно контрольована командуванням Збройних сил України.

За останній час саме на Покровському напрямку російські військові збільшили кількість своїх безпілотників у кілька разів. При тому, що вони перші дні дуже легко проходили кілометрами, надалі вони отримали дуже добре по зубах.

Читайте такожЧому окупанти активізувалися на Курахівському напрямку, пояснив військовий експерт

Прямий ефір