Понад пів тисячі кримінальних справ відкрили в Росії проти відмовників, пише видання “Медіазона”. І це згідно з даними, які змогли знайти журналісти на сайтах російських гарнізонних військових судів. Реальні цифри, за словами правозахисників, можуть бути значно вищими, передає FREEДОМ.
Російського солдата, який відмовився воювати в Україні, показово вивели зі строю, а потім його скрутили і відвезли силовики. Це відео з’явилося в мережі. І навряд чи воно опубліковане випадково. Його мета — залякати таких же відмовників. А їх у російській армії стає дедалі більше.
За понад рік війни РФ проти України стало очевидно, що армія Росії зовсім не друга у світі. В Україні російський солдат — не визволитель, а злочинець, окупант і вбивця.
Найбільш красномовним аргументом стали десятки тисяч солдатських могил у кожному регіоні Росії.
“По закінченню контракту, за бажанням звільнитися з армії зараз російським військовослужбовцям неможливо. Вони фактично переведені в положення кріпаків і не можуть розірвати контракт. Найважча ситуація захистити свої права і взагалі відчувати себе громадянами обмежена категорією — діючий російський військовослужбовець”, — каже російський правозахисник Сергій Кривенко.
До гарнізонних військових судів надійшли вже 536 справ щодо відмовників. Найпопулярніші статті: самовільне залишення частини, невиконання наказів, побиття командира. Майже за половиною справ є вироки.
Для військових влаштовують показові суди, а від цивільних інформацію приховують. Щоб перші боялися, а другі вірили у верховенство права.
“У нас показові суди відбувалися в клубі при частині. Збираються офіцери з кожного підрозділу, якась кількість контрактників, десь строковики. Столи зсуваються, приїжджає суддя в мантії. І дуже нудно проходить усе. А потім: “Вам зрозуміло?” — “Так, усе зрозуміло, ваша честь”. Звичайно, це робиться задля агітації, і командування потім це буде використовувати”, — розповів старший лейтенант російської армії Дмитро Василець в інтерв’ю “Медіазоні”.
Незважаючи на посилення покарань, більшість відмовників отримують умовні терміни. Просто у такий спосіб засудженого умовно простіше знову відправити на фронт.
У структури, яка поза законом навіть у самій Російській Федерації, ПВК “Вагнер”, інші методи покарання. Там відмовників страчують. Таких випадків багато, розповів виданню The Insider Андрій Медведєв, колишній командир убитого кувалдою російського в’язня Євгена Нужина.
Його показово стратили найманці ПВК, зняли страту на відео і виклали в мережу. Медведєв заявив, що в самій компанії є спеціальний підрозділ на кшталт внутрішньої служби безпеки, яка різними методами позбавляється від відмовників.
“Відмовники дістали поранення і поїхали в госпіталь під Первомайськом, і звідти спробували втекти. Їх взяли на кордоні, на блокпості. Приїхала група МЕД — і їх розстріляли”, — розповів Медведєв.
Жодних прав у російських військових після того, як вони переступили поріг військкомату, немає. Після успішного контрнаступу ЗСУ на колишніх російських позиціях знаходили томи рапортів про звільнення, які, звісно ж, ніхто не підписував.
У судах Росії лише 25 справ за фактом відмови військовослужбовця виконувати наказ командира, але кількість таких проваджень зростає.
“До 20 вересня у нього була можливість направити рапорт і вимагати звільнення, тому що у нього з’явилися антивоєнні переконання, він перестав бути військовослужбовцем. І такі випадки були. Але 21 вересня таку можливість було закрито. Зараз у російського військовослужбовця, якщо він не хоче на війну, фактично є змога тільки подати рапорт із вимогою направити його на службу без зброї, щоб не брати участі у військових, бойових діях”, — пояснив Кривенко.
Але розраховувати на те, що російська Феміда буде вірною букві закону в цьому випадку не варто. Єдиний, дійсно робочий, варіант уникнути участі у війні проти України — просто не брати повістку до рук і не переступати поріг військкомату.
Читайте також: Повістки “для звірки даних” в РФ — спосіб заманити до військкомату, — Курносова