Дозвіл Україні завдавати ударів західною далекобійною зброєю по військових об’єктах на території РФ не підвищить, а навпаки — знизить ескалацію з боку країни-агресора. Події у Курській області показали, що так звані “червоні лінії” Путіна в реальності нічого не значать. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 11 серпня, висловив президент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний.
“Щоб бути об’єктивним, слід наголосити: дозвіл на словах — це ні про що. До того ж якщо ця зброя, беремо, приміром, вироблена у Сполучених Штатах, а зараз перебуває, умовно кажучи, у Німеччині та передана нам Берліном, то дозвіл отримати необхідно не від них, а від Сполучених Штатів. І ось тут у більшості випадків Україна якраз звертається і щодо ATACMS, і щодо всього, до Сполучених Штатів. Думаю, що першу скрипку все одно грають США. Це та країна, з якою потрібно домовлятися”, — сказав політолог.
Водночас Лісний зазначив, що у союзників України досі залишаються певні внутрішні обмеження, зокрема спричинені побоюваннями ескалації конфлікту.
“Я схильний вважати, що цей дозвіл ми отримаємо, рано чи пізно. Рано ми вже не отримали, отже, він буде пізно. В одному з інтерв’ю іноземним ЗМІ президент Зеленський давав оцінку цій ситуації. Він сказав, що деякі концептуальні рішення [союзників] запізнюються на рік-півтора, а то й два”, — зазначив гість ефіру.
На його думку, у цьому питанні Київ має апелювати до того, що дозвіл завдавати ударів по військових об’єктах у Росії не погіршить ситуацію, а навпаки — знизить рівень ескалації.
“Це рішення знизить ескалацію однозначно. Події в Курській області показали, що “червоні лінії” Путіна — це ні про що. Їхній перехід нічим не загрожує. І інший момент — моральний. Це гуманістичний крок, який дозволить зберегти дуже багато життів. Навіть життів росіян. Адже що швидше ця війна закінчиться, то швидше перестануть гинути люди. Далі подивимося, наскільки реалістично сприймають наші союзники ситуацію, наскільки на них вплинула ситуація з Курськом. […] Ми зараз говоримо про лідерів демократичних держав, які завжди у своїх програмах, виступах декларують, що людське життя — це найцінніше, це — основа. Тому я хочу, щоб бюрократії ми не бачили, а результати відображалися на полі бою”, — зазначив спікер.
Україна має в будь-якому разі наполягати та переконувати партнерів для того, щоб вони ухвалили це важливе рішення, вважає політолог.
“Є ще один вихід, він половинчастий. Такий, який було використано в Харківському кейсі. Добре, беру це слово в лапки, тому що це не добре. Не дозволяєте нам бити по всій території Російської Федерації. Тоді давайте дозвіл бити по аеродромах, які несуть суцільну смерть. Українські воїни та мирні громадяни гинуть, інфраструктура руйнується від цих КАБів і всього іншого, що скидають російські війська за допомогою своєї авіації. Можна, щоб ці рішення давали, як то кажуть, по чайній ложці, але головне — регулярно”, — резюмував гість ефіру.
Нагадаємо, Україна просить Вашингтон дозволити удари по Росії далекобійними ракетами ATACMS.