Подальше ослаблення рубля до кінця року неминуче, — Бураковський

Ілюстрація: news.dialog.ua

Курс російської валюти може досягти 120 рублів за долар залежно від конкретних обставин на валютному ринку. Російська Федерація впевнено вступає у фінансову кризу, і заходи, яких вживають Центробанк (ЦБ) і уряд Росії, можуть лише короткочасно згладити ситуацію в економіці. Такий прогноз в ефірі телеканалу FREEДOM дав голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Нині економіка Росії й насамперед валютний ринок потрапили в слабо контрольовану зону, тому 120 рублів за долар — це не межа, і все залежить від конкретного збігу обставин на той момент, коли визначатиметься курс“, — сказав Бураковський.

Основною причиною ослаблення національної валюти є необхідність заповнення бюджетного дефіциту, викликаного високими витратами на військові потреби. Девальвація рубля дає змогу продавати іноземні валюти, що надходять у країну, за вищим курсом, що тимчасово збільшує доходи бюджету в рублевому еквіваленті.

На сьогодні Центробанк і уряд [РФ] ухвалили політичне рішення пожертвувати стабільністю національної валюти“, — зазначив експерт.

Для утримання курсу Центробанк застосовує адміністративні заходи, включно з валютними обмеженнями. Але такі методи ведуть до створення паралельного ринку продажу валют і можуть бути ефективними лише короткостроково. Серед інших можливих дій ЦБ Росії — емісія грошей для фінансування бюджету через купівлю державних облігацій, що загрожує посиленням інфляції та подальшою девальвацією рубля.

Основна реакція Центробанку РФ щодо стримування інфляції — збільшення ключової (облікової) ставки. Бураковський прогнозує, що нинішню ставку у 21% може бути збільшено до 23-25%. А збільшення ставки насамперед призводить до подорожчання кредитів, що й надалі негативно позначатиметься на секторах економіки, які залежать від позикових коштів. А це зі свого боку, акцентує експерт, сприяє зростанню цін (тобто інфляції), зниженню споживчого попиту та проблемам для малого й середнього бізнесу.

Бураковський нагадав, що основним двигуном економічного зростання в поточних умовах залишаються військові видатки, що акцентує орієнтованість державної політики на підтримку оборонного сектору. Але доходи від ВПК не можуть врятувати слабку російську економіку і зупинити фінансову кризу в РФ.

Експертні прогнози вказують на можливі жорсткі заходи для покриття дефіциту бюджету, включно із заморожуванням вкладів населення і примусовим продажем облігацій. Ці заходи можуть призвести до подальшого погіршення добробуту громадян, особливо в регіонах з обмеженими ресурсами. Посилення конкуренції між регіонами за бюджетні субсидії також додає напруги в економічну та соціальну сфери країни.

Читайте також: Про що свідчить рекордне знецінення російського рубля — думки експертів і глядачів FREEДОМ

Нагадаємо, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин висловив думку, що підвищення ставок Центробанком РФ ніяк на сьогоднішній момент не може зупинити інфляцію в країні. А економіст Олег Устенко зауважив, що падіння російського рубля відбувається не тільки стосовно долара і євро, але також стосовно китайського юаня.

Прямий ефір