“Почалося сповзання в яму”: тенденції в російській економіці проаналізував Пендзин 

У Москві. Фото: ТАСС

Негативний вплив міжнародних санкцій на російську економіку різко наростає. Про це сьогодні, 17 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

“Однозначно наступне. Різко наростає негативний вплив міжнародних санкцій на російську економіку. Це 100%. Причому санкційний тиск пройшов ось ті кілька етапів становлення, коли санкції вводять, коли створюють спеціальні органи для контролю за виконанням санкційних обмежень, й коли запроваджують покарання за порушення санкцій, причому покарання це стосується не тільки фізичних осіб, але й країн, компаній, які допомагають обходити санкції, у вигляді вторинних санкцій. Тобто, коли весь цей механізм запускається, то тиск на економіку різко зростає”, — сказав економіст.

Він констатував, що зростання тиску зазвичай супроводжується дуже серйозними негативними процесами в самій економіці, яка пов’язана з різким збільшенням витрат на війну.

“Витрати на війну — це непродуктивні витрати, це витрати, які не підвищують добробут населення, це витрати в нікуди. І якщо ви один із секторів економіки, наприклад, військово-промисловий комплекс, активно підігріваєте державними інвестиціями, всі інші сектори, вони точно не витримують конкуренції з військово-промисловим комплексом. Починається в цих галузях стагнація. Починаються дуже негативні процеси, пов’язані з відтоком ресурсів і робочої сили”, — сказав Пендзин.

Економіст зазначив, що різко погіршуються показники в сільському господарстві, будівництві, житлово-побутовому комплексі, секторі виробництва товарів народного споживання, що тягне за собою зростання цін на продукцію, бо так можна компенсувати збільшення витрат. Центробанк РФ у цій ситуації змушений підвищувати облікову ставку, оскільки бачить реальне зростання інфляції в країні. За словами Пендзина, для бізнесу, що працює в невійськових галузях, ресурси стають набагато дорожчими, й без можливості взяти кредит він стикається з проблемами в нарощуванні виробництва.

Він уточнив, що йдеться про перегрів економіки, і Радянський Союз останні десятиліття жив саме за цією парадигмою.

“Тому загальна тенденція погіршення ситуації в країні, насамперед із товарами народного споживання, з продовольством, звичайно, буде дуже накопичуватися. Як швидко відбудеться серйозний прорив, залежить від, по-перше, політики Центробанку, залежить від того, наскільки дорогими будуть ціни на зовнішньому ринку тих ресурсів, які Російська Федерація продовжує продавати. Тобто чинників досить багато. Чи буде додаткове підживлення? Чи дасть, наприклад, Китай позику в юанях Російській Федерації для покриття дефіциту бюджету? Чи зможе російська економіка витримати чергове підвищення податків для покриття дефіциту? Коли ми говоримо з вами про те, що очікує на російську економіку, потрібно розуміти, що це рівняння з дуже багатьма невідомими. І там є моменти, які ну точно залежать і зокрема від внутрішніх політик, від, скажімо, кон’юнктури зовнішнього ринку”, — сказав Пендзин.

Він зазначив, що складно прогнозувати, коли саме станеться колапс економіки РФ, однак тенденції намітилися. Зокрема, попри серйозні державні інвестиції, російська промисловість почала демонструвати спад.

“Іншими словами, пік ресурсного забезпечення закінчився. Власне, це підтвердила й пані Набіулліна, коли в одному зі своїх останніх виступів сказала, що “золота кубушка” закінчилася. Тобто ресурсів більше немає. До речі, подібні висловлювання ми чуємо й від членів російського уряду. Зокрема, міністр енергетики сказав про те, що енергетична система, побудована в Радянському Союзі, вже не в змозі забезпечити всі потреби зростаючої російської економіки. Зростаючої — в лапках, але це ми вже додаємо для себе. Тому пік пройдено. Почалося сповзання потихеньку в яму. Як довго це сповзання відбуватиметься, залежить від багатьох факторів. Але в будь-якому разі негативні процеси вже почали наростати”, — сказав Пендзин.

Читайте також: Російська економіка демонструє помітні симптоми гострої кризи (ВІДЕО)

Прямий ефір