На початку серпня українські військові зайшли в Курську область РФ. Відтоді, за даними головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, українська армія контролює понад тисячу квадратних кілометрів російської території та понад 90 населених пунктів. Зруйновано три мости, що істотно ускладнює логістику російських військ територією району.
В операції Київ використовує як вітчизняне озброєння, так і західне. Партнери України не одразу висловилися про те, що відбувається, а лише через деякий час, коли Київ офіційно визнав, що це операція Сил оборони, Захід почав робити заяви. Українська сторона все ще не має дозволу на удари вглиб РФ далекобійними ракетами. Проте партнери України визнали, що операціями в Курській області країна захищає себе.
Реакція США та Європи
За ситуацією в Курській області уважно спостерігають міжнародні партнери, і більшість про операцію ЗСУ відгукуються позитивно. Крім того, партнери закликають союзників ще більше посилити підтримку України.
Справжньою дилемою для Путіна назвав операцію Збройних сил України в Курській області президент США Джо Байден. За його словами, в адміністрації Білого дому стежать за розвитком подій.
“Я регулярно спілкуюся зі своєю командою, можливо, кожні чотири-п’ять годин протягом останніх шести-восьми днів. І можу сказати, що ця операція України в Курській області створює справжню дилему для Путіна”, — заявив Джо Байден.
Одразу після початку операції Збройних сил України в Курській області у Вашингтоні заявили, що Київ має повне право захищатися в такий спосіб, а також те, що бойові дії на території Росії є прямим наслідком вторгнення в Україну.
“Єдині, хто воює в Україні, — це росіяни: саме вони вторглися в Україну. І Україна захищається від цієї агресії… Це війна Путіна проти Росії. І якщо йому це не подобається, якщо це завдає йому клопотів, то є просте рішення: він може просто забратися з України і на цьому закінчити”, — зазначив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі.
Американські сенатори називають події в Курській області історичним проривом. 12 серпня, перебуваючи з офіційним візитом у Києві, сенатори від Республіканської та Демократичної партій Ліндсі Грем і Річард Блюменталь зазначили, що всі обмеження Вашингтона на використання американської далекобійної зброї ЗСУ потрібно зняти.
“Що я думаю про Курськ? Сміливо, блискуче, чудово. Так тримати! Путін почав цю війну, але ви даєте йому зрозуміти, що він зробив фатальну помилку. Ми цінуємо те, що ви робите, і підтримуємо. Нехай люди воюють там. Дайте українцям зброю, яка їм потрібна, щоб виграти війну, яку вони не можуть дозволити собі програти”, — заявив сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Грем.
Високо оцінює і підтримує український прорив у Курській області також і ЄС. Верховний представник Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель після телефонної розмови з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою заявив, що Європейський Союз повністю підтримує боротьбу українського народу.
“Я підтвердив повну підтримку ЄС у боротьбі українського народу. Путіну не вдалося зломити опір України його невиправданому вторгненню, і тепер він змушений відступити вглиб території Росії”, — написав Боррель у соцмережі Х.
Право Києва оборонятися на території агресора підтримав і глава МЗС Чехії Ян Ліпавський. А президент Фінляндії окремо нагадав про право України використовувати передану фінську зброю на території РФ.
“У нас немає жодних обмежень на те, яку зброю і яким чином може використовувати Україна. Відправною точкою є те, що Україна має повне право захищати себе в рамках міжнародного права”, — наголосив президент Фінляндії Александр Стубб.
Попри загальну підтримку західними партнерами української операції в Курській області, уряд Великої Британії все ще не дав Києву дозволу на використання далекобійних ракет Storm Shadow у рамках цієї наступальної операції, пише видання The Telegraph. Утім, Британія продовжує надавати військову допомогу для підтримки права України на самооборону від нападу РФ.
Водночас Кім Чен Ин, лідер КНДР і соратник Путіна, заявив, що Росія нібито переможе в так званій “священній війні”, яку вона веде проти України. А ось Китай залишається спостерігачем. У Пекіні повідомили, що уважно стежать за ситуацією в Курській області та закликають сторони до деескалації.
А сам Путін наполягає, що це “колективний Захід” руками українських військових напав на Курську область. У Кремлі називають те, що відбувається, “ескалацією”, не припиняючи при цьому військових дій проти України на її території. Так окупанти зосередилися на Покровському і Торецькому напрямках у Донецькій області.
Думки експертів
Чи очікувала Москва такої реакції Заходу на операцію Сил оборони в Курській області? Який сигнал надіслали Путіну європейські лідери і Білий дім на тлі подій у Курській області? Які політичні кроки можуть зробити на Заході найближчим часом? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України;
- Олеся Яхно, політолог;
- Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”;
- Олександр Левченко, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія та Боснії і Герцеговині;
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Україна ще раз показала всі слабкості Росії
— Операція в Курській області переконала, що Росія — це досить слабка країна з погляду внутрішньої керованості, контролю, як це і притаманне авторитарним країнам. Якщо Росія програє війну, то вона буде змушена йти на трансформацію. Вона не буде в такому вигляді існувати, як сьогодні. Такі режими ламаються за рахунок зовнішніх програних воєн. Тому операція в Курській області — абсолютно правильний розвиток війни.
Операція в Курській області позначила три сценарії. Перший — інший етап війни. Україна перехоплює ініціативу. Другий — Україна ще раз показує всі слабкості Росії з погляду неможливості контролю на внутрішній території. І третій — у самій Росії люди дійсно поступово починають усвідомлювати, що таке війна і яку ціну країні доведеться заплатити.
Операція в Курській області дозволяє вирішувати військові завдання. Це розрив логістики, розрив постачання ресурсів і резервів. Перенесення лінії фронту на територію Російської Федерації.
І є ще один дуже важливий наслідок усього, що відбувається в Курській області. Кілька країн дуже активно займалися тим, що хотіли підіграти Росії. Вони пропонували свої “мирні” ініціативи, в яких було два основних пункти — це негайне припинення вогню і зупинка бойових дій на лінії, де зараз відбуваються бойові дії.
Зараз ці країни потрапляють у безглузду позицію, тому що, якщо негайне припинення вогню і сторони перебувають там, де вони перебувають, значить більша, суттєва частина Росії залишається під ефективним контролем України. Це остаточно вбиває немислимі пропозиції про переговорні процеси, що часто звучать від країн, які не зацікавлені в тому, щоб Україна зберегла в повному обсязі свою суб’єктність, територію.
У Європі були абсолютно неправильні дискусії, які не дозволяли концентровано оцінити ризики від РФ. Але все це поступово змінюється. І головною направною силою, яка змінює глобальні суспільні настрої, є Україна. Суб’єктність України дозволяє правильно акцентувати три основні моменти.
Перше: не можна не закінчувати ті чи інші розпочаті війни, тобто не можна фіктивно підписувати якісь відсутні мирні угоди.
Друге: Російська Федерація не є і ніколи не була ні союзником, ні партнером, ні для кого. Щойно ви з нею підписуєте якісь договори, значить, ви готові добровільно вступити в підлеглі відносини. Єдиний спосіб комунікації з Російською Федерацією це силове придушення, попри її кількісний показник.
Третє: Російська Федерація не є країною, яка точно поділяє сучасні, гуманні цінності, міжнародне право, і готова йому відповідати.
ОЛЕСЯ ЯХНО: Є надія, що Захід позбувся страху перед РФ
— Чи не вперше реакція Заходу, по-перше, чітка, по-друге, однозначна, по-третє, однакова у всіх. Навіть у Німеччині, якщо я не помиляюся, голова оборонного Комітету Бундестагу сказав про те, що операція успішна. Що це привід надавати більше військової допомоги, військової техніки Україні.
Загалом реакція Заходу дуже позитивна і вселяє велике позитивне очікування щодо подальшого руху до миру. Не просто як реакція про підтримку дій України на території Росії. Але як реакція, яка свідчить про те, що Захід позбувся психологічного комплексу, страху перед тим, що не можна вживати якихось дій з використанням західної зброї на російській території, крім Криму.
Напевно, все-таки на Заході вирішили відійти від варіанту довгої війни, розтягнутої в часі, коли війна набула б позиційного, окопного характеру.
Можливо, на Заході зрозуміли, що затягування війни погано вплине на перехідний період у Сполучених Штатах у зв’язку з виборами і формуванням нової адміністрації — Росія може цим скористатися.
Також у світі є багато інших потенційно конфліктних точок — нових і старих. Тому на Заході, мені хочеться вірити, вирішили прискорити процес руху до миру, розуміючи, що без військової переваги, без зміни статусу кво, у Росії не буде жодної мотивації рухатися до миру.
Тепер Росія повинна в прямому сенсі слова захищати свої кордони і обирати між тим, чи буде вона далі мобілізувати своїх громадян на те, щоб продовжувати наступ углиб території України, шантажуючи тією ж Запорізькою АЕС, чи Росія захищатиме все-таки власні кордони.
ЯРОСЛАВ БОЖКО: Західним партнерам приємно бачити тактичні успіхи України
— Партнери України не очікували, що буде настільки відчутний прогрес у дуже маленький обсяг часу. Шматки території на Харківщині Росії довелося займати цілими тижнями. Тут ми побачили іншу історію — Україна за короткий період змогла не просто захопити якісь прикордонні села, а просунулася глибоко вглиб, захопивши газотранспортний вузол у Суджі й отримавши величезну кількість полонених. Це величезний тактичний успіх України.
Західним партнерам приємно бачити тактичні успіхи України, тому що це змушує їх бути менш песимістичними. Знову газети починають писати про те, що в України зростають шанси на перемогу. Для Заходу це великий сигнал щодо межі та міцності Російської Федерації.
Вони вкотре побачили, що дуже багато чинників говорять реально про брак ресурсів у Російської Федерації. І тут ще додається ось цей фактор нестачі навченого особового складу. Для Заходу це дуже великий сигнал, що межі потужності Росії вже видно.
Захід відмовився від примусів України до заморожування війни. Україна сигналізує Заходу, що перемога не є настільки неможливою. Україна показує, що ще й на полі бою дуже багато опцій можна використовувати.
Москва раптово перестала говорити про те, що вона готова до переговорів. Це означає, що вона зараз відчуває свою переговорну позицію як винятково невигідну. Вона довгий час намагатиметься не підходити до цієї теми, поки не зрозуміє, що зробила тільки гірше.
Росія спробує удати, що вона дуже глибоко обурена. Їй важливо показати Заходу граничний ступінь обурення. Вона шукає способи, як натиснути на Захід.
Для України це теж важливий момент, тому що це серйозна зміна ситуації. Це новий фронт і за можливості Україна може займати й інші прикордонні території Російської Федерації, створюючи певну буферну зону безпеки, відсуваючи вглиб російську інфраструктуру.
ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Курська операція — меседж Москві про те, що потрібно закінчувати війну в Україні
— Поки що в Кремлі повністю ігнорують формулу миру і сказали, що взагалі нічого не говоритимуть про мир. Курська операція — це тиск на політику Москви, меседж про те, що потрібно закінчувати війну в Україні. Причому закінчувати на умовах міжнародного права.
В України з Росією 200 міжнародних договорів, де Москва гарантує нашу територіальну цілісність. Міжнародна спільнота підтримає Україну в тому, що треба тиснути на Москву і примусити її до миру. В ООН є таке поняття — примус до миру. Це юридичний термін.
Завдання не в тому, щоб анексувати Курську область, а в тому, щоб поставити перед Володимиром Путіним такі умови, щоб він сів за стіл переговорів і, нарешті, ухвалив вольове рішення про те, щоб вивести всі війська з української території.
Кремль увесь час каже, що Київ виконує всі вказівки Вашингтона, але насправді на початку операції Вашингтон узагалі не був у курсі, що нормально, коли готується військова операція. Почалася операція, і Київ тільки тоді почав комунікувати з Вашингтоном, інформувати про те, що відбувається. Не впевнений, що до кінця ми все розповідаємо нашим союзникам для того, щоб не було витоку інформації.
Розуміння у ЄС є, що Україні не потрібні чужі території. Києву дуже важливо повернути свої території і підписати договір, що відповідає рамкам міжнародного права. Захід українських військ у Курську область — це суто оборонний захід.
Президент України Володимир Зеленський поставив завдання домогтися дозволу від кожної країни використовувати їхню зброю на далеку відстань, щоб якомога швидше закінчити війну і підписати мирний договір.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Складною ситуацією Путіна скористаються всі — і його партнери, і його опоненти
— Дуже позитивно для нас те, що більшість партнерів, дійсно, оцінюють операцію Сил оборони України в Курській області, як продовження тієї самої оборони.
Усі слова Путіна щодо миру завжди були спрямовані виключно на уповільнення підтримки України з боку Заходу. Тому зараз цілком очевидно, що Київ показує: ми абсолютно заслуговуємо на паритет у можливостях. Ця операція показує західним країнам, що не потрібно боятися, не потрібно малювати собі якихось обмежень, а навпаки — Києву необхідно допомагати.
Щодо позицій Вашингтона, то ми очікуємо дозволу щодо використання фугасних ATACMS дальністю до 300 кілометрів, які дозволять нам наносити більш серйозні удари безпосередньо по військовій інфраструктурі російського агресора, тим самим нейтралізуючи його плани із захоплення українських територій і подальших масових обстрілів наших міст. Я думаю, що Сполучені Штати вже перебувають на півдорозі до надання такого дозволу.
Китай із Бразилією пропонували нібито альтернативний “мирний план” — зупинити бойові дії по лінії зіткнення. Але наразі це вже не працює. Жодним чином не працює, оскільки операція в Курській області ставить Путіна в глухий кут. І він не може тепер апелювати до якихось інших ініціатив, окрім української, щодо української формули миру і того мирного плану, який напрацьовуватиметься до листопада.
Тому ситуація у Путіна вкрай складна. І я впевнений, що цим скористаються як представники демократичного цивілізованого світу, так і його партнери, які будуть і далі видавлювати з Росії все, що тільки можна.
Читайте також: Як Курська операція ЗСУ вдарила по репутації Путіна — думки експертів і глядачів FREEДOM