Військово-промисловий комплекс Північної Кореї (Корейської Народно-Демократичної Республіки, КНДР) продовжує розвиватися завдяки плановій економіці, в межах якої ресурси спрямовуються в певні галузі. Також — завдяки хитрощам північнокорейських дипломатів, які успішно отримують технології по всьому світу. Про це сьогодні, 15 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кореєзнавець, лектор університету Кореї (Сеул) Федір Тертицький.
За його словами, питання про те, як Пхеньяну вдається розробляти зброю і як вдається налагодити її виробництво, — цікаві, але дещо різні аспекти.
“Спочатку розповім про виробництво. Їм це вдається, тому що в них планова економіка, а в плановій економіці все працює погано, за винятком деяких невеликих сфер, таких як виробництво зброї. Цю сферу обрав вождь, і там усе функціонує дуже швидко й ефективно. Північна Корея завжди ставила в пріоритет військово-промисловий комплекс, тому це єдина частина економіки, яка працює дуже жваво”, — пояснив експерт.
Щодо розробки зброї та технологій він зазначив, що північнокорейські дипломати — дуже хитрі люди.
“Загалом люди, які працюють на зовнішню політику, у них дуже спритні та хитрі. В умовах абсолютно мінімуму ресурсів вони вміють красти ці технології іноді надскладними схемами. Тобто “вуха” північнокорейців іноді стирчали й у Макао, Лівані, Канаді — абсолютно немислимих місцях, і потім ці технології передавали своїй владі. Наскільки я знаю, перші ракетні технології у них були поцуплені мало не з Близького Сходу. Тут теж, напевно, ефект планової економіки: все погано, але є, начебто, невелика кишеня ефективності, куди зливаються всі ресурси, і тоді там щось виходить”, — наголосив Федір Тертицький.
Як повідомлялося, КНДР провела випробування ударних дронів-камікадзе. Диктатор Кім Чен Ин визнав випробування успішними й наказав збільшити виробництво безпілотних літальних апаратів у країні. Так, Кім Чен Ин зробив своїм пріоритетом розробку безпілотників для використання у повітрі та на морі.