План перемоги України: силові та дипломатичні методи примусу РФ до припинення війни обговорили експерти

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Україна сформувала свій план перемоги у війні. Уже цього вересня президент Володимир Зеленський планує передати документ своєму американському колезі Джой Байдену. Про це український лідер заявив 27 серпня на пресконференції в межах форуму керівників державних інституцій “Україна 2024. Незалежність”. 

4 пункти для української перемоги

За словами Володимира Зеленського, український план перемоги складається з чотирьох напрямів.

Перший напрямок — військовий. Як зазначив Зеленський, операція ЗСУ в Курській області — це один із його пунктів. Другий напрямок — стратегічне місце України в інфраструктурі безпеки світу. Третій — потужний пакет примусу Росії до закінчення війни дипломатичним шляхом. І четвертий напрямок — економічний.

“План підготовлений. Думаю, справедливо, якщо цей план я презентую спочатку президенту США, від нього залежить успіх цього плану — дадуть нам те, що в цьому плані, чи не дадуть. Чи будемо ми вільні у використанні того, що буде в цьому плані, чи ні”, — повідомив Володимир Зеленський. 

Також Володимир Зеленський заявив, що планує передати цей план кандидатам у президенти США Камалі Гарріс і Дональду Трампу. 

Головний момент у плані перемоги — примус Росії закінчити війну, але на справедливих для України умовах. Також президент наголосив на важливості того, що план потрібно не тільки ухвалити, а й виконати. Тільки в такому разі вдасться досягти поставленої мети — миру в Україні. 

За словами радника глави Офісу президента Михайла Подоляка, якщо Україна отримає необхідні ресурси, то події на фронті будуть модеруватися виключно Києвом. 

“Ви чітко прописуєте, скільки необхідно ресурсу, щоб війна масштабувалася на територію РФ, щоб на лінії фронту домінувала Україна, щоб РФ усвідомила, що не зможе військовим шляхом досягати результатів і буде все більше бачити війну на своїй території, а це певні соціальні настрої. Потрібно прописати, скільки ресурсу має отримати Україна”, — сказав Подоляк в інтерв’ю “РБК-Україна”.  

Також план перемоги України передбачає політичний тиск на Кремль. На Росію, за словами Подоляка, можуть тиснути тільки ті держави, від яких вона залежить. 

“Щоб цей тиск наростав, потрібно пояснювати країнам — ситуативно ви отримуєте від РФ доходи, але в середньостроковій перспективі – це для вас збиток. РФ зануляє міжнародне право”, — сказав радник глави ОПУ. 

https://youtu.be/QnqfRyh6QyE

Український план перемоги в оцінці експертів

Чому саме зараз Україна презентує свій план перемоги? У чому ключова роль США в питанні встановлення миру? Чи можна Росію примусити до миру? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Олександр Левченко, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія та Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.); 
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: У плані перемоги України важлива роль США

— Президент України поки що в деталі плану перемоги не вдавався, хоча загальний контур зрозумілий. У цьому плані важливе місце відводиться Курській операції. 

Також у ньому позначена велика роль США — йдеться про американську військово-технічну та фінансову підтримку. Це дуже важлива частина плану перемоги, оскільки він передбачає не тільки дипломатичні кроки, а й зміну ситуації на полі бою. 

США надають Україні ключову політичну підтримку і виступають на нашому боці щодо цього плану. Це, зокрема, і сигнал Російській Федерації, що це не тільки позиція однієї України, а й усіх інших країн. І якщо Кремль не погодиться на ті умови, які будуть озвучені, їм доведеться зіткнутися з відповідним тиском з боку, як мінімум, країн НАТО. 

США — один з основних союзників України, тому логічно представити план перемоги та двом кандидатам у президенти [Камалі Гарріс і Дональду Трампу]. Чинний президент Джо Байден має ще досить багато часу для того, щоб реалізувати на практиці певні положення цього плану. Два кандидати, які змагатимуться на виборах, мають бути ознайомлені з позицією України. Це дасть їм змогу, зокрема, привести у певну відповідність свої погляди на те, як треба допомагати нашій країні, і як чинити тиск на Росію. 

Будемо сподіватися, що кандидати на пост президента США з розумінням поставляться до ідей України та врахують їх не просто в контексті своєї виборчої кампанії, а й після перемоги на виборах. 

Підтримка з боку США — ще й сигнал іншим країнам про те, що план перемоги України реалістичний і може бути реалізований. Відповідним чином до цього плану ставитимуться й інші держави-члени НАТО.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Москву потрібно примушувати до миру

— План перемоги України дуже важливий, тому що потрібно розуміти, як закінчити цю війну не тільки дипломатичними зусиллями. Є те, що буде примушувати Москву до прийняття миру. 

Примус до миру — це правовий термін, який використовується під час міжнародних конфліктів і воєн. Створюються умови до того, щоб розмови про мир розпочалися, і були досягнуті відповідні результативні рішення. 

План, який представить президент Зеленський, враховує багато моментів у питанні примусу Москви до миру. Кремль має розуміти, що українська сторона має певні переваги. Нещодавно було заявлено про те, що Україна вже провела успішне тестування балістичної ракети. Відбуваються успішні випробування і масове виробництво ракет-дронів “Паляниця”. Це дуже важливо для того, щоб бити по тилах противника. 

Важливо розуміти, як Вашингтон готовий далі допомагати Україні, тому потрібно ознайомити з планом перемоги чинну президентську адміністрацію та кандидатів у президенти США. Вони вже мають розуміти, що питання закінчення війни в Україні дуже важливе і займає серйозний простір у зовнішньополітичній діяльності Штатів. Але без допомоги західних союзників закінчити війну буде непросто. 

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Може бути обмін територіями з РФ

— Ми не можемо знати, що насправді планує наш верховний головнокомандувач Володимир Зеленський [в українському плані перемоги]. На мою думку, це може бути обмін територіями. 

Ми пам’ятаємо, що Путін ставив свої умови — мир в обмін на території. Тобто ми з вами готові укласти мир, але ви віддайте нам території, на які ми претендуємо, — повністю Запорізьку область, Херсонську, Донецьку, Луганську області та АР Крим. Путін вимагав такий розмін, і нібито на таких умовах готовий був би укласти мир. Тобто “враховуючи ситуацію на землі” — розхожа фраза, яку ми чули від різних представників РФ.

З урахуванням Курської операції ЗСУ зараз цю фразу можна трансформувати: давайте будемо враховувати ситуацію на землі, яка злегка змінилася. Тепер під нашим контролем знаходиться ваша територія, тому давайте ми будемо з вами іншою мовою розмовляти. Думаю, український президент думає в такому напрямку. 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Сили оборони України здатні наступати та перемагати

— ЗСУ в Курській області РФ уже вирішили завдання зі знищення угруповання вторгнення російських військ тактичного напрямку “Суджа”. Це угруповання створювалося для безпосередньої участі в бойових діях на Сумському напрямку. Це завдання ми вирішили блискуче. Ми лінію фронту розширили не шляхом українських територій — бої тривають не на території української Сумської області, а на території російської Курської області, причому глибина просування ЗСУ становить уже 45 кілометрів. 

У президента Володимира Зеленського вже є що показати нашим стратегічним партнерам у США. Головне досягнення військової операції на Курському напрямку — це те, що зламано стереотип про готовність російської армії протистояти безпосередньо на своїй території. Силам оборони України вдалося взяти під свій контроль дві лінії ешелонованої оборони армії РФ.

Свого часу російський диктатор Путін заявляв, що в разі перенесення війни на територію Росії Кремль миттєво відреагує всіма можливими та доступними засобами. Йшлося, зокрема, про ядерну зброю. Як бачимо, король виявився голим. Це ті аргументи, які українська сторона покладе на стіл. Основний аргумент — це те, що Сили оборони можуть не тільки вести активний характер оборони, а й успішно наступати на території ворога. 

За три тижні українського наступу в Курській області взято під контроль майже 1300 кв. км російської території. Це більше, ніж російська армія з її близько 700 тисячами військовослужбовців, зосереджених в Україні, змогла захопити за 9 місяців безперервного наступу. І це з урахуванням тотальної переваги росіян у повітрі, переваги в засобах ураження артилерії. 

Нагадаю, поради наших партнерів полягали в тому, що Сили оборони України у 2024 році мають піти в глуху оборону. А ми продемонстрували суб’єктність в ухваленні рішень. Ми подякували американським партнерам за поради, за надану військово-технічну допомогу, але продемонстрували можливості Сил оборони України проводити наступальні операції. Президент використовуватиме ці факти як демонстрацію можливостей Збройних сил України – ми здатні наступати та здатні перемагати.  

Читайте також: Черговий ядерний шантаж РФ: можливість провокацій на Курській та Запорізькій АЕС проаналізували експерти

Прямий ефір