План перемоги України найближчими днями буде презентовано у США: як примусити РФ припинити війну — в огляді експертів

Українські захисники. Фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

План перемоги України включає чотири основні пункти — військовий, політичний, дипломатичний та економічний — і один додатковий, який буде долучений після закінчення бойових дій. Про це розповів в інтерв’ю телеканалу CNN Володимир Зеленський.

18 вересня президент України повідомив, що план перемоги повністю підготовлено “всі пункти, всі ключові акценти, визначено необхідні додатки з деталями до плану”, і найближчим часом документ представлять західним союзникам перед другим Глобальним самітом миру.

Примус РФ до завершення війни

У вересні глава Української держави Володимир Зеленський зустрінеться з лідером США Джо Байденом. Вони обговорять план перемоги Києва. Про це президент України розповів під час щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії. 

Анонсуючи зустріч, Зеленський наголосив, що війна Росії проти України може закінчитися справедливо кількома шляхами: армію окупанта витісняють або силою, або дипломатією, що гарантуватиме збереження незалежності Української держави та її звільнення від російської окупації. 

Президент України наголосив, що концепція закінчення війни буде відвертою і зрозумілою.  

“Там не багато пунктів. І це добре — як на мене, адже це моя ідея. Я думаю, добре, що пунктів там не багато. І кожен пункт залежатиме від рішення Байдена […]. Я не можу дати 100% гарантію, що це зупинить Путіна, але це зробить Україну сильнішою. І це, я думаю, також підштовхне Путіна задуматися, як зупинити, завершити цю війну. Я дійсно так вважаю”, — сказав Зеленський. 

Розкривати конкретніші деталі президент поки не став. 

Крім Байдена, Володимир Зеленський також представить план перемоги кандидатам на пост президента Сполучених Штатів. 

У США вже ознайомилися з планом Зеленського щодо завершення війни, заявила постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд.

“Ми вважаємо, що він (Зеленський) викладає стратегію і план, який може працювати. І нам потрібно зрозуміти, як ми можемо сприяти його реалізації, спілкуючись з усіма главами держав, які будуть тут у Нью-Йорку (на Генасамблеї ООН наступного тижня, — ред.). Ми сподіваємося досягти певного прогресу”, — заявила Лінда Томас-Грінфілд. 

План перемоги України має бути презентований у рамках підготовки до другого Саміту миру, який відбудеться до кінця 2024 року. Цього разу Київ допускає, що в роботі саміту може взяти участь і російська делегація.

Принципово важливо, що план перемоги України не містить заморозки конфлікту — так у МЗС України прокоментували публікацію у виданні Bild. Журналісти припустили, що Київ нібито готовий погодиться на припинення вогню на певних ділянках фронту. Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий спростував цю інформацію. Він підкреслив: Україна не планує погоджуватися на заморожування війни.

Думки експертів

Які можуть бути компоненти плану перемоги України, який буде найближчим часом презентовано у США? Як до нього можуть поставитися в Білому домі? Які основні цілі плану перемоги України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Ігор Попов, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
  • Ігор Петренко, доктор політичних наук.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Для перемоги України потрібна політична воля глобальних гравців

— Якщо ми говоримо про Росію, то немає ніякого миру без її поразки. Неважливо, в який спосіб саме цієї поразки буде завдано. Має бути цілий комплекс заходів (військових, економічних, дипломатичних) примусу Росії до миру. 

Поняття “мир” для Росії є протиприродним, і, звісно ж, у Кремлі не погодяться на те, щоб добровільно виконати ті чи інші приписи міжнародного права, покинути територію іншої суверенної держави, компенсувати збитки. 

Військова частина відображена в українському плані перемоги. План базується на досвіді, який Україна здобула в рамках оборонних заходів на різних напрямках, зокрема й у зв’язку з Курською операцією ЗСУ.

План базується на чіткому розумінні, скільки і якого ресурсу потрібно, щоб примусити Росію до миру. Ми зараз говоримо про військову частину з примусу Росії до усвідомлення того, що війна для неї буде дедалі важчою і затратнішою. Зараз деталі військової частини доопрацьовуються. 

Економічний напрям плану спирається на те, що економічні відносини з РФ мають бути інші. Росія не повинна мати можливість безкарно заробляти гроші та на глобальних фінансових ринках вільно отримувати дохід. Необхідно посилити санкційну політику. 

Для примусу Росії до миру сьогодні, перш за все, не вистачає політичної волі у цілої низки глобальних політиків. Їм потрібно остаточно позбутися ілюзій, що Російська Федерація — це країна, з якою можна домовлятися і підписувати якісь документи. 

Політична воля глобальних гравців — це єдиний параметр, якого не вистачає для того, щоб фіналізувати війну. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Росія намагається протидіяти плану перемоги України

— План перемоги України Володимир Зеленський повезе до США й обговорюватиме з президентом і кандидатами в президенти. Також, імовірно, деякі пропозиції обговорюватимуть на Генеральній асамблеї ООН.

Росія намагається протидіяти українським пропозиціям, причому і формулі миру, і пропозиціям, які виносяться на розгляд на Саміт миру. Кремль намагається зламати формат мирного процесу, який ініційований Україною і партнерами. Росія хоче нав’язати інші переговори на своїх умовах. 

Ще більше побоювань у Росії з приводу пропозицій, які Україна готує для наших партнерів у США. Одна з цих пропозицій стосується того, щоб були зняті обмеження на використання західної далекобійної зброї по військових об’єктах на російській території. Путін уже почав прямі погрози на адресу Заходу. 

Це зайвий раз свідчить про те, що в Росії дуже побоюються зняття обмежень на удари по російській території, тому що це істотно послабить їхній військовий потенціал і наближатиме війну до завершення. Закінчення війни суперечить планам Путіна, тому він намагається протидіяти просуванню українського плану перемоги. 

ІГОР ПОПОВ: Головна мета України — стабільний і справедливий мир

— Дозвіл бити далекобійною західною зброєю по військових об’єктах у Росії є наразі основним. Також посилити наші Збройні сили має постачання додаткових систем протиракетної та протиповітряної оборони. Це є підтвердженням рішучості західних партнерів у тому, що вони не дадуть Україні програти в цій війні. 

Паралельно Україна посилює свої військові, фінансово-економічні та дипломатичні позиції, а також пропонує свій план перемоги. Офіційні спікери не можуть говорити про деталі плану, до узгодження з основними партнерами. Поки що триває обговорення. 

План перемоги буде обговорюватися на двосторонніх зустрічах високого рівня і на Генеральній асамблеї ООН буквально за кілька днів. У публічних виступах ми бачимо певні деталі цього плану. Головна мета України — отримати справедливий і стабільний мир із гарантіями того, що нова війна не почнеться. 

Хотілося б, щоб військове виснаження РФ йшло не шляхом обстрілів українських міст і позицій ЗСУ. Росія повинна відчувати серйозні економічні складнощі. Ми бачимо, що це не впливає на позицію Кремля в тому, щоб зупинити війну і вивести свої війська. 

Економічні санкції Україна сприймає виключно як метод примусу Росії припинити війну, вивести свої війська і гарантувати те, що подібна війна не повториться. 

Опитування показують, що росіяни готові до зупинки війни та готові визнати будь-який результат перемогою Росії, якщо про це буде офіційно повідомлено через офіційні засоби масової інформації. Навіть якщо Росія піде на серйозні компроміси та поступки, то вони зможуть пояснити своєму населенню, що це була все-таки перемога, і вони відігнали НАТО щонайменше за Можайськ, а то й за Перемишль.

ІГОР ПЕТРЕНКО: Україна не зацікавлена розкривати деталі плани перемоги

— В України є свій підхід до справедливого миру, який ліг в основу формули миру. Це питання справедливості, відновлення дії міжнародного права, поваги до територіальної цілісності та суверенітету. Очевидно, всі ці речі будуть і в плані перемоги. Там буде також чітко показана певна перспектива. 

Виходячи з того, яке ресурсне забезпечення нам потрібне і яких результатів ми, відповідно, можемо досягти. Має бути комплексний підхід. Ми отримуємо серйозну підтримку від західних партнерів, але вона все одно недостатня для стримування агресії Російської Федерації та її припинення. 

У США є питання внутрішньополітичного процесу. Ми знаємо, що республіканці ставили запитання нинішній адміністрації та просили показати перспективу вкладень у підтримку України. Були певні напрацювання всередині самої команди Байдена, але й Україна може чітко артикулювати свої потреби та пояснювати якими можуть бути результати допомоги союзників. Усе залежатиме від того, яку відповідь і рекомендації ми отримаємо від наших партнерів і на що вони реально будуть готові піти.

У Кремлі прекрасно розуміють наслідки схвалення цього плану нашими західними партнерами і його подальшої реалізації. РФ намагається створити різні маніпуляції й обернути ситуацію собі на користь. Путін розповідає, що він готовий до миру, іноді підключаються західні ЗМІ з сенсаційними заголовками. Це все відбувається через брак інформації, але про деталі плану не говорять публічно зі зрозумілих причин.  

Україна не зацікавлена в тому, щоб розкривати деталі плану перемоги. Особливо, якщо це стосується характеру ведення бойових дій. Важливо давати інформацію, але в такому вигляді, щоб вона не шкодила подальшій реалізації. Ми виходимо з основоположних принципів, які вже неодноразово озвучувалися. Один із них — це не обговорювати нічого, що стосується України без України. 

Читайте також: Другий Глобальний саміт миру: як залучити більше країн і примусити Росію до завершення війни — аналіз експертів 

Прямий ефір