Термін “план Маршалла” стосовно України підходить як метафора, символ успішного повоєнного відновлення. За контекстом та виконанням відновлення України матиме більше відмінностей, ніж схожості з відновленням Європи після Другої світової війни. Таку думку висловив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
Гість ефіру наголошує, що план відновлення Європи став можливим лише після закінчення війни, тоді як інструменти для відновлення та модернізації України мають бути вже зараз.
“В Україні саме зараз, мені здається, стоїть питання про те, щоб вже починати відновлення та модернізацію України”, — вважає Умланд.
Він також наголошує, що у ХХ столітті відновлення, по суті, мало одного донора — США, і кілька реципієнтів. Найбільша допомога надавалася навіть не Німеччині, а Великій Британії та Франції.
“Зараз ми маємо ситуацію, де є одна країна-реципієнт — Україна, якій допомагатимуть безліч країн та безліч організацій, зокрема неурядові організації”, — коментує Умланд.
Водночас політолог зазначає, що, наприклад, перед Німеччиною після Другої світової не стояло питання трансформації економіки.
“Німецька індустрія, хоч як це дивно, відносно добре пережила Другу світову війну. Зруйновані були переважно житлові квартали Німеччини, а промисловість та інфраструктура ще були в хорошому стані. Німеччина тоді була провідною індустріальною країною, тому там був трішки інший виклик. В Україні, швидше, йдеться не лише про відновлення економіки, але й про перезавантаження економіки, про інтеграцію української економіки до європейської, ЄС-івської економіки”, — вважає аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи.
Крім того, Умланд наголошує на горизонтальних зв’язках України та країн ЄС, які з’явилися завдяки реформі децентралізації.
“Цю децентралізовану структуру потрібно задіяти, щоби було якнайбільше прямих зв’язків між не лише центральним урядом України та Європейським Союзом, Міжнародним валютним фондом, США тощо, а щоб були прямі зв’язки. Це буде складно, і там будуть конфлікти, бо іноді можуть бути ситуації, де програми допомоги конкуруватимуть між собою та де потрібно буде все це скоординувати. Але я думаю, що це все можна розв’язати”, — говорить Андреас Умланд.
Загалом експерт оптимістично оцінює перспективи відновлення України, наголошуючи на тому, що воно має починатися вже зараз.
Читайте також: 75-річчя підписання “плану Маршалла”: як досвід минулого допоможе у відновленні України (ВІДЕО)