Військове співробітництво Пхеньяна та Москви — логічне, адже вони вже не ситуативні, а ідеологічні союзники. В основі цієї ідеології — антизахідна риторика. Невідомо, що Росія могла запропонувати Північній Кореї за постачання боєприпасів, проте очевидно, що КНДР навряд чи може претендувати на значну роль у протистоянні Заходу в Східній Азії. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДOM заявила докторка політичних наук, провідна наукова співробітниця Національного інституту стратегічних досліджень Олена Борділовська.
“Чи бачать вони [КНДР] себе на чолі якогось антиамериканського блоку в Східній Азії? Вони, звичайно, можуть це говорити, але серйозно розглядати такі претензії я б не стала, тому що це країна, яка постійно фактично перебуває на межі голоду, відрізана від світу, із заляканим пропагандою населенням і так далі. Яким чином вона може претендувати на те, щоб очолити якийсь блок антиамериканських країн, і які для неї є, власне кажучи, можливості?” — коментує гостя ефіру.
Зовсім інша вага, наголошує науковиця, у Китаю, але він ніколи не дозволяє собі риторики Пхеньяна і продовжує діалог із Вашингтоном. А Союз КНДР і РФ — це союз ізгоїв.
“А що ще Росії залишається, за великим рахунком? Куди ще вони можуть посилати своїх туристів, з ким вони дружитимуть? І куди їздитиме Кім Чен Ин, як не на Далекий Схід?.. Тобто на сьогоднішній момент це, швидше, справді союз ізгоїв, таких як Росія, як Північна Корея, можемо ще Іран записати, просто він не в Східній Азії. Це країни з дуже специфічними авторитарними режимами, з яким Путіну легко. Він з ними спілкується зрозумілою мовою. Він ставить якісь завдання для співпраці, які є цілком здійсненними”, — зазначила Борділовська.
Вона пояснила, що війна РФ проти України, на жаль, стала добрим шансом для КНДР.
“Ми не до кінця знаємо, що вони там отримали за мільйон снарядів, які вони відправили для війни в Україні. Зрозуміло, що йдеться про дуже серйозні речі, ракетні технології тощо”, — констатує вчена.
За її словами, реагуючи на виклики, у всьому Індо-Тихоокеанському регіоні посилюють свою присутність США, нарощуючи, зокрема, співпрацю з Південною Кореєю, Японією, Австралією. Однак, на думку Олени Борділовської, говорити про холодну війну в Східній Азії поки що зарано. У напруженості в регіоні немає нічого нового, це процеси, які мали місце і раніше, просто зараз вони дещо активізувалися.
Нагадаємо, Північна Корея поставила до Росії понад тисячу контейнерів із боєприпасами. Факт передачі озброєння підтверджують супутникові знімки. Про це повідомила пані посол США при НАТО Джуліан Сміт. Вашингтон вважає, що Пхеньян в обмін на снаряди хоче отримати від Москви військові технології. Зокрема обладнання для виробництва балістичних ракет, а також винищувачі.