Незалежно від результату виборів Туреччина входить у період турбулентності та політичних криз. У разі обрання президентом Кемаля Киличдароглу він продовжить політику Реджепа Таїпа Ердогана. Таку думку сьогодні, 12 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
За його словами, зняття з виборів одного з кандидатів у президенти Туреччини підвищує шанси опонента чинного президента Ердогана.
Разом із цим в Туреччині наелектризована обстановка, градус внутрішньої напруги в країні дуже високий. Є небезпека, що протестні рухи в Туреччині триватимуть, не виключено, що на вулицях можуть початися протистояння.
“Можна намалювати кілька сценаріїв, доволі неприємних для Туреччини і неприємних для України, тому що Туреччина — наш партнер, хороший партнер, особливо в цій складній воєнній ситуації. І тому нам би дуже не хотілося, щоб там протести перейшли якусь межу, яка загрожуватиме політичній стабільності. А сценаріїв є кілька”, — сказав Данилов.
За його словами, міністр внутрішніх справ уряду Ердогана заявив про те, що перемогу опозиції він прирівнює до змови і до державного перевороту.
“Що може означати, що частина, у всякому разі, сподіваюся, не всі, впливові політики в оточенні Ердогана розглядають питання невизнання результатів виборів у разі, якщо переможе опозиція. Інший сценарій — це зовнішнє втручання, це дестабілізація через терористичні акти, через масове зіткнення прихильників однієї і другої сторони, що в наелектризованій і розділеній Туреччині теж може статися. На жаль, зараз градус внутрішньої напруги в Туреччині досить високий, на цьому можуть зіграти як безвідповідальні політики в самій Туреччині, так і зовнішні сили”, — вважає експерт.
Також він прокоментував твердження, що ці протистояння можуть виникнути як у разі перемоги Ердогана, так і в разі його програшу. Тільки різні сили розхитуватимуть ситуацію в Туреччині. Але ці протистояння, за підозрами ключових політичних видань, неминучі.
“Я не знаю, чи неминучі вони, не можу цього оцінити. Я можу оцінити те, що в них є ймовірність відмінна від нуля, більша за нуль, і вона зростає в міру того, як у цих передвиборчих перегонах градус протистояння підвищувався. І тому цей сценарій не можна повністю виключати. Я не хотів би спекулювати на тому, що він неминучий або на тому, що він там 60% має ймовірність. Я до того, що треба бути готовим до різного”, — резюмував Сергій Данилов.
Читайте також: Чи втримає владу Ердоган: президентські вибори в Туреччині обговорюємо з експертами
Нагадаємо, на думку політолога Володимира Фесенка, президентські вибори в Туреччині, які відбудуться в неділю, 14 травня, не призведуть до принципових змін для України.