У Харківській області, у прикордонній Дергачівській громаді, відновлюють житлові будинки, знищені амбулаторії сімейної медицини, адміністративні будівлі та дитячі заклади. Поки в селах, куди добиває російська артилерія, щодня фіксують нові руйнування та вивозять чергових поранених мешканців, в інших населених пунктах тієї самої громади, розташованих далі від кордону, вже активно відбудовують розбите російськими окупантами, повідомляє FREEДОМ.
З 2200 будинків у селі Руська Лозова знищено або пошкоджено 2100. Цілих немає жодного.
Віра Юшина, мешканка села, після того, як змогла евакуюватися, понад рік прожила в санаторії для переселенців. Додому повернулася тільки цього літа.
“Приліт був усередину квартири, там трошки пошкоджено скло, балконна рама вся розлетілася”, — розповіла вона.
Зараз будівельники закінчують ремонтувати двоповерховий будинок і кілька сусідніх. Усі ці будинки були пошкоджені обстрілами.
Накрили дах, закінчили теплоізоляцію. Громада з місцевого бюджету фінансує 20%, все інше — від держави з “Фонду ліквідації наслідків збройної агресії”.
“На жаль, їхні прильоти дістають сьогодні прикордонні пункти, такі як Ветеринарне, Козача Лопань, Малі Проходи. Тобто, всі населені пункти, що йдуть уздовж державного кордону. А в Дергачах, Руській Лозовій, Слатиному є можливість проводити масштабне будівництво і надавати людям можливість повертатися додому”, — сказав начальник Дергачівської міської військової адміністрації В’ячеслав Задоренко.
Сюди артилерія з-за кордону вже не добиває. В окупації Руська Лозова була хоч і недовго, але розгромити тут окупанти встигли майже все. Заново відбудовують сільраду — сюди було кілька влучань, зокрема й авіабомбою. Будівлю знесло в нуль, під фундамент.
“У підвальному приміщенні планується зробити деякі кімнати, щоб діти могли фізично виховуватися, проходити курси реабілітації з психологами. Ну і проводити якісь уже офлайн контактні навчання з учителями”, — додав Задоренко.
Будівництво в таких громадах уже ніколи не буде без бомбосховищ.
Амбулаторію сімейної медицини, вона також була сильно пошкоджена обстрілами, відремонтували в першу чергу.
“Під час окупації нашу будівлю розгромили, пройшов у нас ремонт, зараз ми працюємо в повному обсязі, приймаємо пацієнтів”, — повідомила медсестра амбулаторії Юлія Здоровенко.
Наразі в село вже повернулося близько 1,5 тис. осіб, з них — 62 дитини. До вторгнення в Руській Лозовій проживало понад 5 тис. жителів.
Читайте також: З поля бою до шпиталю: як працює стабпункт одного з найгарячіших напрямків Донеччини — репортаж FREEДОМ (ВІДЕО)