Після блокування Москвою зернової угоди зросли світові ціни на пшеницю і кукурудзу, — Гріффітс

Завантаження продовольства на судна для експорту. Ілюстративне фото: mind.ua

Різкий стрибок цін на зерно через рішення Москви вийти з Чорноморської зернової ініціативи, “загрожує голодом і гіршими наслідками мільйонам людей”. Про це заявив заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гріффітс на засіданні Ради безпеки ООН, повідомляє FREEДОМ.

“Ф’ючерси на пшеницю і кукурудзу зросли майже на 9% і 8% відповідно. Велика частина світу покладається на доступність цих основних продуктів, яка знову перебуває під загрозою. Вищі ціни, звісно, найгостріше відчують сім’ї в країнах, що розвиваються, які вже перебувають у групі ризику”, — сказав Гріффітс.

Постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд наголосила, що Росія не має законних підстав припиняти свою участь у зерновій угоді.

“Давайте прояснимо: у Росії немає жодних законних підстав припиняти свою участь у цій угоді. Вони хочуть, щоб ви повірили, що санкції заблокували їхній експорт. Це не так. [У період дії зернової угоди] вони експортували більше зерна, ніж будь-коли раніше, і за вищими цінами. Росія просто використовує Чорне море для шантажу. Вона грає в політичні ігри, вона тримає людство в заручниках”, — акцентувала Томас-Грінфілд.

Читайте також: Радбез ООН засудив вихід РФ із зернової угоди — деталі від дипломата

Як повідомлялося раніше, у Кремлі заявили, що не мають наміру більше брати участь у Чорноморській зерновій ініціативі (зернова угода), термін дії якої закінчився 17 липня. Мовляв, умови, які висувала Москва, не виконано.

18-20 липня Росія “підкріпила” свою позицію виходу з угоди ракетним обстрілом інфраструктури Одеського морського торгового порту.

При цьому РФ має намір повернутися в зернову угоду за умови виконання низки своїх умов.

Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій, зокрема:

  • підключення “Россельхозбанка” до системи розрахунків SWIFT;
  • відновлення поставок у Росію сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, що потрапило під західні санкції;
  • скасування обмежень на страхування і перестрахування російських суден із зерном і зняття заборони на їхній доступ у порти;
  • розблокування зарубіжних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив;
  • відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.

Читайте також: Україна тримає чорноморську флотилію РФ на відстані: чи будуть окупанти обстрілювати іноземні судна — думка Коваленка

Прямий ефір