Підвищення ключової ставки не може зупинити інфляцію в Росії — аналіз економіста

Ілля Несходовський. Фото: uatv.ua

Центробанк Росії збільшує ключову ставку. Це впливає як зменшення можливості кредитувати економіку, і збільшення ставки по депозитам. Поліпшити стан російської економіки не виходить. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт з економічних питань, кандидат економічних наук Ілля Несходовський.

“Підвищення ключової ставки має два ефекти. Перший ефект — це, звичайно, зменшення можливості кредитування економіки, особливо споживчого попиту. І таким чином, зменшуючи споживчий попит, ми не провокуємо інфляцію, бо кількість людей, котрі хочуть витрачати свої гроші, зменшується. Другий момент — це те, що збільшення ключової ставки призводить до збільшення ставки за депозитами. Відповідно, людина думає, начебто офіційна інфляція, яку мені заявляють, 8%, а банки мені пропонують 25-30%, чи не краще мені зараз покласти на депозит на пів року-рік, і після того, як я отримаю ці відсотки, якщо ми говоритимемо за пів року, отримає десь близько 15% додаткових доходів, відповідно, вона стане багатшою”, — пояснив економіст.

Несходовський зауважив, що є альтернатива — вкладення грошей у валюту.

“Але це не працює достатньо, тому що є величезні вливання до російської економіки з інших джерел, це бюджет. Величезні вливання у військово-промисловий комплекс призводять до того, що кількість грошей збільшується масштабно”, — сказав він.

Експерт також повідомив, що Центробанк бере участь у фінансуванні бюджетного дефіциту: він видає кредит для російських банків, а вони купують російські цінні папери у Мінфіну.

“І потім банк закладає ці гроші в Центробанку та отримує фактично ті самі кошти. Інакше кажучи, з допомогою такої операції російський бюджет отримує 2 трлн додаткової емісії. Вони підуть на виплати та фінансування бюджетних витрат. Відповідно, вони також провокуватимуть інфляцію”, — звернув увагу Несходовський.

Тобто, за його словами, Центробанк, збільшуючи відсоткову ставку, намагається зупинити інфляцію, але з іншого боку, вливаючи гроші в бюджетний дефіцит, Центробанк знову провокує інфляцію.

“Тобто, іншими словами, зупинити атаку зараз тими заходами, які робить Центробанк, дійсно неможливо, але все ж таки воно стримує, тому що люди вкладають гроші на депозит, тим самим зменшуючи кошти, які є на споживчому ринку”, — констатував він.

Читайте також: “Купую рівно стільки, щоб не померти з голоду”: росіяни розповіли, як виживають через зростання цін (ВІДЕО)

Прямий ефір