Сьогодні, 3 квітня, президент України Володимир Зеленський разом із віцеканцлером, міністром економіки та захисту клімату Німеччини Робертом Габеком і генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич оглянули наслідки окупації російськими військами села Ягідного Чернігівської області та скоєних ними воєнних злочинів. Про це інформує FREEДОМ із посиланням на пресслужбу глави держави.
Зеленський разом з іноземними гостями відвідав школу, у підвалі якої від 3 до 30 березня 2022 року російські окупанти тримали в антисанітарних умовах, без води та їжі 367 цивільних. Серед заручників було 50 дітей, зокрема кілька немовлят — найменшому було півтора місяця. 11 осіб померли, не витримавши нелюдських умов. Десятьох розстріляли російські окупанти.
Також президент України та європейські гості поспілкувалися з жителями села, яких тоді росіяни утримували в підвалі школи. Зеленський зазначив, що жителі Ягідного пережили страшні випробування. У селі до окупації проживало близько 400 осіб, і майже 370 осіб утримували у шкільному підвалі площею менш як 200 кв. м.
“Дякую за те, що вижили, змогли дочекатися наших воїнів і розповісти всьому світові про ту трагедію, яку принесла Російська Федерація, російські військові разом з їхнім керівництвом, їхнім президентом, на нашу землю. 27 днів були у підвалі. Вижили — стоячи й сидячи. 11 людей, на жаль, загинули. І всі ці люди якимось чином у пітьмі жили й чекали повернення України”, — сказав Зеленський.
Глава держави розповів, що бранці в темряві писали на стінах прізвища й дати смерті односельців, щоб не забути. А діти писали рядки гімну України.
Зеленський наголосив на важливості присутності на звільнених територіях України представників партнерів, які можуть все побачити на власні очі.
“Важливо бути в таких підвалах, щоб зрозуміти, щоб допомагати Україні. Думати, як знайти спосіб говорити з Російською Федерацією”, — зазначив він.
Як зазначається, в наслідок військової агресії всі 173 обійстя в селі Ягідному зазнали пошкоджень, 16 із них зруйновані. Крім того, було знищено об’єкти комунальної власності — будинок культури та фельдшерський пункт. Зазнала значних руйнувань будівля школи.
Як повідомив начальник Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус, за минулий рік завдяки фінансуванню з державного та обласного бюджетів, волонтерам, уряду Латвії, який виділив кошти на будівельні матеріали та відновлення осель, відремонтовано понад 100 помешкань.
Читайте також: Росіянами було окуповано 2/3 Чернігівської області: дані про жертви, руйнування та відновлення від ОВА