Підтримка України за “найгірших сценаріїв”: про цілі візиту Байдена до Німеччини висловився німецький політолог

Джо Байден. Фото: ap.org

Візит президента США Джо Байдена до Берліна та зустрічі з лідерами Німеччини, Великої Британії та Франції — найбільшими економіками Європи, дві з яких є також ядерними країнами — дуже важливий напередодні виборів у Сполучених Штатах. Можна припускати, що на них обговорювалася роль Європи, зокрема в підтримці України, за “найгірших сценаріїв” після американських виборів, а також у період передачі влади. Таку думку в ефірі FREEДOM висловив німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андреас Умланд.

“Я припускаю, що головна тема — такий найгірший сценарій, якщо чи Трамп переможе на виборах, чи будуть дуже близькі результати або буде, можливо, нестабільність чи принаймні відвернення США від зовнішньої політики та сфокусованість на внутрішні якісь виклики. І тоді, звісно, треба буде, щоб Європейський Союз і, зокрема, Німеччина, взяли б на себе більше відповідальності у підтримці України”, — вважає гість ефіру.

Він зазначив, країни, з лідерами яких зустрівся президент США, є ключовими у питанні підтримки України, водночас висловив жаль, що на зустріч не було запрошено Польщу.

“До цієї зустрічі треба було б підключити Польщу. І я знаю, що в Польщі незадоволені тим, що їхній представник там не бере участі. Але якщо подивитися просто на економічну вагу та на військові можливості також, Німеччина плюс три ядерні держави, які зустрічаються, — це ключові для України країни. І я сподіваюся, що там справді головне питання — як підтримувати Україну та як готуватися до різних сценаріїв, які можливі після американських виборів”, — наголосив аналітик.

Водночас він вважає, що Європа, незалежно від результатів виборів у Сполучених Штатах, має відігравати більш значну роль у підтримці України та загалом у безпеці на континенті. Це стратегічне, за словами Умланда, питання також, ймовірно, було у фокусі уваги.

“За будь-якого результату американських виборів, США будуть постійно йти з Європи. Вони більше фокусуватимуться на Тихоокеанський, Індійський регіон. І тому роль цих країн — Німеччини, Великої Британії та Франції — зростає. Їм треба взагалі, так би мовити, переформатувати у чомусь Північноатлантичний альянс на те, щоб Європа сама більше опікувалася своєю безпекою, зокрема й підтримкою для України”, — сказав він.

Умланд також вважає, що зустріч лідерів чотирьох країн у Берліні є прологом до засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн” у листопаді.

“Напевно, цей візит Байдена зараз має і функцію узгоджувати, що можливо, який пакет можна створити для наступного “Рамштайну”. Я ще підозрюю і сподіваюся, що Байден теж хоче цією зустріччю та можливим новим пакетом підтримки для України залишити за собою таку спадщину, щоб Україна опинилася наприкінці його президентства у добрій ситуації. І щоб він міг, так би мовити, із чистою совістю піти зі свого посту. І, можливо, ця зустріч якраз і призначена для цього, щоб зібрати всі найсильніші країни для того, щоб вони зв’язали якийсь суттєвий пакет до кінця року”, — сказав аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень.

Читайте також: Ми не можемо опускати руки: Байден закликав союзників по НАТО продовжувати підтримувати Україну

Нагадаємо, президент США Джо Байден у п’ятницю, 18 жовтня, у Берліні зустрівся з лідерами Німеччини, Франції та Великої Британії.

Як повідомлялося раніше, 12 жовтня у Німеччині мало відбутися 25-те засідання Контактної групи з оборони України (формат “Рамштайн”). Головувати на ньому мав Джо Байден. Однак він відклав візит через ураган “Мілтон”, який вирував у США.

Прямий ефір