Підтримка України з боку НАТО: деталі візиту Рютте до Києва (ВІДЕО)

Марк Рютте та Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Україна є головним питанням у списку пріоритетів нового генерального секретаря НАТО. Про це Марк Рютте заявив перед церемонією отримання повноважень у штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі. Через два дні генеральний секретар НАТО здійснив свій перший закордонний візит — до України. У Києві він провів переговори із президентом України Володимиром Зеленським. Сторони обговорили майбутню зустріч Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, постачання військової допомоги Києву, перспективи членства країни в НАТО та план перемоги України, повідомляє FREEДOM.

П’ятий візит від початку повномасштабного вторгнення російських військ до України та перший — на посаді генерального секретаря НАТО. У четвер, 3 жовтня, Марк Рютте прибув до Києва.

Після переговорів за зачиненими дверима генеральний секретар НАТО та президент України Володимир Зеленський вийшли на підсумкову прес-конференцію. Заявили — майбутнє членство України в Альянсі — пріоритет для обох сторін.

“Україна як ніколи близька до НАТО і ми продовжуватимемо йти цим шляхом, поки ви не станете членом нашого Альянсу. І я з нетерпінням чекаю на цей день. Пане президенте, дорогий Володимире, НАТО стоїть з Україною заради вашої безпеки та заради нашої безпеки. Я приїхав до України на початку свого мандату для того, щоб народу України та всім, хто спостерігає, було зрозуміло, що НАТО разом з Україною”, — заявив Марк Рютте.

“Звичайно, ключова наша мета — це повноцінне членство України в Альянсі. Україна може стати 33-ю країною НАТО, українці заслуговують на це, на нашу думку. Ми детально обговорили перспективи співпраці, ключові орієнтири, які можуть зміцнити нас — Україну, Альянс, можуть зміцнити нашу взаємодію. Ми також обговорили елементи плану перемоги нашої держави, які посилять Україну. Ми готуємось зараз до чергової зустрічі вже у форматі “Рамштайн” і там обговоримо цей план перемоги. Я хочу його обговорити із нашими партнерами”, — заявив Володимир Зеленський.

Напередодні візиту до Києва Марк Рютте провів телефонну розмову з міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським.  Серед іншого, обговорили можливість збивати російські ракети та дрони, які наближаються до кордонів країн НАТО, а іноді й вдираються до їхнього повітряного простору. До спільної боротьби з російським терором закликає союзників Володимир Зеленський, наводячи приклад співпраці армій Ізраїлю, Великої Британії та США під час відбиття атак Ірану. Рютте відзначив — рішення про те, щоб збивати російські ракети та безпілотники, ухвалюють самі країни-члени Альянсу.

“НАТО вже ухвалив рішення посилювати протиповітряну оборону на східному фланзі, щоб усі члени Альянсу могли захищати свій повітряний простір, звичайно, це важливо для НАТО загалом. І ось чому союзники продовжують консультуватися щодо цих ситуацій. І керівництво НАТО, я можу запевнити вас у цьому, продовжуватиме працювати з керівниками країн Альянсу для забезпечення ефективної протиракетної оборони”, — заявив Марк Рютте.

Експерти впевнені — незважаючи на те, що Марк Рютте вступив на посаду генерального секретаря НАТО в непростий час — в умовах повномасштабної війни Росії проти України, гібридної російської агресії та ядерного шантажу з боку Кремля, конфліктів на Близькому Сході та майбутніх виборів у Сполучених Штатах — колишній прем’єр-міністр Нідерландів впорається з викликами.

“Насамперед, і він правильно сказав про те, що пріоритетом для нього та для НАТО є Україна — необхідність надання всілякої, насамперед військово-технічної підтримки Україні. Це дуже важливо. Другим викликом є якраз результати виборів у США — хто стане наступним президентом. І третій виклик — ми знаємо, що рішення в НАТО приймаються шляхом консенсусу, тому тут для того, щоб досягти консенсусу з основних питань, необхідно також виявити високий рівень відповідальності та професіоналізму. Але я впевнений у тому, що у Рютте його бекграунд як прем’єр-міністра говорить про те, що він впорається з цими викликами”, — прокоментував голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентської співпраці Олександр Мережко.

Рютте — один із найактивніших європейських політиків у питанні підтримки Києва. Його позиція щодо війни Росії проти України сформувалася ще у 2014 році після трагедії з “Боїнгом” рейсу MH-17, збитим проросійськими бойовиками. З 2022 року Рютте активно закликає своїх колег надавати допомогу Україні. Під його керівництвом Нідерланди стали однією з перших країн, які передали Україні винищувачі F-16.

Читайте також: План перемоги України оцінили у США та розглянуть на засіданні “Рамштайна” — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір