Візит прем’єр-міністра України до Канади та США, перша Чорноморська конференція з безпеки в Румунії — цього тижня Україна серед лідерів міжнародного порядку денного. Результати дипломатичних зустрічей — посилення фінансування оборонного комплексу, варіанти вступу України до НАТО, а також допомога у відновленні країни після війни, інформує FREEДОМ.
Шмигаль у Канаді домовився про розширення Договору про зону вільної торгівлі між двома країнами. Зокрема сторони мають намір забезпечити рівні можливості торгівлі для підприємств малого та середнього бізнесу.
Також Канада продовжуватиме підтримувати Україну і у військовому секторі. За словами Дениса Шмигаля, на зустрічі з Джастіном Трюдо йшлося про збільшення постачання важкого озброєння — танків, бронемашин, а також боєприпасів.
“Ми дякуємо Канаді за приєднання до “Леопардової” коаліції. Ми також обговорили участь підприємств Канади у повоєнному відновленні України. Це буде наймасштабніший проєкт із часів Другої світової війни”, — сказав Шмигаль.
Після візиту українського прем’єра Канада розширила пакет санкцій, додавши до чорного списку понад 40 фізичних та юридичних осіб, пов’язаних з РФ.
“Ми ввели санкції проти 14 громадян Росії та 34 юридичних осіб, включаючи пов’язаних із Групою “Вагнер”. Також ми продовжуємо тиснути на російських союзників — на Білорусь, і ввели санкції проти дев’яти компаній, пов’язаних із білоруським приватним сектором”, — зазначив Трюдо.
Ще 120 нових імен та компаній з’явилося й у списках санкцій США. Зокрема обмеження торкнулися і представників “Росатому”. Про нові санкції було оголошено під час візиту до Сполучених Штатів Дениса Шмигаля. За результатами переговорів з міністрами фінансів країн “Великої сімки”, на оборонний сектор, а також післявоєнне відновлення виділять 5 мільярдів доларів додаткової фінансової допомоги. Також, за словами Шмигаля, Україна домовилася про додаткові пакети підтримки з низкою країн.
“Швейцарія надасть 1,8 млрд франків упродовж наступних шести років. Данія створює спеціальний фонд та планує наповнити його на 1 млрд євро. Основна сума піде на військову та гуманітарну допомогу, а також на підтримку приватного сектору. Додаткову допомогу також нададуть Іспанія, Ірландія, Японія, Латвія, Литва, Ісландія та Нідерланди. І ми вдячні за це”, — заявив прем’єр.
Із головою Пентагону Ллойдом Остіном Денис Шмигаль обговорив термінові потреби України для успішного проведення операції зі звільнення українських земель, а також спільну роботу в майбутньому.
“Я вдячний американському народу, президенту Джозефу Байдену та міністру оборони Ллойду Остіну за їхню постійну військову підтримку моєї країни, нашої країни. Ми вдячні за ініціативу Америки та створення Контактної групи з оборони України, до якої сьогодні входять понад 50 країн. США — наш найбільший партнер у тому, що стосується військової допомоги. Тож ще раз хочу подякувати за зброю, яка допомагає нам захищати нашу незалежність”, — заявив Шмигаль.
Цього тижня і Рада ЄС затвердила виділення 1 млрд євро, щоб компенсувати державам-членам Євросоюзу витрати на боєприпаси, які вони передають Україні. Ще у березні домовленість про це була у 17 країн ЄС та Норвегії. Це вже восьмий транш допомоги ЄС Україні.
“Ми вводимо в дію першу частину історичної угоди, досягнутої лідерами ЄС, щодо підтримки негайного постачання артилерійських боєприпасів на суму 1 мільярд євро для Збройних сил України. Немає кращої демонстрації єдиної рішучості та рішучості ЄС продовжувати підтримувати законне право України на самооборону від жорстокого російського агресора”, — заявив Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики.
Експерти наголошують, що Україні необхідно якомога більше зброї.
“Особливо у світлі різних розмов про те, що ми готуємося до контрнаступу, не заглиблюючись у цю тему, я можу сказати, якщо ми дійсно готуємося до контрнаступу, то для цього потрібно якомога більше снарядів, якомога більше танків, якнайбільше БМП, якнайбільше різних боєприпасів”, — вважає Денис Попович, військовий оглядач.
І важливим у цьому питанні є захист Чорного моря. Україна закликала країни НАТО створити спільну протиповітряну оборону в Чорноморському регіоні. На цьому наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час першої Чорноморської конференції з безпеки, що відбулася у Румунії.
“Настав час розробити комплексну безпекову мережу для всіх країн регіону, які відчувають загрозу від маніяка на волі. Настав час перетворити Чорне море на те, чим стало Балтійське море — море НАТО”, — сказав Кулеба.
За підсумками зустрічі Україна, Молдова та Румунія підписали спільну декларацію про співпрацю з економічних питань, інфраструктури та оборони.
Також міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Україну більше не влаштовує “принцип відкритих дверей”, їй необхідний вступ до членства в НАТО. І майбутній саміт країн Альянсу у Вільнюсі у липні дасть змогу просунутися у цьому питанні.
Читайте також: G7 можуть запровадити санкції проти російських алмазів — імовірність оцінила аналітикиня