15-16 січня президент України Володимир Зеленський відвідав Швейцарію, де провів низку важливих зустрічей і взяв участь у Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) в Давосі.
Під час свого виступу на ВЕФ він назвав російського диктатора Володимира Путіна єдиною причиною продовжень конфліктів у світі та закликав усі цивілізовані країни приєднатися до української формули миру.
Домовленість про проведення Глобального саміту миру та новий пакет допомоги
15 січня Володимир Зеленський у Берні зустрівся з керівництвом Швейцарської Конфедерації, зокрема, з головою Національної ради Федеральних зборів Швейцарії, головою Ради кантонів та головами партій і фракцій Федеральних зборів Швейцарії, а також провів зустріч із президенткою Швейцарської Конфедерації Віолою Амхерд. Це була вже третя двостороння зустріч президентів України та Швейцарії за останні три роки, що свідчить про посилення та поглиблення двосторонніх відносин.
Зеленський подякував Швейцарії за вагому підтримку суверенітету й територіальної цілісності України, а також за надану гуманітарну допомогу, сприяння у відновленні, політичну та санкційну підтримку. Було зазначено, що Швейцарія стала першим майданчиком для проведення міжнародної конференції з питань відновлення України, яка відбулася 2022 року в Лугано.
Лідер України поінформував швейцарську сторону про ситуацію на полі бою та наголосив на важливості зусиль держав-партнерів для захисту країни від російської агресії.
Президент України Володимир Зеленський і президентка Швейцарської Конфедерації Віола Амхерд домовилися про початок підготовки до проведення у Швейцарії Глобального саміту миру на рівні лідерів держав.
“Сьогодні на зустрічах ми відзначили успішність роботи у форматі радників з Формули миру, яка відбулася 14 січня в Давосі. Швейцарія ефективно організувала цю зустріч. Було значне розширення представництва — залучено вже понад 80 держав і міжнародних інституцій. Ми цінуємо це. І я вдячний пані президентці та її команді за домовленість, що наші команди вже завтра (16 січня, — ред.) розпочинають підготовку до проведення у Швейцарії на рівні лідерів Глобального саміту миру”, — повідомив Володимир Зеленський.
Президент України наголосив, що цей саміт має визначити, що завершення війни має бути винятково справедливим, а відновлення сили міжнародного права — справді повним.
Зі свого боку Віола Амхерд наголосила, що Швейцарія підтримує мирний процес.
“Швейцарія готова організувати Саміт. Ми домовилися, що будемо поглиблено займатися цим питанням, щоб процес встановлення миру був успішним, і наші команди одразу почнуть цим займатися. З нашого боку ми вже призначили особу, яка займатиметься цим питанням. Швейцарія і в майбутньому виступатиме за надійний і тривалий мир в Україні. Швейцарія рада тому, що може зробити внесок у це”, — сказала вона.
Амхерд повідомила, що на підтримку України Швейцарія запланувала 1,5 млрд швейцарських франків на період 2025-2028 років.
Вона зазначила, що в питанні відновлення України одним із ключових елементів є розмінування територій. Тому під час зустрічі було обговорено проведення двох конференцій з розмінування навесні та восени цього року.
“Наразі 174 тис. кв. км нашої території забруднені нерозірваними російськими мінами та боєприпасами. І будь-якій країні світу було б дуже складно впоратися самостійно з таким завданням. На щастя, Україна має друзів, які допомагають. Швейцарія серед них”, — наголосив Володимир Зеленський.
Під час перемовин у Берні значна увага була приділена питанню справедливості та, зокрема, долученню Швейцарії до створення спеціального трибуналу за злочин агресії Росії проти України, який забезпечить повну відповідальність російських воєнних злочинців, а також політичного та військового керівництва Росії.
Триває спільна робота країн і щодо санкційного тиску на Росію. Україна розраховує на підтримку з боку Швейцарії в глобальній роботі для блокування всіх схем обходу санкцій.
Зеленський на форумі в Давосі
16 січня президент України взяв участь у Всесвітньому економічному форумі, який проходить у Давосі з 15 по 19 січня.
У своєму виступі на ВЕФ Володимир Зеленський підкреслив, що Путін фактично вкрав на всій планеті мир, замінивши його на біль і кризи.
“Путін намагається нормалізувати те, що мало б закінчитися у ХХ столітті: масові депортації, зрівняні з землею міста і села та жахливе відчуття, що війна може ніколи не закінчитися. Насправді Путін уособлює війну. Ми всі знаємо, що він є єдиною причиною, чому тривають різні війни та конфлікти, і чому всі спроби відновити мир зазнали невдачі”, — заявив Зеленський.
Президент України нагадав, що війна в Україні почалася ще 2014 року.
“Повномасштабна війна в Європі триває вже майже два роки. Враховуючи час від початку російської нелегальної анексії нашого Криму, вона триває майже 10 років. І майже 10 років як Росія втручається у справи африканських країн від Судану до Малі. Сирійська війна, яка досі кровоточить через рішення Путіна довести щось світу. І це триває вже майже 13 років”, — сказав глава держави.
У межах ВЕФ Володимир Зеленський провів низку важливих зустрічей. Зокрема, президент України зустрівся з державним секретарем США Ентоні Блінкеном. У заході також узяли участь радник президента Сполучених Штатів з питань національної безпеки Джейк Салліван і спеціальний представник США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер.
Під час переговорів сторони обговорили підсумки четвертої зустрічі радників з питань національної безпеки та політичних радників лідерів країн щодо реалізації української “формули миру”, а також обговорили початок підготовки до Глобального саміту миру.
Також ішлося про підготовку до ювілейного саміту НАТО, який відбудеться у США. Учасники зустрічі окремо наголосили на важливості роботи над двостороннім документом у межах Спільної декларації G7, ухваленої на попередньому саміті Альянсу у Вільнюсі.
Володимир Зеленський також провів зустріч із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. З нею він обговорив головні питання, що стосуються відносин між Україною та ЄС на найближчу перспективу, насамперед у контексті наближення нашої країни до фактичного початку переговорного процесу щодо вступу України до ЄС.
Крім цього, Володимир Зеленський зустрівся з королем Бельгії Філіпом I та прем’єр-міністром країни Александром де Кроо. Також глава держави провів зустрічі з президентом Республіки Гана Наною Акуфо-Аддо, з прем’єр-міністром Соціалістичної Республіки В’єтнам Фам Мінь Чинь Чинем.
Зеленський також провів переговори з президентом Сінгапуру. Український лідер розповів про формулу миру та запросив колегу долучитися до її реалізації. Зокрема, взяти участь у підготовці Глобального саміту миру.
На форум у Швейцарії зібралися політики, бізнесмени та громадські діячі з понад 100 країн. Він триватиме до 19 січня.
Читайте також: Участь Зеленського у ВЕФ-2024 у Давосі — головні меседжі президента України та запевнення союзників (ВІДЕО)
Форум у Давосі в огляді експертів
Про результати візиту Володимира Зеленського на Всесвітній економічний форум в ефірі телеканалу FREEДОМ розмірковували:
- Руслан Осипенко, дипломат, міжнародний експерт;
- Олег Саакян, політолог; Ілля Несходовський, економічний експерт;
- Ілля Несходовський, економічний експерт;
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст, колишній депутат Держдуми РФ.
РУСЛАН ОСИПЕНКО: Європа зрозуміла, що Україна виграє час для неї
— У європейців на другому році російсько-української війни прийшло усвідомлення, що Україна фактично дає час Європі привести або розшити вузькі місця, які в неї є, у підготовці до великої війни. Йдеться саме про підготовку до великої війни, тому що ми бачимо у світі протистояння великих геополітичних альянсів.
Європа зрозуміла, що Україна виграє час для неї, щоб вона розгорнула свій військово-промисловий комплекс, свої армії, які скорочувалися послідовно і цілеспрямовано з 1990-х років.
Тому заяви Шольца (Олаф Шольц, федеральний канцлер Німеччини, — ред.) про недостатність допомоги Україні, верифікація, хто скільки надав допомоги — це перша заява.
Друга заява — керівники фракцій Європейського парламенту, які сказали, що треба виконати свої зобов’язання і продовжувати допомогу Україні. Заява фон дер Ляєн (Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії, — ред.), яка сказала, що Україна може перемогти, якщо дати їй усі необхідні ресурси, і це треба надати.
Це означає, що європейці будуть сильніше включатися в допомогу Україні. Я вже не кажу про те, що інструментарій допомоги Україні буде знайдений там або через 50 млрд, бюджет який розрахований до 2027 року, або ж через заморожені суверенні активи Росії, або ж на двосторонньому рівні, як зараз ця допомога відбувається.
Україні будуть допомагати, і в мене оптимістичні прогнози. Раніше я був песимістом до європейського рішення в грудні 2023 року, коли нам дали зелене світло на початок перемовин з ЄС, у мене було більше песимізму з цього приводу. Йшли дискусії про допомогу в Європі та США. Зараз більше оптимізму.
ОЛЕГ СААКЯН: Війна в Україні є однією з головних тем у Давосі
— Давос — це не місце і не майданчик, де про щось домовляються. Це все-таки майданчик для діалогу, насамперед, неформального і для озвучування певних ідей у публічному просторі.
До речі, для України Давос є почасти своїм, оскільки одним із засновників форуму в Давосі є вже покійний, але великий українець Богдан Гаврилишин. Тому дуже символічно, що саме там зараз Україна заявляє якісь свої програмні речі.
І справді, проблема російсько-української війни є однією з магістральних. Не єдиною, безумовно, але однією з магістральних, якій присвячена ключова частина панелей.
Плюс сам візит пана Зеленського пов’язаний ще й з переговорами на рівні швейцарського уряду та зустрічами, проведеними ширше. Дуже важливо, що тут досягнуто попередніх домовленостей про те, що глобальний саміт за формулою миру, тобто саміт лідерів, усе-таки відбуватиметься у Швейцарії.
Можна сказати, що в Давосі відбувся певний злам. Ми бачимо, що говорять зараз уже не стільки про можливість якогось діалогу з Росією, про можливість перемир’я, і про ті наративи, які були інспіровані Росією, і які за інерцією підтримувалися європейськими інтелектуалами, що війну треба якось завершувати, скільки про те, що війну необхідно розв’язати конкретним чином.
Як вона не повинна завершитися — я б сказав би, що це зараз ключова розмова. І тут з’являється поняття справедливого миру, поняття того, яким має бути західний світ, взагалі світовий устрій для того, щоб російсько-українська війна могла закінчитися.
І чому не будь-яке завершення цієї війни, і вже тим більше не будь-яке припинення вогню може бути шляхом до миру. Навіть навпаки: будь-яке непродумане перемир’я може стати прологом до ще більш кривавої війни.
Це дуже важлива зміна, яка відбувається в західних інтелектуальних і політичних колах під навислою загрозою того, що Російська Федерація виявилася більш стійкою, ніж усі очікували. І Росія навіть під час війни з Україною може спробувати реалізувати свої силові й агресивні амбіції на інших театрах бойових дій.
Це Молдова, це там, де битва триває весь час. І те, що опублікував Bild щодо можливих російських провокацій у 2024 році на балтійському напрямі, теж створює певний контекст, у якому відбувається зараз дискусія.
ІЛЛЯ НЕСХОДОВСЬКИЙ: Давос показує, що про Україну у світі не забули
— Давос — це світовий майданчик, зустріч лідерів, це обговорення, це налагодження зв’язків. І Давос показує, що про Україну не забули, вона продовжує бути на порядку денному.
Україна обговорюється. Україна має, що запропонувати. Україна не програла і не збирається програти. Вона дивиться тільки вперед.
Давос — це не тільки економіка, це безпека всього світу, безпека світової торгівлі, це ті ж самі екологічні виклики, які є у світі. Це і військові виклики, і Україна в цьому плані стоїть на першому місці.
Україна показує непогані показники за економічними параметрами порівняно з тією ж самою Росією. Інфляція в Україні на сьогоднішній день набагато нижча, ніж у Росії. Ми фактично її зупинили на рівні 5%. І це фактично є тим параметром, який встановлював собі Національний банк, щоб забезпечити макроекономічну стабільність.
Так, треба не забувати, що воєнні ризики, справді, мають місце, і необхідно пропонувати інструменти, які допоможуть або знизити їх, або застрахувати ту шкоду, яка може бути завдана. І Україна в цьому напрямку працює.
Також на звільнених територіях є питання розмінування. І Україна в цьому напрямку теж активно працює. Звичайно, нам потрібна підтримка наших партнерів щодо техніки, щодо ресурсів, щодо технологій, щодо розмінування. Тому що з таким форматом, з таким обсягом замінованої території світ ще не стикався.
Ну а ситуація з експортом, “зерновий коридор” — це дуже важливий елемент нашої торгівлі. Саме відсутність “зернового коридору” зменшила наші експортні можливості. Відновлення його переміщення і можливість торгувати — це величезний плюс. Це сигнал для потенційних наших інвесторів, які можуть бути зацікавлені у створенні робочих місць в Україні.
Дуже добре, що і Пріцкер перед цим приїжджала, привозила дуже великих інвесторів, які розглядають Україну з метою інвестування певних грошей. І це, звичайно ж, більш традиційні для нас галузі.
Дуже б хотілося, щоб на цьому світовому майданчику також говорили про санкції. Мені здається, що цей елемент дуже важливий. Якщо ми хочемо зупинити війну, і якщо ми хочемо перемогти агресора, то дуже важливо позбавити його фінансових ресурсів.
І це можливо тільки в тому разі, якщо санкції діятимуть відповідним чином. Минулого року саме недостатня увага до обходу санкцій окремих компаній призвела до того, що Росія отримала значні додаткові фінансові ресурси для ведення війни. Тому на цьому світовому економічному майданчику також треба піднімати і це питання.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Давос показав, що Україна стала центром світової політики та євроатлантичного світу
— Давос — це все-таки половина світу, якщо говорити про економіку. Якщо говорити про науку, то це більша частина світу. Але, тим не менш, все-таки це не весь світ.
У цьому разі я не намагаюся знизити проблеми для Росії, але глобальний Південь у цій ізоляції участі не бере. Китай, Індія, арабські країни не беруть участі.
Ми бачили, з яким захопленням зустрічали Путіна в Саудівській Аравії. Ну і, звичайно, можна було б сміху заради сказати про те, що зараз у Москві проходить візит міністра закордонних справ Північної Кореї. Але це не дуже веселий сміх, тому що, насправді, зближення цих двох терористичних держав є досить небезпечним.
Тому що по Україні стріляють зараз, наскільки я розумію, північнокорейськими снарядами. А ця активність і пожвавлення КНДР щодо Південної Кореї відбувається багато в чому завдяки технологіям, які передає Росія.
Але те, що Росія на осяжний період втратила контакти із західним світом, у Давосі це найчіткіше проявилося.
Для мене сьогоднішній Давос важливіший не в тому сенсі, що Росія втратила, а в тому, що Україна набула. Україна сьогодні стає центральною ланкою світової політики і євроатлантичного світу.
І, наскільки я знаю, Україна домовилася з керівництвом Швейцарії про те, щоб провести окрему велику конференцію у Швейцарії з приводу формули миру Зеленського.
Читайте також: Європа зрозуміла, що Україна виграє для неї час підготуватися до великої війни – перші заяви в Давосі прокоментував дипломат