Київ має всі підстави бути задоволеними заявами, які прозвучали в перший день саміту “Великої сімки” (G7) у Японії. Ці заяви та очікувана участь у зустрічі лідерів G7 президента України Володимира Зеленського свідчать, що центральним питанням на саміті буде допомога Україні у протистоянні російській агресії. Таку оцінку в прямому ефірі телеканалу FREEДОМ дав надзвичайний та повноважний посол України, ексзаступник міністра закордонних справ України, експосол України у США, експосол України у Франції Олег Шамшур.
Він акцентував на спільній заяві G7, назвавши важливими пунктами посилення санкцій, констатацію того, що РФ має заплатити за завдану шкоду, а також позитивну динаміку у питанні надання Україні винищувачів F-16.
“У заяві йдеться про продовження підтримки України в усіх напрямах: від військового до гуманітарного. Мою увагу привернуло те, що йдеться у заяві про посилення санкцій. Дуже важливо усунути можливості для обходу чинних санкцій та усунути можливість отримання компонентів, які дають змогу Росії створювати зброю, через треті країни. Важливо й те, що є констатація: необхідно змусити Росію заплатити за завдану Україні шкоду. Сказано про реєстр та інші механізми, які можуть бути використані для цього. І дуже важливо, що є позитивна динаміка просування щодо надання Україні винищувачів F-16. І це — лише початок. Загалом, я думаю, Україна має всі підстави бути задоволеною тим, що ми в перший день почули від учасників саміту”, — резюмував дипломат.
Він також наголосив на важливості прибуття на саміт президента України Володимира Зеленського. Шамшур прогнозує, що за його участі обговорюватимуть і інші питання.
Дипломат також зазначив, що одним з основних питань саміту будуть відносини з Китаєм.
“Якщо дивитися на нинішню ситуацію, пов’язану з агресією проти України, вона, безумовно, має прямий стосунок і до Китаю. Китай дуже уважно стежить за тим, як розвивається ситуація. Насамперед усе це розглядається в оптиці можливого вторгнення Китаю на Тайвань і, відповідно, найбільш ефективної реакції з боку Сполучених Штатів та інших демократичних держав. Тут є тема для розмов, для напрацювання, певне, якихось конкретних заходів. Очевидно, не все ми почуємо, бо це доволі делікатна тема. Але це тема, яка, безумовно, належить до пріоритетних у сучасній світовій політиці”, — наголосив Олег Шамшур.
Читайте також: “Велика сімка” зустрілася в Хіросімі: ключові новини першого дня саміту
Нагадаємо, у саміті “Великої сімки” (G7), який стартував у п’ятницю, 19 травня, в Хіросімі (Японія), крім країн цього міжнародного клубу беруть участь і лідери Європейського Союзу, Індії, Індонезії, Південної Кореї, Австралії та інших держав. На думку політолога Ігоря Рейтеровича, одна з цілей розширення географії — показати однозначне ставлення до війни РФ проти України.
Читайте також: Саміт у Хіросімі: що Україні чекати від зустрічі G7