Підтримка України, спецтрибунал для РФ, посилення військової допомоги: візити Зеленського до Фінляндії та Нідерландів в огляді експертів

Володимир Зеленський з учасниками саміту Україна — Північна Європа. Фото: president.gov.ua

3 і 4 травня президент України Володимир Зеленський здійснив робочі візити до Фінляндії та Нідерландів.

У Гельсінкі глава держави взяв участь у саміті Україна — Північна Європа, під час якого він зустрівся з прем’єр-міністрами Фінляндії, Швеції, Данії, Норвегії та Ісландії.

У Гаазі Зеленський провів переговори з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте і прем’єр-міністром Бельгії Александром де Кроо, виступив у Міжнародному кримінальному суді, а також відвідав базу Королівських військово-повітряних сил.

Саміт у Гельсінкі

У саміті Україна — Північна Європа, окрім Володимира Зеленського, взяли також участь президент Фінляндської Республіки Саулі Нііністьо, прем’єр-міністр Ісландії Катрін Якобсдоттір, прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен, прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере і прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.

За словами президента України, основною темою цього саміту була безпека.

“Безпека зараз — у конкретному щоденному захисті від російських терористів. Безпека завтра — у нашій взаємодії для того, щоб посилити наші країни і всю Європу. Безпека для майбутніх поколінь — для наших дітей та онуків, щоб вони будували життя, знаючи, що мир для них гарантований. Гарантований нами. Ми маємо зробити це разом”, — заявив Володимир Зеленський.

За результатами саміту лідери країн Північної Європи та України погодили спільну заяву.

“У заяві саміту багато пунктів, щодо яких у нас є згода. І це не просто щось політичне. Це згода, заснована на спільності наших цінностей. Ми в Європі — від Києва до Рейк’явіка, від Гельсінкі до Лісабона — однаково цінуємо людське життя і свободу. Кожен фланг нашого простору життя, нашого простору свободи — нашої Європи — має бути захищений. І буде! Спільно всіма нами — 33 країнами”, — наголосив глава держави.

У межах візиту до Гельсінкі Володимир Зеленський також провів низку двосторонніх зустрічей. Зокрема, під час переговорів із фінським колегою Саулі Нііністьо президент України обговорив посилення української армії та безпеки України.

Володимир Зеленський також зустрівся зі спікером парламенту Фінляндії Петтері Орпо та прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере.

Під час зустрічі з Петтері Орпо Зеленський подякував за підтримку України в боротьбі з агресією РФ, а також висловив слова подяки фінському народу за потужну підтримку українців.

Під час переговорів з Йонасом Гаром Стере основну увагу було приділено ситуації на фронті та оборонній підтримці, яку Україна отримує від Норвегії.

На зустрічі з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном він детально обговорив параметри подальшої оборонної допомоги Україні, а також питання початку переговорів щодо вступу України до ЄС.  

З прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен основна увага приділялася комплексній підтримці України в боротьбі з російським агресором. 

Володимир Зеленський подякував прем’єр-міністерці Ісландії Катрін Якобсдоттір за оборонну підтримку України як на двосторонньому рівні, так і в межах НАТО, а також за вагому підтримку енергетичного сектору України.

Читайте також: Головні теми — захист від російської агресії й оборонні питання: підсумки перемовин Зеленського та Нііністьо (ВІДЕО)

Візит до Нідерландів

Наступного дня Володимир Зеленський відвідав Нідерланди, де зустрівся з прем’єр-міністром цієї країни Марком Рютте та прем’єр-міністром Бельгії Александром де Кроо.

Під час зустрічі сторони торкнулися теми передачі активів Росії Україні, постачання нових видів зброї, питання членства в НАТО та ЄС, а також суду над президентом Росії Володимиром Путіним.

“Я закликав партнерів — і Нідерланди, і Бельгію — сприяти нам у тому, щоб максимально швидко реалізувати домовленості щодо зброї. Дуже важливо — працюємо над створенням коаліції бронемашин на продовження коаліції танків. Розраховуємо, що Нідерланди та Бельгія разом із країнами Північної Європи та всіма партнерами дієво підтримають нашу ініціативу зі створення коаліції бронемашин”, — повідомив Зеленський.

Володимир Зеленський також зустрівся з королем Нідерландів Віллемом-Олександром.

Глава держави подякував за всебічну підтримку України в захисті свободи та незалежності, а також за особисту турботу короля та королівської родини про українців, які прибули до Нідерландів у пошуках притулку від війни.

“З перших днів нападу Росії ми відчуваємо, що Нідерланди та весь нідерландський народ разом з Україною”, — наголосив Зеленський.

У межах візиту Володимир Зеленський також зустрівся з президентом Міжнародного кримінального суду (МКС) Петром Хофманскі та секретарем суду Освальдо Завала Агілерою і з представниками парламенту Нідерландів.

У будівлі МКС український президент говорив про відповідальність для президента Російської Федерації Володимира Путіна.

“Ми всі хочемо бачити іншого Володимира тут, у Гаазі. Того, який заслуговує бути засудженим за ці злочинні дії, прямо тут, у столиці міжнародного права. І я впевнений, що ми побачимо, як це станеться, коли ми переможемо. А ми переможемо”, — сказав Зеленський.

Крім цього, Володимир Зеленський відвідав базу Королівських військово-повітряних сил. Він зустрівся з військовослужбовцями ЗСУ, які проходять навчання в Нідерландах, курсантами Військового інституту КНУ ім. Т. Шевченка, а також із пораненими воїнами, що перебувають на реабілітації в лікувальних закладах.

У своєму зверненні до Марка Рютте та міністра оборони Нідерландів Кайси Оллонгрен Володимир Зеленський наголосив, що зброя з цієї бази, яка допомагає українським захисникам, берегтиме нормальне, вільне, засноване на повазі життя українців та всіх європейців.

“Усе це наближає перемогу, нашу спільну перемогу. Ми розіб’ємо російське зло і захистимо нашу свободу, наш спільний європейський спосіб життя”, — наголосив президент України.

Зі свого боку Кайса Оллонгрен зазначила, що ця база — одна з локацій, на якій Нідерланди готують військове обладнання та озброєння для України.

“Відданість ваших солдатів справді надихає. Вони борються за вільну Україну. За Україну, яку зможуть передати своїм дітям. І ставки високі як для України, так і для всіх нас тут, у Нідерландах, і для всіх, хто поділяє цінності демократії, міжнародного права і територіальної цілісності”, — сказала вона.

Кайса Оллонгрен додала, що Нідерланди продовжать допомагати українському народу в його прагненні відбити російську агресію.

Під час зустрічі з представниками ЗМІ Володимир Зеленський наголосив, що основна мета його зарубіжних візитів, зокрема до Нідерландів та Фінляндії, — забезпечити якнайшвидше надання необхідної зброї українській армії для відбиття російської агресії та звільнення всіх українських земель.

“Наше завдання сьогодні — наповнити наше угруповання зброєю. Такою моя місія була вчора. Така моя місія і сьогодні. Ми планували ці візити з метою посилення нашої армії. Як один з аспектів — безпека. Другий аспект — це НАТО і євроінтеграція”, — заявив президент України.

Глава держави зазначив, що іноземні партнери України отримали відповідні запити.

“З багато чим ми повертаємося. Є серйозні пакети від наших партнерів, і це найголовніше”, — додав Володимир Зеленський.

Думки експертів

Як можна оцінювати підсумки поїздок Володимира Зеленського до Фінляндії та Нідерландів? Чи посилиться підтримка і військова допомога Україні після цих візитів? Які перспективи створення спецтрибуналу для Путіна і керівництва РФ? Відповіді на ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ шукали:

  • Антон Кучухідзе, політолог-міжнародник, співзасновник аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
  • Ігор Петренко, доктор політичних наук;
  • Юрій Білоус, адвокат, займається збором доказів воєнних злочинів РФ в Україні.

АНТОН КУЧУХІДЗЕ: Візити Зеленського підкреслюють збільшення міжнародного впливу України

— Цей візит президента Зеленського можна оцінювати як дуже якісний і позитивний. Якщо пам’ять мені не зраджує, це вперше в історії наших відносин із Північною Європою, коли проводиться окремий саміт Україна + Nordic States. Це унікальний формат. Він показує те, наскільки зросла суб’єктність України в міжнародних відносинах.

І якраз за підсумками візиту президента Зеленського і за підсумками проведених переговорів було опубліковано спільну заяву Україна + Nordic States, де чітко було зазначено про те, що країни Північної Європи повністю підтримують членство України в ЄС і повністю підтримують членство України в НАТО.

Ба більше, Україна зі своїми партнерами узгодила формулу того, що одним із пріоритетних майданчиків для військово-технічної допомоги Україні є “Рамштайн”. І водночас ці країни взяли на себе політичні зобов’язання брати участь, допомагати в рамках “Рамштайн”, в рамках ЄС і НАТО, і ще окремо на двосторонньому рівні ухвалювати програми підтримки за економічним, військово-технічним і політичним треком.

Також дуже важливо, що країни повністю підтримали позицію України щодо посилення санкційного тиску проти Російської Федерації. Тобто той рекорд, який побила РФ. І це ще не межа. Ми ще будемо бачити вдосконалення санкційного режиму, тиск на росіян, плюс на юрисдикції, які допомагають їм обходити санкції.

Тому все, з чим їхав президент Зеленський, усі побажання, заявлені політичні позиції були представлені у спільному документі. Це означає те, що ці держави повністю поділяють позицію України і беруть на себе політичні зобов’язання щодо підтримки України за різними напрямами: економіка, військово-технічна допомога, політика, інтеграційні питання, санкційний тиск.

Цей візит президента дуже позитивний, ефективний, і він такий проривний з вузько професійного погляду, що ці країни започаткували такий ексклюзивний формат спілкування з Україною. І, звісно ж, вони вкотре підкреслюють збільшення суб’єктності та впливу України в міжнародних відносинах.

Політичний результат потрібно ділити на дві частини: публічна і непублічна. Ми ж прекрасно розуміємо, що президент під час війни не їде в ці держави просто заради переговорів, рукостискань чи фотографій зі світовими лідерами. Очевидно, що порядок денний дуже сильний, потужний з огляду на й обсяг, кількість делегацій, стратегічні напрямки тощо.

Тому ми публічно бачитимемо тільки політичну підтримку, і решту найпринциповіших рішень, поки триває війна, ми в публічній площині не побачимо. І це правильно.

У кулуарах однозначно на порядку денному — це ситуація на полі бою, ефективність використання західної військової техніки, ефективність роботи української армії та безпеки. Однозначно, що лідери предметно говорять і з таких питань як покарання для всіх винних, майбутнє відновлення України, вони теж на порядку денному.

Тому ці візити дуже важливі для нас. Ми ставимо питання не для об’єднання держав навколо нас, а для подальшого зміцнення того антифашистського союзу, який створений у світі, і для отримання дуже важливої інформації щодо пріоритетних стратегічних питань.

ІГОРЬ ПЕТРЕНКО: Посили Зеленського знаходять відгук у міжнародних партнерів України

— Усі наші партнери, переговори з якими спочатку відбувалися у Фінляндії, потім у Нідерландах, чітко говорять про те, що має бути відповідь за ті злочини, що вчиняє на сьогодні РФ. І ми бачимо готовність Нідерландів брати активну участь у цьому процесі, допомагати у створенні спеціалізованого трибуналу для розслідування злочинів агресії.

Безумовно, спеціалізований трибунал — це те, до чого ми рухаємося. І цей меседж Зеленського знайшов відгук у партнерів. Вони говорили про те, що ми підтримуватить Україну в усіх аспектах, зокрема і в питанні відновлення справедливості.

Дуже важливий фідбек, який ми отримали від наших партнерів про те, що вони дивляться з нами в один бік і готові працювати в цьому напрямку.

Ми активно працюємо з громадянським суспільством у відповідних країнах. І дуже важливо, яка риторика у президента Зеленського. Він просить зброю не для того, щоб вбивати росіян і агресора, а він просить зброю для того, щоб рятувати життя. Він робить на цьому акцент. І це, безумовно, знаходить відповідний відгук у наших партнерів.

Тут і Бельгія готує, Фінляндія теж заявляла, що вона готує наступний пакет, і Швеція теж, і так далі. Тому тут дуже великий спектр. Безумовно, є низка дуже важливих і першочергових таких речей, які ми хотіли отримати. Це питання винищувачів, це питання ракет з дальнім радіусом дії.

Тут є певні дискусії, але президент сказав, що щойно ми покажемо черговий успіх на полі бою, то це допоможе розблокувати нам постачання того озброєння, яке ми зараз просимо в наших партнерів.

І тут питання не тільки того, що Україна активно тисне якоюсь мірою на наших партнерів. Злочини, що вчиняє РФ, обстріли цивільної інфраструктури, загибель людей — це теж додатковий аргумент, з яким ми йдемо до наших партнерів і показуємо, що ми не хочемо, щоб таке відбувалося.

І дуже важливо також те, як на сьогодні дивляться на Україну — як уже на без п’яти хвилин члена Європейського Союзу, і як на країну-члена НАТО. Про це говорять і наголошують.

ЮРІЙ БЕЛОУС: Зеленський у Гаазі надіслав меседж прихильникам створення гібридного трибуналу

— Президент Зеленський у Гаазі послав дуже важливий меседж, коли сказав, що нас не цікавить гібридний трибунал. Нас не цікавить гібридна справедливість. Нас цікавить повна і справжня справедливість.

Цей меседж був адресований насамперед США і тим, хто може так чи інакше підтримувати пропозицію Сполучених Штатів Америки про створення спеціального гібридного трибуналу за злочини агресії.

Спецтрибунал за злочини агресії — це суд, який має бути створений для того, щоб засудити Путіна і його команду за підготовку початку і проведення цієї війни проти України. Він має бути створений для того, щоб судити за злочин агресії, щоб на цьому трибуналі президент Путін, міністр закордонних справ Лавров та інші хлопці, які керують РФ, збройними силами, не могли посилатися на свої імунітети, і цих людей можна було судити.

Ось для цього має бути створено міжнародний спеціальний трибунал за злочин агресії. Його на сьогодні підтримують 36 країн. Коаліція постійно зростає. Ще недавно була 21 держава, 26, 27. І ось нам потрібна міжнародна підтримка в тому, щоб ця коаліція зі створення спецтрибуналу наповнювалася, і щоб це мало практичний результат у вигляді голосування на Генеральній асамблеї ООН.

Створення такого трибуналу цілком реально. І можливо, що він перебуватиме саме в місті Гаага, в якому і перебував наш президент. Водночас США і Велика Британія говорять про те, що злочин агресії – це дуже погано, його потрібно засудити. Але пропонують створити спеціальний трибунал у своєму форматі, про який я зараз сказав.

І ось такий гібридний трибунал буде вбудований у судову систему України, але нас ця пропозиція не влаштовує, тому що, по-перше, питання легітимності такого трибуналу всередині нашої країни — це питання антиконституційне. Друга позиція — трибунал усередині нашої країни навіть із якимись міжнародними радниками не вважатиметься міжнародним, він не виражатиме волю міжнародного співтовариства, а отже, імунітет Путіна працюватиме.

Ордери на арешт Путіна, Лаврова, Мішустіна не будуть легітимними у світі. Цих людей неможливо буде заарештувати. І найголовніше: те, що ухвалить цей гібридний суд, вбудований у судову систему України, не матиме належної ваги. І практичним результатом буде пшик, за який такі люди як президент Путін, не понесуть відповідальності.

Президент Зеленський у Гаазі цей меседж відправив саме тим, хто думає, що “я начебто і туди, і сюди”. Ні, нас цікавить саме спеціальний трибунал, ніякий не гібридний, не вбудований в українську систему, а саме спеціальний трибунал за злочин агресії. Ось куди він меседж послав.

І наша країна дуже чітко на цій позиції стоїть. Просто це дуже чітко, красиво, з його вуст прозвучало, коли він сказав, що гібридний трибунал — це і гібридна справедливість. Тому гібридний трибунал не вирішить проблему імунітету і належного покарання, і тому він нам не потрібен.

Читайте також: Візит Зеленського до Нідерландів — подробиці та перші результати від спецкора FREEДОМ (ВІДЕО)

Прямий ефір